Sadeleşmek

Merhabalar,

Bir Kurban Bayramını daha  geçirdik şükürler olsun. Biz bayramın 2. gününe kadar Gönen’deydik, daha sonra İstanbul’a döndük.

Bayramdan Kalanlar

bayram2

(Annemin kahve sunumları, instagram’da sık sık gördünüz ;) )

bayram1

(Cicianne baklavası ve kahve)

bayram4 bayram3

(Gönen’in kırları)

Bayramı yarıda kesmemizin nedeni, taşınıyor oluşumuz :) Geldik biraz yeni eve temizlik yaptık. Sonra eski evdeki eşyaları biraz toparladık.

Beni sosyal medyadan (özellikle snapchat!) takip edenler bu süreçteki paylaşımlarımı sıkça görüyorlar :)

Bir yandan evdeki eşyaları toparlıyorum, bir yandan da sadeleşmenin yollarını arıyorum. Geçen sene de evimize büyük bir tadilat yaptırmıştık. O zaman giymediğim ne kadar kıyafet varsa ayırmış, ihtiyacı olanlara vermiştim. Sanki üzerimden büyük bir yük kalkmıştı. O zaman farkettim ki evim de nefes aldı.

Çalışma masamdan da anlaşılacağı üzere her şeyin hemen elimin altında olmasını severim. Mutfağımda aynı öyledir. Baharatlıklar, kaşıklar, yağlıklar hemen elimin altında olmalı.. Bu sefer de ortam kalabalıklaşıyor.

Sade(leşmek)

sade2

Uzun zamandır elimde olan bir kitap var, adı Sade. Gerçekten adı gibi sade bir kitap. Başlarda dolap temizliğinden bahsediyordu, ben onu zaten yapmıştım :) Amaan bildiğim şeyler bunlar deyip pek önemsemedim kitabı açıkçası. Şimdilerde yine elime aldım, ilişki, yemek ve para konusunda da sadeleşmekten bahsediyormuş meğerse..

Snap ve stories’de bir kaç paragraf paylaşım, kitabın adı çok soruldu. O yüzden buraya da yazayım.

sade3

Kitabın yazarları: Begüm Başoğlu ve Ege Erim. Kendi sadeleşme hikayelerini anlatıyorlar.

Ben de hazır taşınıyorken, bu sadeleşme olayını gerçekleştireyim..

Sadeleşmek bir kaç eşyadan kurtulmak, evde boş alanlar açmak değil elbette. İç dünyamızda da sadeleşebiliriz. Üzerimizde bir yük gibi taşıdığımız “o benim hakkımda ne düşünüyor” “O beni hiç sevmiyor” lardan kurtulmamız gerekiyor.

“Yaralarınızı sarmak, düştüğünüz yerden kalkmak, cesaret bulmak ve yeniden başlamak için en büyük destekçiniz, yine siz olun. İyi veya kötü bütün huylarınızla kabul edin kendinizi.  Böylece başkaları tarafından kabullenilme ihtiyacınız hafifleyecek ve birçok kaygınız da eriyip gidecek.”

Hayatınızdaki İlişkiler Size Ne kadar İyi Geliyor?

sade4

Bu soruyu kendinize hiç sordunuz mu? Peki hayır diyemediğiniz için mutsuz oldunuz mu? Elbette oldunuz :) Biz insanlar hayır diyemediğimiz için bir şeyleri kaybederiz. Kendi mutsuzluğumuz pahasına başkalarını mutlu etmeye çalışırız. Ama bunun sonucunda iki tarafı da memnun edemeyiz. Hayatınızda “Hayır” a yer açın..

Ben uzunca bir süredir, beni mutsuz eden, aşağı çeken, negatif, sürekli “neden neden” diye soran insanlardan uzak durmaya çalışıyorum.

Tavsiye ederim ;)

Sadeleşme serüvenim devam edecek;)

Beni sosyal medyada takip edebilirsiniz:

Twitter    |   Instagram   | Facebook

yazi

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

7 Comments

 1. Kolay gelsin, yeni eviniz hayırlı olsun. Yine Avrupa Yakası mı? Yardım edemiyoruz ama eminim pek çok dua alıyorsun. Biri de benden, Allah işlerinizi kolaylaştırsın, mutlu, huzurlu yuvanız olsun. Taşınmanın en iyi yanı sadeleşmek, ufak dokunuşlar heyecanı, başlangıç motivasyonların da artış. Tebdil-i mekanınız ferah olsun. SEVGİLERİMLE..

 2. kitabın siparişini verdim bekliyorum açıkcası bende oldum olası sadelikten yanayımdır kalabalıklar beni boğuyor en güzeli sadelik :)

 3. Ev telaşı bambaşka heyecan yorgunluk hepsi birarada.rabbim kolaylıklar versin :) yeni evinizde huzurlu mutlu yaşamayı nasip etsin.

  Sadeleşmek benim de zaman zaman takıldığım bi konu.
  Bir gun lazım olur diyerek biriktirdiklerimiz sadece evimizi değil ruhumuzu da dolduruyor bence.

  Kitabi da merak ettim.okumak isterim :)

 4. Sahika says:

  Şöhret hanımcım, güzel yorumlarınızla beni çok mutlu ediyorsunuz. Rabbim de sizi hep mutlu etsin. Evet Avrupa yakasındayız yine. Dualarınız için de çok teşekkürler, Allahü teala razı olsun :)

 5. Sahika says:

  aylincim, senin kitap hakkındaki yorumlarını da merakla bekliyorum :)

 6. Sahika says:

  İrem hanımcım, teşekkür ederim güzel dilekleriniz için :) Evet malesef biz eşyalarla kendimizi ve ruhumuzu doldurup sıkıştırıyoruz. En güzeli sadelik, ferahlık :)

 7. O zaman sana yes man i izlemeni oneririm.
  🎈
  Bence kitap elinin altinda durmali. Cunku eger sadelik huyun degilse bi zaman sonra aynı seyleri topladigini, eskisi gibi oldugunu goreceksin. Less is more 😃

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]