Fetih 1453

Son günlerin çok konuşulan filmi Fetih 1453’ü biz de geçen haftasonu sinemada izleme şansı bulduk. Şansı bulduk diyorum çünkü, filmin çıktığı ilk günler olması sebebiyle tüm salonlar tıklım tıklım doluydu. Bize yakın olan Marmara Forum Cinebonus’ta yer bulabilir miyiz acaba derken Mybilet’te çok uygun bir saatte yer açıldığını gördük.

Filmden önce biraz vaktimiz vardı onu de yemek yeme ve kahve keyfi yaparak doldurduk. Hatta Forum’u turlama, alışveriş yapma ve bir kitap alma şansımız bile oldu.

Sinema saati geldiğinde salonun önünde uzun bir kuyruk oluşmuştu. Özellikle gençleri aileleri ile birlikte filme gelmesi dikkatimi çekti. Her yaştan filmi merak edenler vardı. Demek ki böyle bir film bize lazımdı..

Açıkçası filme çok önyargısız gittim. Film hakkında hiç bir şey okumadım, okumak da istemedim. Objektif bakıp, kendi eleştirimi kendim yapmak istedim.

Film özellikle ilk sahnesi ile beni vurdu. Burada yazmayacağım filmi izlemeyenler vardır mutlaka. Atmosferi bozmak istemem.. O yüzden film hakkında da yüzeysel yazacağım.

Filmin efektleri benim beklediğimin üstünde olmuştu ve güzeldi. Tam bir tarih filmi izlediğimi söyleyemem ama İstanbul’umuzun Fethini (şimdilik)  güzel şekilde anlatan bir film diyebilirim.

Eksikleri vardı tabi. İzlerken ah, vah ettiğimiz yerler. Hiç hoşumuza gitmeyen yerler ve tabi çok sevdiğimiz yerler de.

Bu konuda çok değerli Tarih Profesörü Ahmet Şimşirgil çok güzel bir yazı yazmış. Filme gidenler mutlaka okumalı, yok ben gitmem diyenler de okumalı bence..

Ayrıca tarihçi yazar Ekrem Buğra Ekinci’nin yazdıkları da okunmaya değer..

Sonuç olarak ben filmde şu meşhur dizideki gibi Padişahın kadın düşkünü gibi gösterilmemesine sevindim. Efektlerini sevdim ve inşallah artık sinemada en çok izlenen filmimiz Recep İvedik değil de bu film olur.

Filmin Resmi Sitesi:

http://www.1453fetih.com/

Filmin Fragmanı:

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]