iPhone’daki Notlar uygulaması ile basit ve etkileşimli bir alışveriş listesi yaptık

Markete gitmek her kadın için rahatlatıcı bir aktivite olsa da oradan alınacakları -hele bebeklerle birlikte- taşımak maalesef o kadar rahatlatıcı olmuyor. O nedenle alınacakları eşime söylemeyi tercih ediyorum. Gelirken getiriyor sağolsun.

Fakat eşimin şöyle bir huyu var, eminim hemcinsleri de çok farklı değildir: Aklımı okuyamıyor(!). Tavuk al deyince bütün tavuk getirdiği oluyor. Domates diyorum kaç kilo diye soruyor. Programcı olduğu için midir bilmiyorum mutlaka bütün özelliklerini belirtmemi bekliyor.

Genelde alışveriş listesini WhatsApp üzerinden yazışarak hallediyorduk ama hem araya başka mesajlar girdiğinde listeyi toparlamak zor olduğundan, hem de kalabalık bir listede neyi alıp neyi almadığını işaretleme imkanı bulunmadığından daha pratik bir yola başvurduk.

iPhone’daki Notlar uygulamasını eşinizle paylaşın

Aslında alışveriş listesi için pek çok uygulama var ancak eşimin tavsiyesi üzerine Notlar uygulamasını kullanmak bizim için çok kolay oldu. Çünkü ikimiz de iPhone kullanıyoruz ve bu sayede Notlar uygulamasında bir sayfa oluşturup birbirimizle paylaştığımızda (nasıl yapıldığını aşağıda anlatıyorum) ikimiz de aynı sayfayı görebiliyor ve güncelleyebiliyoruz. Böylece istediğim zaman kendi telefonumda Notlar’ı açıp alışveriş listesini güncellediğimde eşim de kendi telefonundan bu listenin son haline ulaşabiliyor ve madde madde yazdığım için alışveriş yaparken oradan aldıklarını işaretleyebiliyor. İstediğinde kendi de listeye ekleme yapabiliyor.

WhatsApp’dan gün içinde zaten haberleştiğimiz için listeyi güncellediğimi, dönüşte unutmamasını hatırlatıyorum o kadar. Tavsiye ederim.

Notlar uygulamasında paylaşım nasıl yapılır?

Notlar uygulamasını açıp bir kayıt oluşturun. İsterseniz başlık olarak kalması için en üst satıra Alışveriş Listesi gibi bir şey yazabilirsiniz. Sonra üstteki yanında + işareti olan kullanıcı simgesine dokunun.

Notlarınızı paylaşmak için üstteki kullanıcı simgesine dokunun.

Sonraki ekranda telefonunuzda kurulu uygulamalara göre iMessage, Twitter, Mail, Telegram, WhatsApp gibi bir kaç iletişim yöntemi gösterip bunlardan birini seçerek paylaşın diyor ama iMessage ve Mail’i seçerseniz not dosyanızı içine koyup muhatabınıza gönderiyor. Diğerlerini seçtiğinizde size bir arama ekranı çıkartıp paylaşım yapacağınız kişinin iCloud email adresini yazmanızı istiyor. İki yöntemle de sonuçta muhatabınıza bir şekilde iletiliyor ve onayladığında artık ikinizde dosyayı görüp güncelleyebiliyorsunuz. Hatta isterseniz başkalarını da bu paylaşıma katabilirsiniz. İki kişi diye bir sınır yok.

Arama ekranından muhatabınızın iCloud email adresini yazıp seçebiliyorsunuz.
About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]