Bir Çizeri Canlı İzlemek

lansman2

Geçen gün Bilkom’un duyurusunu yaptığı Swiss Otel’deki Wacom Intuos4 lansmanına katıldık.

Tabletler bir çizerin çizimlerini bilgisayarda daha rahat yapmasını sağlayan araçlardır. Wacom’un çıkardığı son ürün olan Intuos4 çok mükemmel bir araç gibi görünüyordu. Tabletin paneline yerleştirilen tuşlara kendimiz özellik atayabildiğimiz gibi (kopyala, yapıştır, geri al vs.) yuvarlak olarak tasarlanan butonun çalıştığımız alanın çevirilmesine yardımcı olması çok güzel düşünülmüş.  Böylece klavyeden bağımsız olarak çalışabilme imkanı sağlanmış.

intuos41

Tabletin panelinde lcd ekran  var ve sizin atadığınız tuşların isimleri yazabiliyor.

Bu tablet hem sağ elini kullananlar hem de sol elini kullananlar için tasarlanmış. Şöyle ki, eğer sol elinizle çizim yapıyorsanız, usb giriş yerini değiştirip tableti ters çevirmeniz mümkün. Böylece çok dinamik bir yapı sağlanmış.

Yenilenen kalemin hassasiyeti artırılarak daha yumuşak çizimler elde edilmesi sağlanmış. Farklı kalem seçenekleri de sunulmuş ayrıca. Tablet ile birlikte gelen hokkaya benzer araç ile kalem uçlarınızı saklayabiliyor ve kolayca değiştirebiliyorsunuz.

hayatisenturk1

Wacom Intuos4 tabletini Hayati Şentürk’ün anlatımıyla dinledikten sonra,  usta çizer Gürcan Özkan bizlere wacom tablet kullanarak daha önce çizdiği ve bilgisayara aktardığı bir resmi nasıl renklendirdiğini gösterdi. Canlı yayında bir ustayı izlemek çok keyifliydi. Bir çizerin sadece kalemve kağıda bağlı kalmadan bilgisayar ekranında daha rahat ve özgür olduğunu gördük. Yalnız Gürcan Özkan, zamanın yetmeyeceğini düşünerek çalışmasını akşamdan hazırlamış ve bize sadece boyamayı nasıl yaptığını göstermeyi uygun bulmuştu. Ama biz orada da bir çizim yapmasını çok isterdik.

boyama1

boyama4
Gürcan Özkan, boyama yaparken kullandığı bir kaç teknikten bahsetti ben de onları not aldım.

–    Fırça seçimi yaparken asla düz fırça kullanmayın, pütürlü ve dokulu fırçalar kullanırsanız guaj boya ile çalışılmış gibi olur.

–    Boyama yaparken fırçanın opacity’sini %70 yukarı çıkarmadı. Tonlamada faydası  olduğunu söyledi.

–     Boyayacağı yerleri önceden seçim maskelemişti, böylece tekrar seçim yapmasını gerek kalmadan üzerlerini boyamak yetti.

–    Gölge vermek istediği yerler için koyu bir renk seçip, layerın özelliğini “multiply” yaptı. Böylece arkaplan rengi ile bütünleşmiş oldu.

–    Renk paletini (swatch) daha önce boyadığı bir resmin renklerinden oluşturduğunu söyledi. Böylece renk seçimi için vakit kaybetmemiş oldu.

boyama3
Zaman kısıtlamasından dolayı Gürcan üstad boyamanın bitmediğini, son rütuşları yaptıktan sonra web sitesinden (www.gurcanozkan.com) bakabileceğimizi söyledi.  Ayrıca web sitesinde yaptığı çalışmalarda yer alıyor.

Son olarak da izleyiciler arasında çekiliş yapılıp Gürcan Özkan’ın orada boyadığı çizimin orjinal hali ve wacom pen tablet ürünleri dağıtıldı. Büyük ödül olan Wacom Intuos4 Log dergisi Genel Yayın Yönetmeni  Volkan Yılmaz’a gitti. Biz de ağzımız açık bakakaldık. Tebrik ediyoruz : )

lansmandan_sonra

Wacom Intuos 4’ün Tanıtım Videosu

Tanıtımdan sonra şu animasyonu izledik. Oldukça etkileyici!!

Link: Baginski - Fallen Art

Bu güzel etkinliği düzenleyen Bilkom’a çok teşekkür ediyoruz.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]