Inception – Gerçek ve ötesi..

inception_poster2

Dün akşam uzun zamandır merakla beklediğim Inception filminin ön gösterimindeydik. Uzun zamandır bekliyordum çünkü film yayınlanır yayınlanmaz imdb puanları tavan yapmıştı. Filmin ön gösterimi olacağı haberini aldığımda neredeyse yerimden zıpladım, mutluluk dansı yaptım hemen eşime ve filmi birlikte izleyeceğimiz arkadaşım Filiz‘e haber verdim (ki Filiz’i bile korkutmuşum:) )

Bir filmi izlemeden önce fazla araştırmam. Fikir sahibi olmak istemem. Fragmanını bile izlemem. Filmi izleyip öyle karar vermek isterim. Eğer siz de onlardansanız bu yazı film hakkında çok şey içeriyor. Baştan uyarayım.

Rüya mı? Gerçek mi?

Film rüya ve gerçek arasındaki ince çizgiyi sorguluyor. Hani bazen rüyada oluruz ama gerçek gibidir. Uyanınca bile inanamayız rüya olduğuna. İşte o rüyaları tasarlayıp içinde yaşadığınızı düşünün. Eviniz, hatta tüm yaşamınız o rüyanın içinde olsun. Biliçaltınızdaki insanlar o sokaklarda dolaşsın. Hatta başkasının rüyasına ortak olun.

Rüyaların benim için önemi büyüktür. Küçükken isteyip de uyanamadığım rüyalarım vardı. “Bak bu gece uyanacaksın, çok iste, uyanırsın” diye kendi kendimi teselli ederek uyuduğum günler olmuştu. İsteyip de uyanamamak çok kötüydü. Büyüdükçe rüyalarım dizi şeklini almaya başladı. Tanımadığım, daha önce görmediğim mekanları rüyamda görüyor sonra o mekanları gerçekte görünce çok şaşırıyordum. Bire bir çıkan rüyalarım da oldu.. O yüzden bu film beni çok etkiledi.

Görsel efektler ve sesler inanılmaz güzeldi. Çarpma ve patlama anındaki seslerde yerimizden fırladık. O kadar gerçekti. İnanılmaz sahnelerle dolu müthiş bir filmdi. Her ne kadar Matrix’i andırıp ona benzemese de, bence süperdi. Oyuncular da Leonardo DiCaprio ve Juno‘dan tanıdığımız Ellen Page olunca tadından yenmez bir film olmuştu.

Filmin konusu rüya ve gerçeklikle ilgiliydi. Rüya içinde rüya görme, bir rüyadan uyanıp diğerine geçme, başkalarının rüyalarına girip onlara istediklerini yaptırma gibi olaylar içeriyor. Karı koca arasında geçen tatsızlıklar ve pişmanlıklar da bunun içinde..

Filmin yönetmeni aynı zamanda Dark Knight’ı da yöneten Christopher Nolan. Bazı yerlerde Dark Knight etkisi görmedim desem yalan olur, karanlık sokaklar vs.

Mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yerini almalı.

Bizi bu görsel ve işitsel şölene davet eden Warner Bros. Türkiye’ye çok teşekkür ederiz.

Filmin fragmanı:

Inception trailer from DMY on Vimeo.

Bu da bigumigu‘da gördüğüm filmin efektlerini anlatan kamera arkası:

“Inception” Sound for Film Profile from Michael Coleman on Vimeo.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

2 Comments

  1. Cüneyt says:

    Korku filmi değil dımı? Gitmem yoksa

  2. admin says:

    yok dayıcım korku filmi değil, biraz gerilim unsurları var ama :) eren’le gitmezsen iyi olur :)

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]