Hangi saç ekimi tekniği size daha uygun?

Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin, hangi saç ekimi yöntemini tercih edeceklerine karar vermelerinde hekimlerin önerileri elbette önemlidir. Pekiyi siz hangi saç ekiminin size daha uygun olduğunu biliyor musunuz? Saç ekimi yöntemleri hakkında bilgileri, Doktor Yetkin Bayer sizin için açıklıyor.

Saç Ekim Teknikleri Nelerdir?

Saç ekim teknikleri genelde saç dökülmesi yaşayan kişilere uygulanan, yine genelde son derece etkili olabilen bazı tedavi teknikleridir. Bu tedavi yöntemleri genelde orta yaş ve üzeri erkeklere uygulanmak ile birlikte özellikle son yıllarda bu durum bir hayli değişmiştir. Günümüz saç ekim tekniklerinin gelişmesi ve estetik tıp operasyonlarına olan ilginin artması bu yöntemlerin daha geniş kitlelere ulaşmasına yol açmıştır. Artık bu operasyonlar, yani saç ekim operasyonları kadınlara ve her yaş grubundan erkeklere de sıklıkla uygulanmaktadır.

Tüm dünyada uzun yıllardır uygulanmakta olan saç ekim teknikleri ülkemizde de son derece aktif bir şekilde uygulanmaktadır. Hatta son yıllarda Türkiye, yurt dışından en fazla saç ekim operasyonuna gelen kişiye ev sahipliği yapan ülkelerden biri olarak oldukça dikkat çeker. Doksanlı yıllardan bu yana yaygınlığını günden güne, yıldan yıla artıran saç ekim teknikleri sayesinde günümüzde artık kalıcı saç kaybı yaşamış olan kişilerin son derece sağlıklı ve doğal saçlara sahip olmaları oldukça mümkündür. 

Saç ekim yöntemleri uygulanırken öncelikle kişinin durumu kapsamlı bir şekilde analiz edilir. Sonrasında kişiye uygulanacak olan saç ekim  yöntemi belirlenir. Bu yöntem kişinin saçlarının hali hazırdaki durumuna ve genel sağlık durumuna göre belirlenir ve uzman kişiler tarafından özenle uygulanması gerekir. 

Bu operasyonlarda, yani saç ekim operasyonlarında temelde uygulanmakta olan iki adet yöntem bulunur. Bu yöntemler birbirleri ile ortak bir çok yön taşımakta birlikte bazı faktörler sebebi ile birbirlerinden ayrılırlar. İki yöntemin ortak yönlerinden bir örnek vermek gerekirse, her iki yöntem uygulanırken de operasyonun temelde saç kök nakil operasyonu olduğu örneği verilebilir. Bahsedilen iki temel yöntemden birincisi FUT tekniği ve ikincisi ise FUE tekniğidir.

FUT Saç Ekim Tekniği

Eski ve temel bir saç ekim tekniği olan FUT yöntemi günümüz saç ekim teknolojilerinin gelişmiş olmaları sebebi ile artık pek fazla uygulanmıyor olsa da hala yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Bu yöntem özellikle 2000’li yılların başında oldukça yaygın olarak kullanılıyordu. Hatta o zamanlar bir kaç sıradışı yöntem dışında uygulanan en yaygın yöntemdi.

Bu yöntem uygulanırken, yöntemin uygulanacak olduğu kişinin saç kökleri iki kulak arasında kalan arka, yani ense bölgesinden alınır. Bu saç kökleri alınırken köklerin altında kalan deri tabakası da kökler ile birlikte kesilir. Deri tabakasından hemşireler ya da diğer uzman kişiler tarafından özenle ve dikkat ile alınmış olan saç kökleri kişinin operasyon öncesinde belirlenmiş olan bölgesine nakledilir, yani ekilir. İşlem tamamlandıktan sonra operasyon sırasında kesilmiş olan, iki kulak arasında kalan bölge geri kapatılmakta, yani dikilmektedir. Bu operasyon sırasında uygulanan yöntem artık eski bir yöntem olmak ile birlikte iyileşme süreci de diğer yöntemlere göre daha uzun sürer. 

FUE Saç Ekim Tekniği

FUE saç ekim tekniği özellikle son yıllarda, daha spesifik olmak gerekir ise son 15 yılda en çok uygulanan saç ekim tekniği olarak bilinir. Daha eski bir yöntem olan FUT saç ekim yöntemine göre çok daha iyi sonuçlar verir. Üstelik FUE saç ekim yönteminin uygulanma süreci de FUT saç ekim yöntemine göre kayda değer oranda daha kolaydır. Buna ek olarak FUE saç ekim yöntemi uygulanmış olan kişinin iyileşme süreci de FUT saç ekim yöntemi ile saç ekimi yapılmış kişilere göre çok daha rahat ve çok daha kısa bir süreç olacaktır.

FUE yöntemi uygulanırken kişinin saç kökleri teker teker toplanmaktadır. Saç köklerinin toplanacağı bölge olarak ise FUT yöntemi ile benzer olarak genelde iki kulağın arasında kalan ense bölgesi tercih edilir. Bu yöntem sırasında çeşitli cihazlar kullanılarak çıkartılmış olan saç kökleri özel bir solüsyonun içinde, soğuk bir ortamda bekletilmektedir. Sonrasında önceden belirlenmiş olan saç ekim bölgesi hazırlanır ve hazırlıklar tamamlandığında solüsyon içinde bekletilen saç kökleri kişinin belirlemiş olduğu noktaya nakledilir.

Burada son not olarak önemli bir hususa değinmek gerekir. Yöntemin açıklaması ne olursa olsun, hastanın mutlaka uzman hekim ve sağlık kuruluşlarından bilgi aldıktan sonra tekniğe karar vermesi gerekir. Bu noktada tek yetkili mercinin sağlık kuruluşları olduğu unutulmamalıdır.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]