4 İpucu ile Havalı Çocuk Odası

Çocuk odası dekorasyon

Günümüz dijital dünyasının tam merkezinde dünyaya gelen çocuklar, eski tarz odaları tercih etmiyorlar. Bunun yerine kendi stillerini yansıtan ve onlara rahatlık sağlayan çocuk ve genç odası takımlarına yöneliyorlar. Peki bu takımları seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Bunun yanı sıra okulların da açılmasıyla kafalarda oluşan “okul çağında genç ve çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalı?” gibi sorulara bu yazımızda yanıt bulabilirsiniz.

Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun, dekore edeceğiniz oda onun odası olduğu için öncelikle çocuğunuzun fikrini de alarak bir dekorasyon teması belirleyin. Bu yolda ilerleyerek seçimler yapmak size doğru ürünleri tercih etmenizde kolaylık sağlayacaktır. Belirli bir dekorasyon teması üzerine kurulmayan çocuk odası, zamanla odaya eklenen yeni mobilyalar, biblolar gibi eşyalarla karmaşık bir hal alıp genel bütünlüğünü koruyamayabiliyor. Çocuğunuz ile beraber karar verdiğiniz bir uzay teması, seyahat teması, müzik teması veya oyun teması sadece estetik anlamda bir yarar sağlamakla kalmaz, aynı anda çocuğunuzun bu alanda kendini geliştirme isteğini de tetikleyebilir.

Duvarlar Artık Hiç Sıkıcı Değil

Evlerimizde ve dolayısıyla çocuk odası dekore ederken dahi ihmal ettiğimiz yerlerden birisi duvarlarımız olabiliyor. Tıpkı evin diğer bölümlerinde dekorasyona önem verdiğimiz gibi bu bölümlerde de birkaç küçük dokunuşla önemli değişimler yapabileceğimizi düşünüyoruz. Bu yüzden çocuk odası dekore ederken duvarlarınız için, kara tahta özelliği taşıyan bir boya veya duvar kağıdı tercih ederek çocuğunuzu duvarlarında özgürce bir şeyler çizmesine olanak sağlayabilirsiniz. Sizin ve çocuğunuzun seçtiği görsellerle beraber onun hayal gücünü destekleyebilir veya ahşap dekoratif çocuk panoları ile odanıza havalı bir görüntü katabilirsiniz.

Zamansız ve Her Zaman Şık Bir Oda

Çocuklar büyüdükçe tarzları ve beğenileri de değişir. Bu nedenle odayı her 3 senede bir tekrar dizayn etmek istemiyorsanız; tercihinizi zamansız mobilyalardan kullanmak fayda sağlayabilir. Örneğin şimdi alacağınız kırmızı bir çocuk masası, bir süre sonra onun zevklerinin değişmesinden dolayı hoşuna gitmeyebilir. Bu noktada ahşap renkli zamansız mobilyalardan tercih etmekte yarar var. Bu yaklaşım ile çocuğunuz büyümesine ve sevdiği şeylerin değişmesine rağmen evinde kendisine ait bir alan olduğunu hissedebilir. Bunun bir artısı ise bu şekilde bir çocuk odası tarzını ufak tefek dokunuşlarla kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Fonksiyonellik En Önemli Noktalardan

Çocuk odası dekore ederken daha çok estetik mobilyalara önem veriyor olabilirsiniz fakat size hatırlatmamız gereken önemli bir şey var. Estetiğin yanı sıra fonksiyonel mobilyalara önem vermeniz çok önemli bir husus. Kullanım amacına uygun, estetik ama fonksiyonelliği ile ihtiyaçları karşılayabilecek, aynı zamanda da dayanıklı mobilyalar tercih etmelisiniz. Bu sayede dekoratif tarzının yanı sıra işlevselliği ile çocuğunuza ve size fayda sağlayan ve küçük alanlarda dahi konforlu bir şekilde yaşama elveren bir çocuk odası tasarımına sahip olabilirsiniz.

Çocuk odası dekorasyon

Kilit Nokta: Alan Tasarrufu

Çocuk odası dekore ederken işlevsel mobilyalar ile özellikle küçük alanlarda alandan tasarruf ederek kullanım kolaylığı sağlanabiliyor. Hatta küçük bir alan olduğundan çok daha büyük hale getirilebiliyor. Çocuklarımızı düzenli olmaya teşvik etmek için onlara organize etmeye yardımcı kutular almak ve odalarında bol çekmeceli şifonyerler kullanmak birer çözüm önerisi olabilir. Çocuğunuz okul çağında ise en büyük sorunlardan biri onlarca kitabın nereye konulacağı olabiliyor. Sonuçta hiçbir ebeveyn yerlere saçılmış kitaplar görmek istemez ki zaten bu durum çocuğunuzun da motivasyonunu düşürebilir. Bu gibi durumlarda yapılabilecek en doğru seçimler kitaplıklı bir çalışma masası ve sandalyesi almak olabilir. Çocuk odası için ergonomik ve tarz çalışma masalarını ise sepetinize ekleyerek, Koçtaş güvencesi ile sahip olabilirsiniz.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]