Simli İpten Vav Etamin ve Altın Çerçevesi

Merhabalar,

Kışın nakış ve etamin işlemek daha zevkli oluyordu. Kaloriferin yanına kıvrılıp saatlerce işleyebilirdim. Bir de radyo tiyatrosu açtım mı.. Tamamdır. Sonbahar gelsiin.

Yazın etamine sarsam da, havaların serinlemesini dört gözle bekliyorum. Yine elime işlerimi alayım diye. Hem geceler de uzun oluyor, işimiz ne. Elimizde instagram pıt pıt dolanacağımıza, iki çapı atarız :)

Nasıl İşledim?

vav_etamin-2

Bu vav harfini anneciğime işlemiştim. Çerçeveleri de yine Eminönü’den almıştık ben boyarım diye. (Çerçeve boyama videom da burada) Annem sağolsun evi süslü olduğundan altın rengi istedi. Ben de onun içi boş kalmasın diye bir vav harfi işlemek istedim. Ama onun da simli ipten olması gerekiyordu. Simli etamin ipim yoktu ama nakış ipliklerimden vardı. Onlar çok ince olduğu için bir kaç kat yapıp öyle işlemem gerekti.

vav_etamin-5

vav_etamin

Kumaşım Etual denilen ince deliklerden oluşan bir kumaştı. İpim de ince olduğundan birbiri ile uyumlu oldu.

İşlemeden önce Frixion marka ısıyla uçan kalemle etrafını çerçeve kadar çizdim. Böylece sınırlarımız belirlemiş oldum. Ütüleyince kalem izleri uçup gidiyor.

Sonuç olarak çerçevesi ile uyumlu bir nakış çıktı ortaya.

vav_etamin-3

Arap harfleriyle işlenmiş nakışları çok seviyorum.. Ayrı bir hava katıyor sanki. Bundan bir de Elif harfini de işlemek istiyorum. Tüm harfler öyle güzel ki..

Siz de yapmak isterseniz diye şablonu buraya ekliyorum, (sağ tıklayıp resmi kaydet diyebilirsini) PDF olarak da buradan indirebilirsiniz. 

vav_etamin_kadinsanat

Ben yapılmış bir örnekten çıkarmıştım, ama sizin için şablonu oluşturdum. Paylaşırken Kadın&Sanat’ta gördüm derseniz çok mutlu olurum :) 

Beni sosyal medyada takip edebilirsiniz:

Twitter    |   Instagram   | Facebook

yazi

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

10 Comments

 1. ceydaninguncesi says:

  Çok hoş olmuş sevgili Şahika,ellerine sağlık. Etamine hep niyetleniyorum ama bir türlü başlayamadım. Sanırım henüz nasıl malzemelerle başlayacağımı bilemiyorum. Etamini işleyeceğimiz bezin ismi nedir mesela? Bana bu konuda ucundan azıcık yardımcı olmanı istemem mümkün mü acaba? ? ? Bu şablon gözüme kolay gibi göründü, tek renk ile işleyebilirim sanırım.

 2. Sahika says:

  ceydaninguncesi, çok teşekkür ederim Ceydacım :) bence başlasan çok seversin :) bu bezin adı etual denen bir kumaş. ama sen etamin kumaşı ile başlayabilirsin. onun kareleri biraz daha büyük oluyor. İstersen bir yazı hazırlayayım bu konuda :)

 3. ceydaninguncesi says:

  İçimden asıl geçeni okudun 🙌 şahsen çok mutlu olurum 💕

 4. Sahika says:

  ceydaninguncesi, canım ben de çok mutlu olacağım ☺️💞

 5. Ne de güzel işlemişsin sahika bayıldım ellerine sağlık :)

 6. Sahika says:

  İrem, çok teşekkür ederim canım :)

 7. Huriye says:

  Elinize sağlık çook güzel olmuş vav harfinin kalıbını ararken rastladım. Kalıp içinde çook teşekkürler :))

 8. Sahika says:

  Teşekkür ederim, yorumunuz da beni çok mutlu etti:) sevgiler

 9. gülsün avcı says:

  ellerinize sağlık . bende etamin işlemeyi çok seviyorum. ama böyle düzgün şablonlar bulmakta çok zorlaıyorum. bunu kolayca işleyebilirim. paylaştığınız için ayrıca teşekkürler. acaba başka böyle şablonlarda var mı elinizde.

 10. Sahika says:

  Teşekkürler Gülsün hanım:) şimdilik oluşturduğum tek şablon bu, ileride yenilerini ekleyeceğim. Sevgiler

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]