Ramazan’a Hazırlık

Geliyor 11 ayımızın sultanı Ramazan.. Evlerde bir telaş.. Dillerde “yaza denk geliyor, çok susarsak” nağmeleri olsa da, başlayınca su gibi akıp giden muhteşem bir ay..

Siz Ramazan hazırlıkları için neler yapıyorsunuz? Ben aklıma gelenleri yazayım, siz de kendi deneyimlerinizi benimle paylaşın olur mu?

🔸  Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Şimdi tazecik yapraklar çıktı. Onlardan alıp, kaynatıp buzluğa atabileceğiniz gibi, sarmayı sarıp buzlukta saklayabilirsiniz. Böylece iftardan önce pişirip, davet sofranızı mis gibi zeytinyağlı sarmalar ile şenlendirebilirsiniz.

🔸  Buzluk Böreği

İftar ve sahur sofraların bir diğer vazgeçilmezi de börekler. Böreğinizi önceden sarıp buzluğa atarsanız, o gün iftara bir çeşitiniz daha olmuş olur. Benim midye börek tarifimi buzluğa atarak yapabilirsiniz mesela..

🔸  Şerbetler

Yazın içmeyi en sevdiğimiz şey şerbetler ve ev yapımı doğal meyve suları. Eğer geçen yazdan buzluğa vişne attıysanız bu tarifimi ramazanda sık sık yapabilirsiniz. Ayrıca üzüm, erik ve kayısıdan da hoşaf yapabilirsiniz. Ayrıca ev yapımı limonata da iftarda güzel gider. Vişnelerin bol olduğu zaman alıp buzluğa atarsanız karlı çıkan siz olursunuz ;)

🔸  Çilek Reçeli

Şu anda çileklerin de en bol olduğu zamandayız. Sahur ve iftar sofralarının vazgeçilmezi iftariyelikler için çilek reçeli yapabilirsiniz. Şurada tarifini verdiğim reçelime bakabilirsiniz. Hem yazın da mis gibi reçeliniz olmuş olur.

🔸  Günlük Menüler

Ramazan gelmeden gün gün ne pişireceğinizi de belirleyebilirsiniz. İftar vermek çok sevap biliyorsunuz. Aşırıya kaçmadan bir kaç çeşit ile iftar sofranızı kurabilirsiniz. Geçen sene verdiğim iftar menüleri çok sevilmişti. İnşallah bu sene de vermek istiyorum :) Siz de kendi menülerinizi oluşturup listeler yapabilirsiniz.

🔸  Temizlik

Ramazan gelmeden evinizde büyük bir temizlik yaparsanız ramazanda biraz daha rahat olursunuz. Büyük temizlikten kastım, camların ve kapıların silinmesi, mutfağın temizlenmesi, banyoların köşe bucak temizlenmesi sayılabilir. Büyük temizliği yaptığınızda Ramazan içinde küçük temizliklerle günü kurtarabilirsiniz :) Ayrıca gün içinde halsiz olabileceğinizden temizliğinizi iftardan sonraya bırakmanız en güzeli olacaktır..

🔸  Manevi Hazırlık

İşin maddi hazırlıklarından bahsettik. Bir de manevi hazırlık kısmı var… Ramazan-ı Şerif insanın iç temizliği yapmasına da bir vesile kılıyor. Kuran-ı Kerim hatmetmek, tesbih çekmek, kaza borcumuz varsa onları ödemek için çok güzel günler bizi bekliyor. Eğer kendi başınıza Kuran-ı Kerim okuyamıyorsanız internetten takip edebilirsiniz.

Ayrıca www.huzurpinari.com sitesinde her gün Ramazana özel yazılar yayınlanıyor. Oruçla ilgili bilmediğimiz bilgilere oradan bakabiliriz.

Hepimizin merak ettiği konulardan olan;

gibi dini suallere de orada cevap bulabilirsiniz.

Benim aklıma gelenler bunlar. Sizin evde ramazan hazırlıkları nasıl gidiyor? Bana fikir verin olur mu?

Beni sosyal medyada takip edebilirsiniz:

Twitter    |   Instagram   | Facebook

yazi

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

4 Comments

  1. bende liste hazırlamaya başladım misafirlerime ne yaparım diye :) bilgiler için teşekkürler

  2. Sana şu kazanı iade et dedim, hala kazan borcumuz mu var :)))))

  3. Sahika says:

    Rica ederim Aylincim, güzel geçsin Ramazanımız inşallah :)

  4. Sahika says:

    Hasan beyciğim lütfen baltalamayınız, yazım yanlışım var diye :D

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]