Örgü ve Elişi Yapmaya Hazır Olun

Havaların soğumasıyla birlikte, evlerimizde sıcacık otururken bir şeylerle oyalanmak istiyoruz. Örgü ve elişi bunların başında geliyor, boş vakitlerinizi harika örgü ve elişleri yaparak değerlendirebilirsiniz, ayrıca hayatın stresini atmak isteyenlere örgünün çok iyi stres attırdığını söyleyebilirim. Örgü ve elişi yapmaktan hiç anlamam, nasıl yapacağım demeyim, artık internet ortamında anlatımlı örgü elişi yapımlarını, nasıl yapıldıklarını detaylı şekilde bulabilir, eminim ki sizlerde zorlanmadan yapabilirsiniz, çünkü biz kadınların elinden hiçbir şey kurtulamaz, bundan emin olun, siz istedikten sonra yapamayacağınız hiçbir şey olamaz. Şişlerle veya tığ ile harika örgü modelleri yapabilirsiniz, kendinize eşinize çocuklarınıza yapabilir, hatta el emeğinizle sipariş alıp para kazanabilirsiniz. Eskiden süre gelen ve gelenekleşen gelin olacak kızlarımıza çeyizlik olarak örgü ve elişleri yapılır yaptırılır, özenle sandıklarda saklanır, düğün esnasında çeyizler serilerek sergilenir, el emeğiyle yapılanlar herkese gösterilirdi ve hala çoğunlukla aynı şekilde kültürümüz devem etmektedir. Sizlerde gelin olacak kızlarınız için, harika örgü elişleri yapabilirsiniz.

Örgü ve elişi modelleri oldukça çeşitli, bunlardan biraz bahsedecek olursam, lif modelleri, patik modelleri, oya modelleri ve iğne oyaları başlarda yer alıyor. Örmeye yeni başlayacaksınız lif modeliyle başlamanızı tavsiye ederim, hem yapması kolay hem de kısa sürede bitirmek için ideal lif modelleri var, benim ilk örgüyle tanışmam lif işleyerek olmuştu.

Lif modelleri oldukça çeşitli, yuvarlak lif modelleri, kare lif modelleri, uzun lif modelleri, yıldız lif modelleri ve kese lif modelleri gibi değişik lif modelleri yapılıyor, tabii ki her model için çok farklı desenler uygulanıyor, rengarenk yapılıyor, bazıları ise figürlü. Kendine hayran bırakan lif örnekleri de var, görünce ben bunu yapmalıyım diyeceğiniz modeller de var, çoğunluğu tığ işiyle yapılıyor. Lif modelleri arasında benim favorim yuvarlak lif modelleri, tabii ki siz her modelden takım olacak şekilde yapabilirsiniz.

Dilerseniz patik modellerinden de bahsedeyim. Eskiden patik modelleri beş şiş kullanılarak yapılırdı ve yapımı bana çok karışık gelirdi, son zamanlarda tığ ile yapılan patik modellerini çok görüyorum, öyle ki şişle yapılan modelleri aratmıyor, çok değişik ve güzel modeller yapılıyor. Ben tığ işi bilmiyorum, beş şişle uğraşmak istemiyorum, daha kolayı yok mu diyenler için, yapımı çok kolay ve başlayınca birkaç saat içinde bitirebileceğiniz iki şiş patik modelleri var, yapımı kolay diye güzel olmaz diye düşünmeyin, görünce hemen yapmalıyım diyeceğiniz güzellikte modeller var. Benim favori modellerim genelde tığ işiyle olanlar, ama bu aralar yapılan iki şiş patik modelleri tercihimi değiştirebilir.

Birazda Oya Modellerinden Bahsedelim Mi?

Çeyizlerimizde kesinlikle kenarı oyalı yazmalarımız olmuştur. Oya modelleri arasında tığ oyası, iğne oyası ve mekik oyası sıklıkla yapılanlardan. Aralarında en kolayı ve en çeşitlisi tığ oyası diyebilirim, sonrasında mekik kullanılarak yapılan mekik oyası geliyor, bana göre en zoru, zor olduğu kadar da en gösterişlisi iğne oyası, yapımı bana göre zor olsa da her modeliyle bir sanat eseri gibi duruyor. Oya modelleri arasında tabii ki favorim iğne oyası modelleri oluyor.

Örgü ve elişlerini inceledim ve kadinsanat.net olarak sizlere yapabileceğiniz modellerden biraz bahsetmeye çalıştım, umarım başarmışımdır, size tavsiyem hunerliparmaklar.com bu sitede ki modellere ve detaylı yapımlarına bakmanız, çok güzel beğeneceğiniz modeller var, ben hepsine hayran kaldım, umarım sizlerde beğenirsiniz.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

3 Comments

  1. oya modelleri çok güzel

  2. Çok beğendim bunları. teşeşkkürler :)

  3. keşke nasıl yapıldığına dair anlatımlarda olsaydı. Özellikle videolu anlatımlar çok faydalı olacaktır bu konuda.

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]