{Kitap} Elveda Haziran / Sarah Jio

Haftanın ilk gününden herkese merhaba :)

Bugün size çok keyifle okuduğum Sarah Jio’nun son romanı Elveda Haziran’dan bahsedeceğim. Başladığımdan beri elimden düşüremediğim romanı nasıl tavsiye etmem?

sarah_jio3

Elveda Haziran…

Sarah Jio yine yapacağı yapmış ve kalplerimize dokunan bir roman yazmış.. Onun kitaplarındaki geçmişe dönük kısımları çok severim. Bu kitapta da mektuplarla bizi geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarıyor..

Jio bu kitabı Amerika’nın en çok satan çocuk kitabı İyi Geceler Aydede’den esinlenerek yazmış..

Kitabın Konusu

Bir varmış, bir yokmuş, hâlâ içindeki masala kulak veren küçük bir kadın varmış…

Büyük yeşil bir odada bir telefon, kırmızı bir balon ve aydedenin üzerinden zıplayan bir ineğin resmi varmış… İyi geceler aydede, iyi geceler kırmızı balon, iyi geceler yıldızlar, size de iyi geceler yeryüzündeki tüm sesler.

June Andersen, her akşam yatmadan önce teyzesinin ona ve kız kardeşine okuduğu bu masalla büyümüştür. Ancak zaman acımasızdır ve maalesef hayat, çocukluklarındaki o masumiyeti yok etmiştir. Artık güçlü bir kadın olarak tek başına yol alan June, yıllardır yüzünü görmediği teyzesinin ölüm haberiyle çocukluğunu geçirdiği Mavi Kuş Kitabevi’ne yeniden adımını atacaktır. Hatıralarını süsleyen bu masal diyarı June’un içindeki karanlıklara ışık tutarken, June kendini yeniden keşfedecektir.

Kitap June Andersen’in Seattle’dan ayrılmasından sonra, teyzesi Ruby’nin ölümü ile ona kalan Kitabevinin tüm sorumluluğunu alması ve oraya geri dönmesi başlıyor.. Kitabevi ve Ruby’nin “iyi geceler aydede” ile olan bağı, Ruby teyzenin sırları, June’un hayata karşı güvensizliği, yeni bir aşka yelken açmak için cesaret bulamaması, kitabevinin borçlanması ve yeniden ayakta kalabilecek mi endişesi, Ruby teyzeni yazar Brownie ile mektupları ve bu mektuplardan ortaya çıkan gizem.. Hepsi ama hepsi o kadar güzel kurgulanmış ki.. Tadı damağınızda kalacak..

Sonundaki küçük sır ise dudak uçuklatan cinsten ;)

Bittiğinde “bir kitabevi açmalıyıım” diye dolandım yine ortalıklarda.. (Bkz. “kafe açmalıyııım”)

sarah_jio1

Kitapta beni etkileyen kısımlar, June’un kardeşi ile olan anlaşmazlığı ve sonrasında büyük bir acı ile tekrar barışmaları oldu. Ne olursa olsun, ne yaparlarsa yapsınlar kardeşlerin yerinin ayrı olduğunu çok güzel anlatmış.

Tadı damağımda kalan bir kitap oldu, hatta okurken bir kaç yerin altını çizdim. Kitapların üzerini çizmek pek adetim değildir ama, bunda yaptım :)

Altını çizdiğim cümlelerden biri:

“Hepimize tek bir hayat verildi. Bizim görevimiz onu faydalı, güzel ve doyurucu kılmak. Istırap çekeceğimiz, nefret edeceğimiz şeyleri yapmanın bir anlamı yok. Sonunda bize tahammülümüz için ödül falan verilmeyecek. Geride sadece harcanmış bir hayat kalacak.”

sarah_jio2

Eğer okursanız, size de keyifli okumalar ;)

Sonbahar’da okunacak kitaplar listeme de göz atabilirsiniz ;)

Ayrıca son okuduğum kitaplara da yandaki bölümden ulaşabilirsiniz ;)

yazi

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

3 Comments

  1. Bu tür kitapları daha çok kafam yorulduğunda okurum ben. Çerezlik kitaplar diyorum bunlara. Rahat okunuyorlar, keyif veriyorlar..

  2. Sahika says:

    Haklısınız Saadet hanım ben de çerezlik kitapları çok seviyorum :)

  3. Cok guzel bir kitapti. Populer kulturden uzak duramayan ben icin digerlerinden ayrilan bir bestseller. Sen bunu benden evvel almustinda beni etiketlemistin cok kislanmistim seni :) bir de baktim yeni bitmis. Cok guzel bitmemis mi^^

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]