İstanbul’u inekler bastı!

inek1.jpg Şu sıralar adlarını çok duyduğumuz meşhur inekleri görmeye ben de ne zamandır can atıyordum. Onlar terk-i diyar eylemeden bir görelim istedik ve soluğu Kanyon alışveriş merkezinde aldık. Daha önce de Şişli ve Akmerkez’den araba ile geçerken şöyle bir görmüştüm kendilerini. Ama yakından inceleme fırsatım olmamıştı.

Bu inekler meşhuur cowparade inekleri. İnekler meşhur, bir de onları ünlü isimler tasarlayınca daha da meşhur oluyorlar. Peki bu ineklerin amacı ne diye sorunca kendi kendime cevabını da bulmakta gecikmedim. Bakın neymiş bu ineklerin amacı:

“CowParade İstanbul, İstanbul’da bugüne kadar gerçekleşecek en büyük halka açık sanat etkinliğidir. CowParade İstanbul, sanatı desteklemek üzere herkesin zevk alacağı, sanatçıları, farklı iş çevrelerini ve yerel toplulukları yaratıcı ve yenilikçi bir ortaklıkla biraraya getiriyor.

Şehir sakinlerinin ve ziyaretçilerinin hayal gücünü ele geçirecek CowParade İstanbul’un vizyonu, etkinliğin olabildiğince heyecan verici, eğlenceli ve herkesi kapsayacak şekilde gerçekleşmesi. CowParade İstanbul’un amacı, halk, sanatçı ve iş dünyası işbirliği ile dünya çapında bir sanatsal etkinliği gerçekleştirmek.”

Bu ineklerin bazılarını ünlü sanatçılar, bazılarını da okullar ve şirketler tasarlamış. Bu açık hava sergisi İstanbul’da yaşayan herkes tarafından görülmeli bence. Çünkü tasarımlar çok özgün ve her ineğin bir hikayesi var neredeyse.

kafeste-inek.jpg
Mesela bu ineği hapse mahkum etmişler. Kuraklığa ve açlığa mahkum ve eğer önlem alınırsa iyi halden serbest kalıcakmış. Bu mesaj da bizlere tabii ki..

nilin-inek.jpg
Bu da Nil Karaibrahimgil’in tasarladığı inek. Nil ineğine şarkı söylemesi için hoparlör takmış ve onun için “bir öküzü çok sevdim” isimli bir şarkı bile yazmış. Daha uzaktan görünce farkını hissettiğiniz ineği Nil’in tasarlamış olabileceğini farkediyorsunuz zaten.

Bu meşhur inekler 01 Ağustos – 31 Ekim 2007 tarihleri arasında şişli, metro city, kanyon ve akmerkez’de olacaklar. Bence kaçırmayın.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]