{Film} Ertuğrul 1890

Bugün size hala gösterimde olan bir filmi önereceğim. Hazır yarıyıl tatili de gelmişken bence alın çocuklarınızı ve bu filme gidin. Tarihimizde yaşanan bu üzücü olayın ibretlik hikayesini sinema ortamında izlesinler.. Bence çocukların izlemesinde hiç bir sakınca yok.

Biz bu filmi geçen hafta, kalabalık bir salonda izledik. Gerçekten izlediğimize değdi. Hem görsel açıdan, hem hikaye anlatımı açısından çok doyurucu bir film olmuş.

Türk – Japon ortak yapımı olan filmimizin konusuna gelirsek;

Ertuğrul 1890

1887 yılında Japon heyetinin Türkiye’yi ziyaretinin ardından dönemin padişahı Sultan Abdülaziz Han Japonya’ya bir dostluk ziyareti yapılmasını ister. Bunun için Osmanlı fırkateyni Ertuğrul Japonya’ya doğru yola çıkar. Uzun bir yolculuğun ardından Japonya’ya sağ salim varan mürettabat Japonya’da coşkuyla karşılanıyor. Dönme vakti geldiğinde ise talihsiz bir sürprizle karşılaşırlar.. Yerle göğün birleştiği tayfundan ne yazık ki 69 kişi sağ kurtulabilmiştir. Geminin battığı Kuşimoto açıklarındaki adadaki halk Türk askerlerimize ve gemi mürettebatına en iyi şekilde bakmış ve yardım etmiştir. Yaralarını sarmış, karınlarını doyurmuştur.. Daha sonra Japonya’nın tahsis ettiği bir gemi ile sağ kalanlar ülkemize sağ salim bir şekilde varmışlardır.

Bu hikaye burada biterken, 1985 senesine geliyoruz.. Aradan 95 yıl geçiyor.. Yer: Tahran. Saddam Hüseyin havalimanından yabancı ülke uçaklarının kalkış iznini kaldırıyor. Son uçaklar da gidecek ve bir daha kalkış yapılmayacak. Japon vatandaşlar ise gitmek için bir tane bile uçak bulamıyor.. Dönemin başbakanı Turgut Özal’ın emri ile ülkemizden bir uçak Japonlar için tahsis ediliyor.. Ama malesef bizim vatandaşlarımızın bile sığamadığı uçakta yer yok.. Bu sefer Türkler centilmenlik örneği göstererek yerlerini Japonlara veriyorlar..

Benim film hakkındaki yorumlarım:

Filmi büyük merak ve heyecanla izledim. Ertuğrul’un hikayesini biliyordum. Hatta Japonya’da yaşayan blogger Sergül’ün videolarında oraya gittiğini görmüş ve çok etkilenmiştim. Japonya’da bizim için oraya yapılan bir şehitlik ve anıt var. Bu bir ülke için çok değerli.. Ülkenin vatandaşları için de çok değerli.. Allah orada vefat eden insanlarımıza rahmet eylesin..

İkinci kısma gelirsek, Irak-İran savaşında geçen kısım benim pek hoşuma gitmedi.. Tamam olay çok güzel.. İki ülke arasındaki dostluğun seneler sonra da olsa hatırlanmasını işliyor.. Ama bence bu filmin sonuna pek uymamış.. Sonunu söylemiş gibi oldum ama zaten fragmanlardan da belli oluyor :) Fragmanı da buraya ekleyeyim siz de görün :)

Kısacası, bu filmi izleyin, izletin.. Hatta gidebilirsek bir gün Japonya’da o koyu ziyaret etmek isterim..

Herkese şimdiden mutlu haftasonları :)

yazi

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]