Merhabalar,

Bayramdan sonra buralara pek uğrayamadım. Bir önceki yazımda bahsettiğim 1 günlük Kastamonu gezimizi Gezentigiller blogumuza yazdık. Oradan bakabilirsiniz :)

Bu aralar bizim evde tadilat işleri başlamış durumda. Boya badana yapacaktık, yapmışken tam olsun temiz olsun dedik, dıştan mantosu olmayan binamıza içten manto yapmaya başladık. Bugün ilk  gün. Bittiğinde rengi istediğim gibi olursa paylaşabilirim :)

Yaz demek kocaman bir temizlik demek benim için. Sağolsun annem öyle alıştırdı. Bizim evde yazın boya badana ve büyüük bir temizlik olurdu.

Şimdi sıra bana geldi. Tadilat işleri bittikten sonra temizliğe girişeceğim inşallah. Ben işlere koyulmadan size bu aralar çok hoşuma giden yardımcılarımdan bahsedeyim.

LOC mu o da ne?

loc

Adını duymuşsunuzdur bu deterjanın. Özellikle Amway kullanan herkes çok överdi, ben çamaşır suyu manyağı olduğumdan almazdım. Taa ki koltukları yıkmaya karar verene kadar. Ramazan’dan 1 önceki gün koltukları yıkarken bu deterjanı kullandım. Sonuç inanılmazdı. İstanbul’da yaşıyorsanız egzoz + toz duman evinize doluyor demektir.. Bu deterjan’la koltuklar, yerler, camlar, lavabolar pırıl pırıl oldu. Çabuk kirlenmemeye başladı. Ben de bloguma tavsiye ederim o zaman :)

Ben bizim mahalledeki minik bir dükkandan aldım. Fiyatı 15 liraydı. Çok az bir deterjan kocaman kovayı köpürtüyor. O yüzden baya gidiyor.

Beyaz sabun gibisi yok..

dalan_roxy

Beyaz sabun resmen sihir gibi. Bir gün yine İstanbul’un kirinden arınmayan, simsiyah olmuş tülümü canıma tak etti, bir kalıp sabunla birlikte attım makinaya. Köpürdü, köpürdü, köpürdü.. Korktum o köpükler tüm evi saracak diye… Neyse sonra kalıp sabunu içinden alıp durulama ve sıkma yaptırdım..

Sonuç : bembeyaz bir tül.

Denemediğim yöntem kalmamıştı. Kesme şeker mi atmadım..Suda mu bekletmedim. Koslanın tül deterjanını mı kullanmadım. Hiç biri kar etmedi.. Sadece sabun.

Ben de markette satılan bu granül beyaz sabundan buldum. Kalıp sabun zahmetli oluyor neticede :) Markası Dalan Roxy, fiyatı da 5 tl idi sanırım yanılmıyorsam.

dalan_roxy2

Kokusu mu? Beni mest etti.. Beyaz çamaşırlarımı da bununla yıkıyorum. Koku inanılmaz güzel.. Eski evler gibi, sabun sabun koksun istiyorum her şeyim :)

Sanırım çok uzattım.. Bir sonraki yazıda sevdiğim yumuşatıcıdan bahsedeceğim.. Bekleyin olur mu?

yazi