Becel ile Doors Akademi’de Yemek Yaptık En İyi Sunum Ödülünü Aldık

2 hafta önce, sevgili arkadaşım Filiz ile birlikte Becel ile Doors Akademi’de güzel bir gün geçirmek için davet aldık. Konu mutfak ve yemek yapmak olunca hiç tereddüt etmeden kabul ettim. Gidene kadar ne yemek yapacağımızı bilmiyordum. Gidince de süpriz oldu :)

Etkinlik sabah erken saatlerde başladığı için kahvaltılık atıştırmalıklarla karşıladılar bizi. Biraz sohbet muhabbet derken geçtik mutfağa.

Şefimiz  Oğuz Demirelli önce kendinden bahsetti, sonra da yapacağımız yemeklerden. Önümüze sebzeleri ve etleri koydular. Bunlarla istediğiniz yemeği yapabilirsiniz ama Becel Pratik kullanmak şartı ile dediler. Hemen biz partnerim, takım arkadaşım Filiz’le ne yemek yapacağımızı düşünmeye başladık. O çin usulü piliç kavurma dedi ben de bana karnabaharı gözüme kestirdim ve güzel bir pane karnabahar kızartması yapalım dedim. Hemen işe koyulduk.

Ben karnabaharı haşlanması için koyarken, Filiz’e tavukları jülyen doğramaya başlamıştı bile. Bizden başka 3 takım daha vardı. Herkes harıl harıl yemeği ile meşgul oluyordu. Arada şeflerimiz gelip neler yaptığımızı kontrol etti. Bu arada biz  de takımımızın adını Keskin Bıçak koyduk :)

Çin Usulü Piliç Sote’mizin tarifine gelince, biz tavuk göğüs kullandık ama but olsa daha güzel olurmuş. Soğanımızı, kırmızı ve sarı biberlerimizi,  havucumuzu ve kabağımızı jülyen doğradık. Tavuk ve sebzeleri ayrı ayrı soteledik. Burada önemli olan baharatlar. Soya sosu ve köri katmayı ihmal etmedik.

Karnabahar panemiz için de, karnabaharları hafif haşladık. Yumuşak olmamaları lazım. Önce yumurtaya sonra da ekmek kıtırlı galeta ununa buladık. Mısır unu olsa daha güzel olurdu. Kızgın yağda kızarttık. Ve işte sonuç:

Yemeklerimiz şefler ve diğer gruplar arasında çok beğenildi. Bu sayede en iyi sunum ödülünü kaptık.

Son olarak profesyonel yemek fotoğrafçısı Erkin Ön’den yemek fotoğrafçılığının püf noktalarını öğrendik.

Günü Filiz ve eşi ile birlikte Ayvad Bendi’nde pratik bir piknikle sonlandırdık.

Excel iletişimin güler yüzlü ev sahibi Özge Akyel’e teşekkür ederim. Gerçekten çok keyifli bir gündü.

(Filiz’in kendi blogunda paylaştığı bugün için buradan buyurun:) )

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]