Çift dilli çocuk yetiştirmek mümkün mü?

Eşimle uzun bir süredir çocuklar için İngilizce konusunda bir şeyler yapalım istiyorduk. Biz ne yaptıksa “mükemmel” eğitim sistemimiz yüzünden -hevesli olduğumuz halde- kusurlu başladığımız yabancı dil serüvenini istediğimiz seviyeye getiremedik. Bari çocuklar bu sorunu hiç yaşamasın istedik.

Geçen sene İngilizce öğreten siteleri araştırıp bir kaç farklı platformdan ücretsiz deneme dersi alıp çocuklara uygulatmıştık. Hatta bazılarını ikisi yan yana olarak aldılar. Çok eğlendiler. Tabi yan yana olmalarını pek istemiyorduk. Ayrı ayrı ders görmeleri daha iyi. Okulda bile sınıflarını ayırdık. Eğitimcilerden başka herkes yanlış yaptığımızı söylese de bizce iyi bir karardı.

Uzaktan birebir canlı İngilizce dersleri için bir çok platformda denemeler yaptıktan sonra hem içerik, hem eğitimci hem de fiyat olarak Novakid’te karar kıldık. Online İngilizce konuşma pratiği yapmaya başladık. Buradan satın aldığımız paketin içerisindeki ders sayısını istediğimiz kadar öğrenciye ayrı ayrı paylaşabiliyoruz. Biz de toplam 48 derslik, üç ay süreli bir paket aldık.

Biz Novakid’i profesyonel İngilizce eğitimcilerinin olduğu “standart” paketlerden alarak kullandık ama platformda ana dili İngilizce olan eğitimciler de mevcut. Bu hizmetten yararlanmak isteyenler “premium” paketlerden alabiliyor. Aralarında yaklaşık %50 civarında fark var. Paketin büyüklüğüne göre bu durum değişiyor tabi.

Platformu ebeveyn olarak kullanmak her ne kadar kolay olsa da herhangi bir sorunla karşılaşırsanız Novakid Türkiye ekibi gerek Whatsapp’dan gerek site üzerindenki yardım kutusundan ivedi olarak sizle ilgileniyor. Bu konuda kendilerinden çok memnunum.

Novakid platformunda hangi hocayı seçerseniz seçin çocuğunuzun başlangıçta tespit ettikleri seviyesine göre aynı müfredatı işliyorlar. Ancak bununla beraber sitedeki açıklamalarda mümkün mertebe aynı hocaları tercih edin, en fazla iki farklı hoca olsun şeklinde tavsiye ediliyor. Çocuklar henüz 6 yaşında olduğu için okulda da sınıf öğretmenlerinden başka bir hocaları olmuyor. O nedenle biz de incelediğimiz öğretmenlerden birini tercih ettik. Bu kez hocalarını ayırmadık :) İkisine de aynı hocayı tuttuk. Dersleri de mümkün mertebe peş peşe gelecek şekilde ayarladık. İkisi de öğretmenlerini çok sevdi. Sağolsun tıpkı özgeçmişinde yazdığı gibi sabırlı ve eğlenceli biri. Deneme derslerindeki öğretmenler de çok sevecendi.

Novakid’te dersleri haftalık olarak tekrar edecek şekilde veya günübirlik farklılıklarla ayarlamak mümkün. Eski ve yeni olmak üzere iki ayrı ders ayarlama ekranları mevcut. Ben ikisini de kombine ederek kullanıyorum. Başta birazcık sistemi anlamak için kurcalamam gerekti ama sonra çözdüm. Haftalık program yerine günübirlik seçince öğretmenin bütün boş günlerini daha rahat gördüğüm için ayarlaması daha kolay oluyor.

Novakid’in geri beslemesi de çok iyi. Her dersin sonrasında öğretmenlerin ders ve öğrenci hakkında bilgi notları, edinilen kazanımlar, üzerinde durulması gereken hususlar vs email olarak geliyor ve platform üzerine paylaşım olarak düşüyor. Yani maili silseniz de platformda çocuğun gelişimini takip edebiliyorsunuz. Dersler kamerayla yapıldığı için bu kayıtlar da Novakid’te tutuluyor ve ertesi gün sisteme aktarılıyor. Öyle ki deneme için yaptığımız geçen seneki derslerin videoları bile hala sistemde var. Tabii ki KVKK’ya uygun olarak saklanıyor ve sizin dışınızda kimsenin erişimi olmuyor. İsterseniz bunları kalıcı olarak bilgisayarınıza da indirebiliyorsunuz.

Platform sadece 25 dakikalık canlı derslerden ibaret değil. Gerçek bir okul gibi hem ders öncesinde, hem ders sonrasında çocuğun yapabileceği alıştırmalar sunuluyor. Ödevler zaten oyun gibi eğlenceli etkinlikler olduğundan bizimkiler ekstra bilgisayar zamanı olarak bunları bayıla bayıla yapıyor. Ödev dışında İngilizce çocuk oyunları da var, bu oyunlar İngilizce kelime öğrenmek için ideal.

Bilgisayar demişken, derslere tablet veya denemedim ama sanırım telefon üzerinden de bağlanılabiliyor. Fakat sürükle bırak gibi şeyleri bizimkiler tabletten değil de bilgisayardan daha rahat yapabildiği için tableti artık tercih etmiyorum. Hem ekran daha büyük olduğu için daha rahat ediyorlar.

Dersler çok eğlenceli geçiyor. Öğretmen önce nasılsın? Bugün iyi geçiyor mu? Bugün hava nasıl? Kahvaltını yaptın mı? Neler yedin? gibi sorularla çocuğu ısındırıyor. Bu sorular bu kadar değildi tabi ilk başlarda. Nasılsın sorusuna bile donup kalıyordu çocuklar. Şimdi 2. ayın sonunda nasıl pıtır pıtır konuşup cevap veriyorlar hayret ediyorum :)

Biz şimdilik 3 aylık bir paket aldık ama bunu yarıda bırakmak istemiyoruz. Çocuklar için İngilizce konusunda bizim için tek adres oldu. İnşallah imkan buldukça ilerleteceğiz. Siz de Novakid’i denemek hatta avantajlı olmak isterseniz bu linkten faydalanabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]