27. gün İftar Menüsü

Merhabalar,

Ben dün İstanbul’u bırakıp memleketim olan Balıkesir / Gönen’e geldim :) Akşam iftarda anneannemin nefis yemekleri öyle iyi geldi ki.. O da benim menümdeki gibi Karnıyarık yapmıştı. Demek ki sıkı takipçim ;)

Şaka bir yana, evde yemekleri annem değil anneannem yapıyor ve bundan çok mutlu oluyor. Allah başımızdan eksik etmesin.

Bu süre boyunca Gönen’den paylaşımlarım olacak. Bu şirin kasabada bayram hazırlıkları nasıl oluyor size tüyolar vereceğim.

Şimdi gelelim menümüze:

26. gün İftar Menüsü /
Anneannemin menüsü

  • Domates Çorbası 
  • Etli Biber Dolması 
  • Mevsim Salatası 
  • Revani 

Gülbahçesinden…

Hadis-i şerifte buyuruldu ki, (Bir kimse, Ramezân ayında oruc tutmağı farz bilir, vazîfe bilir ve orucun sevâbını, Allahü teâlâdan beklerse, geçmiş günâhları afv olur.) [Sahîh-i Buhârî]
BUGÜN – KADİR GECESİ
 
Kadir Gecesi, Ramazan-ı şerîf ayı içinde bulunan ve Kur’ân-ı kerîmde methedilen en kıymetli gecedir. Âyet-i kerîmede buyuruldu ki: “Kadir Gecesi, bin aydan hayırlıdır.” Kur’ân-ı kerîm, Resûlullaha bu gece gelmeye başladı.
 
Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
 
“Allahü teâlâ indinde en kıymetli gece, Kadir Gecesi’dir.”
 
“Kadir Gecesi’nde bir defa, Kadir sûresini okumak, başka zamanda Kur’ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevaptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir.”
 
“Kadir Gecesi’ni, inanarak ve sevabını bekleyerek ihyâ edenin, geçmiş bütün günahlarını Allahü teâlâ mağfiret eder.”
 
Peygamber efendimiz, Kadir Gecesi’nde, “Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühıbbül afve fa’fü annî.”duâsını okumayı bildirmiştir. Mânâsı şöyle: “Yâ Rabbî! Sen elbette affedicisin, affı seversin, beni de affeyle!”
 
Bu geceyi ihyâ için; kazâ namazı kılmalı, Kur’ân-ı kerîm ve ilmihâl okumalı, duâ ve tevbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmeli, bunların sevaplarını ölü diri bütün Müslümanlara göndermelidir.
 

Bugün İstanbul iftar vakti: 20:47 

Sahur vakti: 03:09 olacak.

Siz de buradan imsakiyeyi indirebilirsiniz.

Şimdiden hayırlı iftarlar..

Beni sosyal medyada takip edebilirsiniz:

Twitter    |   Instagram   | Facebook

yazi

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]