Sahurda Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir

Ramazan’da iftar kadar sahur yemekleri de çok önemli. Gün boyu enerjimizi yerinde tutabilmemiz için sahurda yiyeceğimiz yiyeceklere dikkat etmeliyiz. Uzmanların görüşlerine dayanarak sahurda tok tutan yiyecekleri sizler için araştırdık. Unutmayalım, sahur yemeğinde şifa vardır.

Sahurda ne yesek?

1- Omlet 

Yumurta ile yapılan tüm yiyecekler yüksek protein oranı nedeniyle sizi gün boyunca tok tutacaktır. 

Tek bir yumurtayı çırparak hazırlayacağını sade bir omleti, içerisinde maydanoz ve yeşillikler katarak çeşitlendirebilirsiniz. Kırmızı ve yeşil biber de omlete çok yakışır. 

2- Tost 

Sahur sofralarının vazgeçilmezi olan tost tok tutucular arasında liste başını hak ediyor. Uykulu gözlerle hazırlaması en pratik sahur yemeği de şüphesiz ki tosttur. O yüzden soldurun içine kaşar peynirini, ister sucuklu karışık yapın, ama dikkat edin bol su için ki ertesi gün susatmasın. 

3- Pancake

İçerisinde yumurta ve süt olmasından dolayı sahurda tok tutucu yiyecekler arasında yer almayı başarıyor pancake. Yapması biraz zahmetli olsa da, bu lezzet ile sahur sofranızı taçlandırabilirsiniz. 

4- Krep 

Yine bir yumurta, süt, un karışımı. Ama bu sefer içerisine kaşar peyniri ekleyip biraz tavada bekletirseniz şölene dönüşen bir alternatif. 

5- Hurma 

Evet hurma, başlı başına bizi sahurda tok tutabilen bir yiyecek. Peygamber efendimiz Muhammed aleyhisselâmın sadece hurma ve su ile oruç tuttuğu rivayet edilir. Hurmanın içindeki zengin vitamin ve mineraller bizi gün boyu tok tuttuğu gibi, zinde kalmamıza da sebep olur. Sahur sofralarımızdan hurmayı eksik etmeyelim. 

6- Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi biraz süt ilave edilip içine bal ya da pekmez konduğunda tüm gün sizi tok tutan bir sahur yemeğine dönüşecektir. İçerisine keten tohumu, kabak çekirdeği gibi taneler eklerseniz vitamin yönünden de zengin bir menü olacaktır. 

7- Yumurtalı Patates 

Pazar kahvaltılarının vazgeçilmezi olan yumurtalı patates, sahurda sizi tok tutan bir diğer alternatif olabilir. Patates ve yumurtanın birleşimi gün boyu tok tutma seviyesini arttıracaktır. 

8- Kaşarlı Ramazan Pidesi

Hem iftardan kalan pideler değerlensin, hem de kaşardan gelen protein bizi tok tok tutsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kaşarları ince ince doğrayıp pidenin arasına güzelce yerleştirin. Tost makinasında bir kaç dakika ısıtın. Enfes bir pide-tost karışımınız olacak. Bizden söylemesi. 

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]