Sezon dizilerine bir bakış

Çok fazla tv izleyen biri değilim. Biraz sevdiğim yabancı dizilerden ve filmlerden izlerim o kadar. Bazen kafa dağıtmak için tv’de boş boş gezinirken Türk dizilerine gözüm kayıyor. Bilirsiniz yaz gelince normal diziler biter ve sezonluk diziler başlar. Bu aralar ekranları onlar doldurmakta. Ben de şöyle bir bakındım neler varmış izlenebilecek gibi diziler mi diye..

10533210_724983637557936_4519140337380402160_n

Güzel Köylü

Tam bir Şehirli olan kızımız Gül, İstanbul’dan sıkılıp kendini Muğla’nın (neden Muğla? Neden Balıkesir değil mesela..) şirin bir köyüne atıyor. Artık orada yaşayacağım derken köyde bir babaannesi olduğunu haber alıyor. Bu esnada gönlünü köyün gençlerinden birine kaptırıyor (bak sen!). Derken eski sevgilisi şehirden çıkıp geliyor. Böyle bir kaosu o güzel köy bile kaldıramaz bence :) Ama yazın çerezlik bir şeyler izlemek isterim derseniz de:

Çarşamba 21.00’de Star’da yayınlanıyor..

kacakgelinler

Kaçak Gelinler

 
İzmir’den kaçıp İstanbul’a gelen 3 gelinin trajikomik hikayesinin anlatıldığı dizi yine tam bir yaz dizisi olmaa aday. Biraz Melekler korusun havası sezdiğim dizide zaten orada da oynayan Selin Şekerci var. İzmir’den İstanbul’a kaçışın kolay ama yaşamanın zor olduğu teması işleniyor.
 

Pazartesi saat 20.00 ‘de  Star’da yayınlanıyor.
kocamınailesi

Kocamın Ailesi

 
Bu diziye diğerleri gibi tesadüfen denk geldim. Başrolündeki kızı Avrupa Avrupa’dan tanıdığımız Selen Seyven var. Burada pek bir olgun çıkıyor karşımıza zira Avrupa Avrupa dizisinde pek genç!ti :) Neyse efendim gelelim konumuza, başrolümüzdeki koca yıllar önce ailesinden ayrılmış, kaybolmuş bir çocuktur. Yıllar sonra evlenip barklandığında bir aile apartmanına taşınırlar, tesadüfe bakın ki çocuğun ailesi bu apartmandadır. Birbirlerinden habersiz bir şekilde yaşamaya başlarlar ama aile çocuğu sahiplenmiş kızı da gelin gibi benimsemiştir. Ben bu diziden de Avrupa Avrupa tadı alsam da onun yerini tutmayacaktır.

Perşembe günü saat 21.00’da  Fox’ta yayınlanıyor.

kirazmevsimş

Kiraz Mevsimi

Kadrosu oldukça geniş olan dizinin başrollerinde Kavak Yellerinden tanıdığımız Dağhan Külegeç oynuyor. Senaristinin kiraz mevsimi aşkın zamanıdır dediği dizide tam bir zengin oğlanlar fakir kızlar teması işleniyor anladığım kadarıyla. Moda tasarımcısı Öykü ve onun imkansız çocukluk aşkı Mete ile acaba kavuşabilecekler mi?

Cuma saat 21.00’da Fox tv’de yayınlanıyor.

Ulan İstanbul

Ulan İstanbul

Bu dizinin başrolündeki Şebnem Bozoklu’yu Canım Ailem dizisinden tanıdık sevdik, ama nedense bir türlü o dizideki gibi sevilen bir rol bulamadı kendine. Belki bu dizi tutacak ama o karakter gibi sevilmeyecek bu karakter görürsünüz..
Dizinin konusunda ise, İstanbul’da kendine yer edinmeye çalışan bir çetenin güya namuslu bir şekilde hırsızlık yaptığını izliyoruz. Yani zenginden alıp fakire veren türden. Bir nevi Robin Hood’culuk :) Dizinin adı bir de olaya karışmış, İstanbul’a Ulan diyemezsiniz diyen bir Çanakkale’li amca diziye dava açmış. Helal olsun! :)

Pazartesi 21.00 ‘da Kanal D’de yayınlanıyor.

kardespayi

Kardeş Payı

Kahkahalarla izlediğimiz İşler Güçler’den sonra bu sezon yeni başlayan Kardeş Payı’da o diziden geri kalmıyor. Sadece aralarında Sadi Celil Cengiz yok :) Dizinin başlangıcı çok hoşuma gidiyor. Her hafta ayrı bir animasyonla bir mesaj veriliyor. Mesela Vecihi Hürkuş’un anlatıldığı animasyon oldukça güzeldi. Vacihi’yi sadece Türk filmlerindeki bir karakter sanan benim için iyi oldu.. Gelelim dizinin konusuna, Metin, Ali ve Feyyza üç kardeştir. Metin ve Ali tesisatçı Feyyza ise evin doğru düzgün çalışan tek evladıdır. Komşuluk bağlarının sıkı olduğu bir mahallede aileleri ile birlikte yaşarlar. Metin ve Ali eve zerre para getirmezler ama “Dünya’ya barış ve mutluluk getirecek” diye iddia ettikleri bir icada imza atarlar. Kimsenin ciddiye almadığı icadın zamanla gerçekten çalıştığını göstermeleriyle, tüm dengeler değişir.

Perşembe 22.15’te Star’da yayınlanıyor.

İzlemek isterseniz Vecihi Hürkuş animasyonu:

Ülkemizde dizi sektörü kaliteli yapımlarla daha da güçleniyor, ama keşke bizim aile ve kültürel yapımıza uygun diziler olsalar.. Misal O.C dizisinin çakması olan Med Cezir yine onun gibi olan ama tutunamayan Revenge çakması İntikam gibi.. Misa Çalıkuşu aslına sadık kalınsa ve sadece 1 sezonluk mini bir dizi olsa eminim çok daha güzel olurdu. Yapımcılar aman şunun etinden, sütünden, yününden faydalanayım derken çoğu şeyi heba ediyorlar.. Ne diyelim, şükür ki kumanda denen bir alet ve kapama düğmesi var!

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

5 Comments

 1. Ne yazık ki Türkiye’de özgün senaryo yok denecek kadar az benim bildiğim bir tek kardeş payı var çok televizyon izlemediğim için bu kadar az olabilir tabii :) ulan istanbul da leverage uyarlaması mesela benim gibi orjinalini izlemiş olan beş dakikada anlıyor zaten :/

 2. Ben bu dizilerin hiç birini izlemiyorum şahikacım. Hele hele de çakma dizileri gelip ülkemizde uyarlamaya çalışan yönetmene şiddetle karşıyım. Kardeş payı izlenebilitesi olan bi dizi ama yine de yabancı dizilerden aldığım keyif Türk dizilerinde yok. Aşk ı memnu beni benden almıştı.Keşke yapımcılarda bunu anlayabilse..

 3. Detaylı ve sürükleyici tanıtım için ellerine sağlık,Fox da yayınlanan diZiyi merak ettim izleyecegim …

 4. Benimde Favorim Ulan İstanbul:)
  Çok güzel bir post olmuş Şahikacım ellerine emeğine sağlık

 5. admin says:

  Madamkisot, bak ulan istanbul’un çakma olduğunu bilmiyordum! iyi ki izlememişim:)

  Elif Kübra, kesinlikle.. Reyting kaygısı ortadan kalksa belki..

  hija, izleyince bir yazı da senden gelir diye bekliyorum :)

  Kübra, teşekkür ederim canım ^^

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]