Ortopedik Ayakkabılar ile Rahat Ayaklar

Ayakları yere sağlam basmak deyimini ayak sağlığı ve rahatlığı için değiştirmekte fayda var. Ayakları yere rahat basmak! Ayaklar gün içinde nefes alan ve rahat olduğu ayakkabılarda olunca gün ne kadar yorucu olsa da sizin için ağrısız geçmiş olacak. Tabi ki bunun için ayakkabı seçimlerinizde önemli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Ortopedik ayakkabılar ayak sağlığını korumakla beraber omuriliğimizi destekleyerek, duruş bozukluklarının engellenmesine yardımcı olur. Yazlık veya kışlık ayakkabı alırken bunları göz önünde bulundurmalısınız.

Beş Nokta Özelliği

Vücudunuzun gün içinde ayağınıza yaydığı baskıyı tek bir noktaya değil, vücut ağırlığınızı ayağın her noktasına yayarak rahatlama sağlar, bu sayede gün içinde ağrı, sızı ve tüm yorgunluğunuz son bulur. Ortopedik yürüyüş ayakkabısı seçerken tercih edilecek ayakkabının beş nokta özelliği taşımasına dikkat edilmelidir. Beş nokta özelliği sayesinde, dengeli yere basarak rahat yürüyüş ve ağrısız bir gün geçirmiş olursunuz. Ayakkabı seçiminiz yanlış olursa, yapacağınız kısa süreli bir yürüyüş bile bel, sırt ve bacaklarımızda oluşan ağrı yüzünden bir işkenceye dönüşecektir. 

Ortopedik Ayakkabı Seçerken… 

Ortopedik ayakkabı seçimi yaparken, kalite belgeleri olan ayakkabıları tercih etmenizde fayda var. Bu ayakkabılar çok sık kullanıldığı için; seçilen modelin dayanıklı olması, bakım ve temizliğinin kolay yapılabilir olması ve uzun ömürlü olması gerekmektedir. Özellikle kış geldiğinde ayakkabı seçimleri biraz daha zorlaşmaktadır. Botlar genellikle soğuklara ve suya karşı dayanıklı olarak tasarlandıkları için daha ağır tabanlı olmaktadır. Bu da gün içinde ayaklarınızda ağırlık yaparak daha çok yorulmanıza sebep olur. Özellikle ayak sağlığı için kış aylarına özel ortopedik botlar tercih edilmelidir. Botlar genellikle ayakların dış etkenlerden ve soğuk hava şartlarından koruması görevini üstlenmektedir. Fakat ayakkabının içindeki sıcaklığı hapsetmesi ve ayakların sıcak tutulması çok daha önemli bir yere sahiptir. Kış aylarında tercih ettiğimiz botları hemen hemen her gün kullanmaktayız. Bu yüzden iyi bir kışlık bot ayak kemelerini ve tabanı desteklemelidir. Ayakkabı taban astarı ayağı destekleyecek özelliklere sahip olmalıdır. Seçeceğiniz botlara ortopedik özellikleri de eklerseniz kış boyunca rahat ve ağrısız yürüyüşler yapabilirsiniz. Ortopedik ayakkabı seçerken, ayağın tam numarası, basış tarzı, tabanın eğriliği ve burun yüksekliği gibi detayları dikkate almayı unutmayın.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]