Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı üzerinizde nakit olmadığı zamanlarda ya da nakit para taşımak istemediğinizde  ödeme yapmak için kullanabileceğiniz bir ödeme aracıdır. Ancak maalesef kredi kartı çok sayıda kişi için abartılı harcamaların kapılarını aralayabiliyor.  Kredi kartı kullanımı ile birlikte gelirinden daha fazla harcama yapan kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla…  Bu durumda kredi kartının ödenememesi gibi ciddi bir sıkıntı ortaya çıkabiliyor.

Haliyle kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı sorusu devreye giriyor. Bu durumda yapılabilecek ilk iş kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarını yatırmaktır.  Bu durumda kredi kartınız kullanıma kapatılan ve kartınız ile ödeme yapmaya devam edebilirsiniz. Ancak burada kritik bir noktadan söz etmek gerekiyor. Sürekli olarak kredi kartınızın asgari ödeme tutarını yatırıyorsanız ve harcama yapmaya devam ediyorsanız  bu durumda ciddi bir borç batağına saplanıyorsunuz demektir. Özellikle gelirinden daha fazla harcama yapmaya devam edenler için tablo çok daha vahim bir hal alıyor. 

Öncelikle bankaların kredi kartının asgari ödeme tutarı ödendiğinde faiz uygulamasını devreye soktuğunu tüm kredi kartı kullanıcıları bilmelidir. Asgari ödeme  tutarı yatırıldığında kalan borç üzerinden bir faiz uygulanıyor ve bu da borca ekleniyor. Dolayısıyla sürekli olarak asgari ödeme tutarı yatırıldığında kredi kartının toplam borcu hızlı bir şekilde artmaya başlıyor.

Zamanla kredi kartının sadece asgari tutarı bile ödenemez hale geliyor ve kullanıcı hakkında yasal işlem başlatılıyor. Bu borç hukuki yollarla kişiden tahsil edilir. Böyle durumda öncelikle bankaların izlediği yol kredi kartı borcunun olduğuna dair kişiyi aramak ya da mesaj atmak yoluyla bir hatırlatmada bulunmak oluyor. Bu durumda kredi kartı kullanıcısının toplam borcunu ödemesi için bir tarih vermesi isteniyor. Ardından yaklaşık 2 aylık bir süre bekleniyor ve bu süre boyunca kullanıcının borcunu ödememesi durumunda yasal işlem başlatılıyor.

Özellikle uygulanan hukuki süreç ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Findeks internet sitesine tıklayabilirsiniz. Bu sayede kredi kartınızı ödememeniz durumunda ne gibi bir yasal süreç ile karşılaşacağınız konusunda merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Yapılandırma süreçlerine dair de çok detaylı bilgiler bu sitede ziyaretçilere aktarılıyor. 

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]