Hoşgeldin Ramazan ve 1. Gün İftar Menüsü :)

Merhabalar,

Bugün Ramazan’ın 1. günü. Allahü teala tuttuğumuz oruçları, yaptığımız ibadetleri kabul ve makbul eylesin.

Biliyorsunuz Ramazan Oruç demek, oruç da sadece aç kalmak demek değil.

Her türlü kötü huydan uzak durmak demek. Mesela, dilimizi tutmak demek.. Normal zamanlarda yapamıyorsak bile bu günlerde birinin arkasından kötü konuşmamak demek..

Herkese iyi davranmak demek. Çevremizde oruç tutmayanlar da olabilir. Olsun, o bize saygı duymuyorsa biz ona saygı duyalım ve kötü davranmayalım..

Bir de bu ay öyle bir ay ki, her günü çok kıymetli.. Ne yaparsak yanımıza kar kalıyor..

Ben de dün akşam bir karar aldım ve instagramı sildim.. Orada vakit geçirmek zaten hoşuma gitmiyor, bari bu ayda onunla değil başka şeylerle ilgileneyim istedim. Bakalım ne kadar başarılı olabileceğim. Niyetim sosyal medyadan uzak durmak. Sosyal medya diyeti yani :) Blogumda paylaşımlarım devam edecek ama.

Oruç Tutunuz Sıhhat Bulunuz

Sual: Oruç tutmanın, insan sağlığı için zararlı olduğunu söyleyenlere karşı ne demelidir?
Cevap: Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde; (Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz) buyurmuştur. Orucun sıhhate zararlı değil, bilakis çok faydaları vardır. Orucun, vücut için faydalarından bazıları şöyle bildirilmektedir:
Oruç, bir sene boyunca durmadan çalışan mide ile beraber bütün sindirim sisteminin istirahate sevk edilmesi ve insan vücudunun bir tasfiyeye tabi tutulmasıdır. Böylece, sindirim sistemi dinlendirilmiş olur. İnsanlarda en çok görülen rahatsızlık, hazım, sindirim bozukluğudur. Şişmanlık, kalp ve damar hastalıklarına, şeker hastalığına ve tansiyon yüksekliğine sebep olmaktadır. Oruç, bütün bu hastalıklara karşı koruyuculuk vazifesi yaptığı gibi, bir de tedavi vasıtasıdır. Bugün birçok hastalıktan kurtulmak için, perhiz lazım olduğunu doktorlar bildirmektedir.
Oruç, vücuttaki karbonhidrat, protein ve bilhassa yağ depolarının harekete geçirilmesini sağlar. Oruç sayesinde madde süzmekten kurtulan böbrekler, bir revizyona, tamire girerek, dinlenme ve yenilenme imkânı bulurlar.
Bütün bu bildirilenler, orucun insan sağlına zararlı olduğunu söyleyenlerin, yalan ve iftiralarını yüzlerine çarpmaktadır. Keşke orucun zararlı olduğunu söyleyenler, yalan söylerken ilmi de, kendilerine yalancı şahit olarak getirmeselerdi.
Bu Ramazan bir değişiklik yapıp iftar menümü yayınlamaya karar verdim. Hepsinin tarifleri olmayabilir, ama zaten kolay yemekler paylaşacağım. Bir maklube yapabilecek değilim :D Bizim bugünkü iftar menümüz, belki size de bir fikir olur:
 1. Gün İftar Menüsü

Herkese hayırlı, huzurlu ve bereketli Ramazanlar..

yazi

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

2 Comments

  1. Akşama ne pişirsem derdinden kurtaran harika bir paylaşım olmuş.İyi Ramazanlar !

  2. Sahika says:

    Teşekkür ederim, size de iyi Ramazanlar :)

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]