19. gün İftar Menüsü

Merhabalar,

Nasıl gidiyor Ramazan? Ben bitmesin diye dua ediyorum.. Bu ayda bulunan huzur ve dinginlik başka hiç bir ayda yok çünkü..

Orucun ruhu ve bedeni temizlediğine dair deliller çok fazla. Bizler aslında gün içinde sadece yemek yemeyerek değil, kötü söz söylememek, başkasının ardından konuşmamak ve kötü düşünmemek üzerine de oruç tutuyoruz. İnşallah layıkı ile yerine getirebiliyoruzdur. Ama durup düşünüldüğünde, bedenin her türlü kötülükten arındığını hissedebilirsiniz..

Sual: Açlık veya susuzluk gibi zaruri durumlarda başlanmış oruç bozulabilir mi?

Cevap: Konu ile alakalı olarak Uyûn-ül-besâirde deniyor ki:

“İnsanın kullandığı şeyler beşe ayrılır. Bunlar zaruret, ihtiyaç, menfaat, ziynet ve fudüldür. Kullanılmadığı zaman insanın helakine sebep olan yasak şeyi kullanmak zaruret olur. Kullanılmaması sıkıntıya, meşakkate sebep olursa, buna ihtiyaç denir. Faydası, menfaati olmayıp, yalnız gösteriş için kullanılan şeye, ziynet denir. İhtiyaç olunca, orucu bozmak caiz olur. Bahr-ür-râıkda diyor ki: ‘Bir ibadete başlayınca, bunu özür olmadan bozmak haramdır. Farz olan orucu bozmak için sekiz özür vardır: Hastalık, sefere, yolculuğa çıkmak, ikrah yani zalimin zorlaması, kadının hamile olması, çocuk emzirmek, açlık, susuzluk ve ihtiyarlık.’ Uyûn-ül-besâir kitabında bildirilen ihtiyaç, bu sekiz özürden biri demektir.

Buğday ekmeği, koyun eti, yağlı yemek, menfaattir. Tatlı yemek, ziynettir. Mubahları kullanmakta taşkınlık, fudüldür. Zaruret olunca, yalan yere yemin etmek caiz olmaz. Tariz söylemek, yani iki manalı kelime söyleyip yemin edilir. Aç kalanın ölmeyecek kadar leş yemesi, zaruret olur. Abdest alırken elbiseye su sıçraması, hayvan idrar yaparken, üstündekinin elbisesine sıçraması zarurettir.”

19. gün İftar Menüsü 

  • Domates Çorbası
  • Mücver
  • Fırında Köfte Patates
  • Cacık

Bugün canım mücver istedi ve onun üzerinden kurdum menümü :)

Bugün iftar vaktimiz: 20:48 

Sahur vaktimiz: 03:04 olacak.

Siz de buradan imsakiyeyi indirebilirsiniz.

Şimdiden hayırlı iftarlar..

Beni sosyal medyada takip edebilirsiniz:

Twitter    |   Instagram   | Facebook

yazi

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

2 Comments

  1. Dünyada güzel şeyler çabuk geçiyor, fani beden ancak bu kadarına yetiyor ondan mı acaba? Ruh illa ki ebed ister ramazan ebed tohumları attığımız bereketli tarlamız. Ahir zaman ondan mı bilmem daha çabuk geçiyor, ortak dualarımızla birimizi bin saysın Rabbim. Selam ve sevgiler…

  2. Sahika says:

    Amiin Şöhret hanımcım, ne güzel demişsiniz.. Ahir zaman, bereketi olmayan zamanlar.. Yine de halimize çok şükür, bin şükür.. Sevgiler benden sizlere.. :)

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]