Hem İşlevsel Hem Dekoratif: Ayakkabılık

ayakkabılık

Antreler ve kapı önlerinde kullanım için çeşitli mobilya aksesuarları bulunur. Ayakkabılık çeşitleri de bu ürünler arasında yer alır. Evinize gelen misafirlerin ilk gördükleri mobilya olduğu için dekorasyon açısından da oldukça önemlidir. Kullanım tarzı ve üretildiği maddeye göre çeşitlilik gösteren modeller oldukça geniş bir yelpazede bulunur. Plastik, ahşap, MDF ve demir gibi ürünlerden üretilen modelleri, hem ev içi hem de ev dışı alanlarda tercih edebilirsiniz. Bu şekilde eviniz işlevsel bir mobilya kazanırken; yaşam alanı dekorasyonunuzu da tamamlayabilirsiniz.

Kullanım Yerine Göre Ayakkabılık Modelleri Nelerdir?

Pastel pumps, leather boots, high heels organized on a shoe rack.

Özellikle ailelerin kullanabileceği ayakkabılık dolapları için oldukça fazla ürün seçeneği bulunur. Bu tarz ürünlerin nerede konumlandırılacağı seçim için önemli bir detaydır. Dar antre ya da küçük bir hol olan evlerde kapı önü ayakkabılık modelleri tercih edilebilir. Bu tarz ürünler genelde MDF’den üretilir ve çalınma ya da karışma riskine karşı kapaklı olur. Kimi ürünlerin kapaklarında kilit yeri de olabilir. Genel olarak 3-4 katlı olan modellerin bot gibi büyük ayakkabılar için ayrı yüksek rafları olabilir. Bir farklı model ise duvara monte edilebilen ürünlerdir. Duvara monte ayakkabılık kullanım tarzına göre içeride ya da dışarıda olabilir. Duvara monte edilmesinin nedeni sabit kalmasını sağlamaktır. Monte edilmeden önce duvarda vida deliği açılması gerekebilir. Bu ürünler dayanıklı ve güvenlidir. Bu tarz ayakkabılık seçenekleri yerden yüksekte de monte edilebilir. Yerden yüksek konumlandırmaya elverişli modeller diğerlerinden daha hafif yapıda olabilir. Bu şekilde uzun süre kullanabilirsiniz. Eğer ürünü içeride kullanmak isterseniz kullanım yerine göre puf koltuk gibi modelleri deneyebilirsiniz. Bu tarz ürünlerin içi sandık tarzı ayakkabılık olurken üstü oturma alanıdır. Deri ya da farklı kumaşlarla kaplanan üst kısım minder şeklindedir. Bu tarz modelleri ayakkabı giyme ya da çıkarma sırasında oturak olarak kullanabilirsiniz. 

Tasarım ve Üretim Tarzına Göre Ayakkabılık Çeşitleri Nelerdir?

Ürünlerin seçiminde kullanım alanı gibi ayakkabılığın hangi maddeden üretildiği de belirleyicidir. Ahşap modeller yaşam alanınıza farklı bir hava katarken; plastik modeller daha çok işlevseldir. İçe doğru katlanan raflara sahip modeller derinlik olarak dardır. Bu şekilde evlerin en dar bölümleri olan antrelerde yerden kazanarak işlevsel bir aksesuara sahip olabilirsiniz. Ahşap ya da metal ayakkabılık seçenekleri katlanmaz ve kalıplı bir yapıya sahip olurlar. Fazla yer kaplamalarına rağmen ev dekorasyonuna katkı sunarlar. Bu tarz ahşap ayakkabılık modelleri antresi olmayan kapıdan doğrudan oturma alanına geçilen evlerde tercih edilebilir. Ahşap aksam, oturma odası dekorasyonuna katkı sunduğu gibi; içerideki mobilyaların da görünümlerinin öne çıkmasını sağlar. Üst bölümleri anahtarlık, bozuk para kutusu gibi çeşitli aksesuarlar da konulabilir. Bu tarz modeller raf şeklinde de olabilir. Açık raf modelde olanlar ayakkabı dışında farklı amaçlar için de kullanılabilir. Doğal bir dekorasyonda ahşap ya da metal aksam modelleri tercih etmek yaşam alanın genel dekorasyonunu destekler. Bir diğer model de plastik ürünlerdir. Açık ya da kapalı olabildikleri gibi farklı raf sayılarına sahiptir. İşlevsel ürünler oldukları için iç ve dış kullanım için uygundur. Kirlenmez, sıcağa ve soğuğa dayanıklı yapıları nedeniyle uzun süreli kullanım imkanı sağlarlar. 

ayakkabılık

Ayakkabılık Seçimi Ve Fiyatları

Ayakkabılık modelleri işlevsel bir mobilya çeşididir. Bu nedenle oldukça geniş bir model havuzuna sahiptir. Seçim sırasında öncelikle kullanılacak alan ve üretilen madde tercihi belirlenmesi gerekir. Kapı önü ya da duvara monte kullanım tercih ediliyorsa seçim buna göre yapılmalıdır. Dış etkilere açık bahçe girişi ya da balkon gibi alanlarda ahşap kullanımdan kaçınmak gerekir. Ayrıca ayakkabıların korunması için bu tarz alanlarda kapaklı modellere yönelmek gerekebilir. Ayakkabılık fiyatları ürün çeşitleri gibi oldukça geniş bir yelpazededir. Ürün fiyatlarının belirlenmesinde büyüklük ve hangi maddeden yapıldığı belirleyicidir. İster plastik ister metal olsun farklı tarzlardaki ayakkabılık seçeneklerini incelemek için Koçtaş ayakkabılık sayfasını inceleyebilir, dilediğiniz modeli hemen sipariş verebilirsiniz.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]