Bebekler İçin Eminönü Alışverişimiz ve Süslerimiz

Hamile kalmadan önce gördüğüm hastane odası süsleme konusu çok abartılı gelirdi. Ama ne var ki, canım oğullarımı karşılamak için ben de odayı süslemek istedim. Elim kolum kalkmayınca annem ve ablamdan yardım aldım. Sağolsunlar çok yardım ettiler. Hastanenin bu konuda azizliğine uğramış olsak da odamız süssüz kalmadı çok şükür :) Bebişler de ileride fotolara bakıp “aa odamız da süslüymüş, yaşasıın” derler herhalde :)

Hastane odası süsleme aslında bir gösteriş değil, yeni doğum yapmış anne için moral kaynağı imiş meğerse..

1 gün boyunca aynı odanın içinde duruyorsunuz ve hiç bilmediğiniz bir duygu sizi kaplıyor. Adına “annelik” diyorlar.

-Uyanırlarsa ne yapacağım?

-Emzirme saati geldi eyvah tutabilecekler mi?

– Gazları nasıl çıkacak?

-Altlarını nasıl değiştireceğim?

Ki ben hastanede hiç değiştirmedim. Sağolsun halaları ve anneanneleri değiştirdi hep :D Eve gelince de bir müddet değiştirmedim. Kaka yaptıklarında bile annemi çağırıyordum, ah acemilik işte :)

Tüm bunlardan kalan vakitte boş boş kalıyorsunuz. O zaman ne yapıyorsunuz? Kuzunuza süt olsun diye yemek yiyor bir şeyler içiyorsunuz. Ben bol bol lohusa şerbeti içmiştim. Yine olsa yine içerim, tadı nefisti.

Bu kadar bahsettin fotoğraf yok mu Şahika dediğinizi duyar gibiyim. Ama malesef ailenin fotoğrafçısı ben ve eşimmişiz.. Biz çekmeyince kimse foto çekmiyor :) Bizim de halimiz olmadığı için fotoğrafsız kalmışız.

(Elimdeki tek fotoğraf)

Lohusa Şerbeti

Eskiden adını duyduğumda çok gülerdim. Kesin ben sevmem derdim. Ama tam tersi oldu, inanılmaz sevdim. Hala da seviyorum. Biliyor musunuz? Çok da güzel süt yapıyor. Bol bol için, lıkır lıkır. Tadı nefis, kokusu enfes.

Bizimkini halamız yapmıştı, öyle güzel ayarlamıştı ki şekerini. Şimdi bile tadı damağımda, olsa da içsem.

Lohusa şerbeti adını içine konan kırmızı şekerimsi şeyden alıyor. Onun içinde ne var bilmiyorum ama, benim şerbetimde karanfil, tarçın, zencefil gibi aroma verici şeyler de vardı. Zaten bitki çayını çok severim ve 9 ay boyunca içememişim. Her aklıma geldiğinde lohusa şerbeti içiyordum.

Sonra, oda süslemerindeki bebek şekerleri, kurabiyeler, cupcakeler, gelen çikolatalara kadar, hep ben yedim :)

Sağolsun kardeşim yanımızda olamadığı için çiçek sepetinden bir kutu çikolata göndermiş, Vicdan teyzem Gönen’den üzerinde minik kekler olan bir paket göndermiş. Hepsini ben yedim :D Arada ziyarete gelenlere de ikram ettim tabii :)

Hastane Odası Süslemelerimizde Neler Vardı?

Ben bu konuyu da internetten çok araştırdım. Tabii onca sene bekleyince biraz bilgi sahibi de oluyorsunuz. Ah instagram annelerini unutmamak lazım tabi!

Yerimden kalkamadığımdan çoğu hazırlık için yardım aldım. Bebek çikolatamızın kutusunu ve kapı süsümüzü ben tasarladım ama.

Neler vardı süslerimizde,

 • Masanın etrafı için tül
 • Masa örtüsü, tül
 • Bebek çikolatası
 • Bebek şekerleri ya da kokulu taş ve sepet
 • Lohusa şerbeti için sebil
 • Plastik kadehler (biz süsledik)
 • Kartondan kek standı
 • Gelenlere bebek hediyesi vermek için karton poşet
 • Renkli peçete
 • Kağıt tabak, çatal
 • Kapı süsü (bizimkine izin vermedi hastane kendisi taktı)

Bebek Alışverişlerini Nereden Yaptık?

Hamileyken kafayı kurcalayan bir soruydu bu, alışverişi nereden yapacağız. Avm’lerde de dolaştık ama bu iş için biçilmiş kaftan Eminönü. Fiyatlar çok farklı değil, yani Eminönü daha uygundur diyemeyeceğim ama aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz.

Eminönü Alışverişimiz ve Havuzlu Han

Bebek eşyası arıyorsanız ilk gideceğiniz yer Eminönü Havuzlu Han olmalı! Biz Yeni Camii’nin solundan yukarı doğru çıkıyorduk, hamileliğimin de 26-27. Haftası sanırım. Bebişler bayağı ağırdı. Biz de bebiş kıyafeti ve lohusa geceliği bakıyoruz :) Bir dükkana girdik, o anda acayip bir yağmur başladı. Ama nasıl anlatamam, yollar dere oldu. Dükkanda mahsur kaldık anlayacağınız. Öyle bir yarım saat bekledik. Yağmur dindiğinde dışarı bir çıktık, karşımızda havuzlu han bebek eşyaları yazıyor. Annem ve ablama koşun dedim aradığımız yer burası. Keşke yağmurda orada mahsur kalsaymışız. Nasıl güzel şeyler var. Ben penguen gibiyim yürüyemiyorum ama bir kat daha çıkayım diye çırpınıyorum :)

Sonunda, bebekler için kıyafetler, nohut battaniye, eldiven, bere, alt açma, günlük battaniye gibi eşyalarımızı oradan aldık. En sonunda kapı süsümüzü de o handan aldık. Kapıya saracağımız tülü de oradan aldık.
En üst katta süslemeler satan bir mağaza vardı. Ama bebek arabası, beşik vs gibi ihtiyaçlarınızı da oradan alabilirsiniz. Aradığınız her şey var. Benim gibi son günlere bırakmayın ama olur mu?

Bebek Şekerlerimiz

Bebeklerim olmadan önce çok özenirdim şu bebek şekerlerine. Bir ara sabun vardı, sonra kokulu taş, şimdi pleksi magnet. Sektör anacığım her gün değişik bir şey çıkıyor :) Ben kokulu taşa özendim. İnstagram’dan bir sayfa buldum, oradan sipariş verdim. Ama malesef kargodan mı, seçtiğim modelden midir bilmem yarısı kırık geldi :( Sağolsun yapan kişi bir 50 tane daha yeniden yapıp gönderdi.. Siz siz olun kırılmayacak bir model seçin :D

Bizim modelimiz:

Bir de halamızın bizim için elleriyle işlediği lavanta keselerimiz vardı. Sağolsun tek tek işledi, içlerine lavanta doldurup süsledik. Mevlidimizde bizimle birlikte olan sevenlerimize dağıttık.. Ama ben fotoğraf çekecek halde değildim o işler olurken :) O yüzden şu yandan görünen güzelliklerle idare edeceksiniz..

Bunlar da işlenirken çektiğim halleri :) Tek tek, emek emek sevgiyle işledi kuzucuklarımın halası.

Hastanede dağıtmak için aldığımız çikolataları koymak için bir kutu tasarladım. Aslında elimde olan bir kutuyu tasarımımla kapladım:

Aynı şekilde lohusa şerbeti için aldığımı bardakları da biz süsledik:

Kapı süsümüzü de Eminönü’den aldık: 


Şimdi bebişler için 1. yaş hazırlıkları yapıyoruz :D İkizli hayat çok kolay değil arkadaşlar, o yüzden bunları hatıra olsun diye paylaşıyorum. Belki faydalı bile olur..

Sevgiler..

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]