Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Hayatımızı kolaylaştıracak çoğu alanda ve sağlık açısından da pek çok konuda bizlere ciddi anlamda yararı dokunan elma sirkesi; kullanım alanları ne kadar farklı olursa olsun bizlere son derece yararlı olan bir ürün niteliğindedir.

Hastalıklardan koruyup bağışıklık sistemini güçlendirmekten kilo vermeye yardımcı olmaya, evde temizlik yapılırken kullanıp zararlı virüsleri doğal yollardan yok etmeye, cilt üzerine sürülüp lekelerden kurtulmaya ve aynı şekilde dişlerde oluşmuş lekelenmeleri de ortadan kaldırmaya karşı sayılabilecek pek çok faydası bulunmaktadır.

Yüzeysel olarak bahsettiğimiz tüm bu faydaların, bahsedildiği üzere uyarı sağlaması için her şeyden önce kullanılacak elma sirkesinin doğal yollardan elde edilmiş olması gerekmektedir. Yani kimyasal işlem görmüş elma sirkesinin ne sağlık açısından kullanılmasının bir ayrıcalığı ne de temizlik unsuru gibi diğer alanlarda kullanılmasının bir ayrıcalığı kalmaktadır.

elma-sirkesi-ve-faydalari-soguk-alginligina-karsi-koruyan-besinler-saglikli-yasam-saglik-beslenme81852202-768x609

Doğal elma sirkesi nasıl elde edilir?

Elma sirkesini gerektiği gibi doğal elde etmek adına kuşkusuz ki sirkemizi evde doğal olarak hazırlamamız gerekmektedir. Bunun için orta boylarda bir kavanozun içerisine dörtte biri kadar elma kabuğu, elma dilimleri ve elma çekirdekleri; dörtte üçü kadar da içme suyu doldurup kavanozun ağzına bir ince tülbent koyulmalı ve sonrasında sıkıca kapatılarak 20 gün süresince güneş görmeyen bir yerde bekletilmelidir.

Ardından bu süreç geçip de kavanozdaki elmalar çürüdükten sonra, kavanozun kapağını açarak başka bir kavanoza bu malzemenin suyunu süzdürmeniz gerekir. Yeni kavanozun içine üç adet nohut, göz kararı tuz ve bir parça ekmek de ilave ederek yine ağzını sıkıca kapatıp 40 gün boyunca aynı şekilde güneş almayan bir yerde bekletmeniz önerilmektedir. Bu süreç sonunda elma sirkesi kullanıma hazır olacaktır.

Elma sirkesinin genel yararları nedir?

Elma sirkesi, içeriğinde bulunan vitamin, mineral vb. elementlerle birlikte vücutta bağışıklık sisteminin güçlenmesine hastalıklara karşı daha dayanıklı olunmasına yardımcı olmaktadır. Yani düzenli olarak elma sirkesini kullanmayı alışkanlık haline getirmiş bireylerin grip, nezle vb hastalıklara yakalanma risklerinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

İlerleyen yaşlarda herhangi bir kemik hastalığıyla karşı karşıya kalmak istemeyen bireylerin kemik sağlığını korumak adına mutlaka elma sirkesi kullanmaları önerilir.

Sindirim sistemine de müdahale edebilen elma sirkesi, düzenli tüketildiğinde sindirime yardımcı bir nitelik göstererek sindirim sistemi hastalıklarından bünyeyi korumaktadır.

Cilt üzerinde de oldukça etkili olan bu ürün; hem güneşten vb. Nedenlerden dolayı oluşmuş cilt lekelerini giderir, hem akne ve siyah nokta problemlerinin önüne geçer hem de cildin doğal olarak temizlenmesini ve sağlıklı bir yapıya kavuşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda ciltteki sedef hastalığı ve egzama gibi durumlara da doğal bir çözüm niteliğindedir.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

1 Comment

  1. Detoks suyuma ekliyorum, sindirimi gerçekten kolaylaştırıyor :)

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]