Dudak Balsamı Ne İşe Yarar?

Dudaklar, yüz bölgesinde en hassas dokuya sahip bölümlerden biridir. Sadece soğuk hava dahi dudaklarda çatlamalara ve kabuklanmış dudak görünümüne sebebiyet verebilir. Cildin susuz kalması ya da rüzgâr da dudak çatlamasına sıklıkla sebebiyet veriyor. Dudaklar bazı ilaçların yan etkisine bağlı olarak da çatlayabiliyor. Bir hayli can yakan dudak çatlaklarına karşı alınabilecek en basit önlem ise düzenli olarak dudak balsamları kullanmak oluyor.

Rüzgârdan güneşe, soğuktan cildin susuz kalmasına kadar pek çok etmene karşı dudaklarda adeta bir koruma kalkanı oluşturan dudak balsamı cildi nemlendiriyor ve yeni çatlak oluşumunu önleyebilir. Aynı zamanda mevcut çatlakların kısa sürede yok olmasında da balsamların katkısı bir hayli fazla.

Dudak Balsamı Neyden Yapılıyor?

Dudak balsamlarının amacı dudağı yumuşatmak ve aynı zamanda dış faktörlere karşı dudaklarda bir koruma kalkanı oluşturmaktır. Bu amacı yerine getiren malzemeler balsam üretiminde kullanılıyor. Kakao yağı, aloa vera, vazelin, balmumu ya da shea yağı gibi farklı malzemelerden üretilebiliyor. Bazı dudak balsamları uçuk oluşumunu önleme özelliğine sahip olan mentol ya da nane yağı da içerebiliyor. Aromalı olanlar meyve aroması, çikolata ya da nane de içerebilir. Ana bileşen ise genellikle lanolin oluyor.

Dudak Balsamı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elbette ilk olarak dikkat etmeniz gereken kaliteli bir ürün seçimi yapmanızdır. Yves Rocher gibi kalitesini ve güvenilirliğini kanıtlamış bir markanın ürününü seçin. Çünkü bazı kalitesiz markaların balsam üretiminde kimyasal maddelere de yer verdiği biliniyor. Yves Rocher’in dudak balsamları oldukça geniş bir seçenek sunuyor. Bu doğrultuda seçiminizi ihtiyacınıza göre yapabilirsiniz.

Çok soğuk bir bölgede yaşıyorsanız ve sıklıkla dudak çatlağı sorunuyla baş etmek durumunda kalıyorsanız Yves Rocher onarıcı dudak balsamı sizin için en ideal ürün olabilir. Dudaklarınıza aynı zamanda bakım yapmasını isterseniz besleyici dudak balsamlarına yönelebilirsiniz. Dudaklarınızda sertleşme hissediyorsanız yumuşatma özelliğine sahip olan organik ve besleyici dudak balsamları da var.

Elbette meyve aromalı olanlar meyve tadından hoşlananlar için çok daha cazip bir seçenek olabiliyor. Kirazdan çileğe, frambuazdan Hindistan cevizine kadar pek çok meyve aromalı dudak balsamları da mevcut.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]