Dekoratif Halılar ile Banyonuza Renk Katın

Evimizi dekore ederken önceliği banyolara vermediğimiz doğru ancak bir evin temiz görünmesi ve şıklığının tamamlanmasında banyoların önemi büyük. Şık karolar, parıldayan eviyeler, trend bataryalar derken banyolar sadece tuvalet ve duş yeri olmaktan çoktan çıktı. Dekorasyonun en büyük tamamlayıcı parçalarından biri olan halılar da banyolarda ise şıklığın bir numaralı tamamlayıcısı. O halde kusursuz bir banyo dekorasyonu için banyo halısını nasıl seçmeli, renk ve boyutlardaki son trendler neler birlikte göz atalım.

Güne Yumuşacık Bir Yürüyüş ile Başlıyoruz: Banyo Halısı

Sabah uyandığımızda ilk olarak banyoya uğrarız bu nedenle sert ve soğuk zemine basmak iyi bir “günaydın” demek olmayabilir. Banyo halısı seçiminde özellikle yumuşak dokulardan yana tercih yaparsanız soğukluk algısını kırmış olursunuz. Böylelikle duş almak dişleri fırçalamak bir görev olmaktan çıkar ve banyonuz vakit geçirmekten hoşlandığınız bir yer haline gelebilir. Banyo halısı seçerken dekorasyonla uyumlu olması önemli ancak rahat kullanım sunması da gerekir. Islaklığı kısa sürede emen ve temizliği basit olan bir paspas tercih ederseniz işleri kolaylaştırabilirsiniz. Özellikle makinede yıkanabilen banyo halısı temizlik açısından pratik olacaktır. Sık yıkanmaya dayanabilecek kadar kaliteli malzemelerden yapılmış olması da oldukça önemli. Yüksek tüylere sahip banyo halılarının genellikle birkaç kullanımdan sonra tüyleri yatışır. Eğer bu görüntüden hoşlanmıyorsanız ince hav yüksekliğine sahip banyo paspaslarından tercih edebilirsiniz.

Yuvarlak mı Dikdörtgen mi?: Banyo Paspas Modelleri

Dikdörtgen, oval, kare ya da yuvarlak gibi farklı formlarda birçok banyo halısı modeli mevcut ancak bazen seçenekler arasından tercih yapmak zor olabiliyor. Banyo yuvarlak paspas için en uygun yerlerden biri ama kullanılacak alanın genişliği bu seçimde oldukça önemli. Eğer çok dar bir banyonuz varsa yuvarlak paspaslar sıkışmış bir his verebilir. Onun yerine dikdörtgen ya da kare küçük ebatlarda bir Banyo halısı seçmek daha doğru olacaktır. Aynı zamanda küçük alanlarda koyu renk banyo halısı kullanmak zaten doğal ışık alamayan banyolarda kasvetli bir görünüm doğurabilir. Genellikle geniş ve ferah banyolarda yuvarlak ve koyu renk paspaslar tercih edilmelidir. Banyo için paspas modelini seçerken elbette sadece alan genişliğine bakamayız. Banyoda kullanılacak diğer tekstil detayları da halı için bize ipuçları verebilir. Örneğin duş perdesi ve havlular ile uyum içerisinde olmayan banyo halısı oraya ait değilmiş hissini verebilir. Aynı zamanda dolapların ve seramik yüzeylerin rengi, kullanılan banyo aksesuarlarının tarzı da halı seçerken dikkate almamız gereken diğer detayları oluşturur. Klasik ya da retro, avangard ya da modern tarzdaki banyolar için kullanılacak halılar da o tarzla uyum içerisinde olmalı. Koyu ve açık renkler banyoda bir denge oluşturmalı. Gözü yormayan ama şık bir görünüm için tüm detaylar düşünülmelidir. Ayrıca tek ve kocaman bir banyo halısı yerine klozet ve lavabo önünde kullanım olanağı sağlayan paspas setlerine de göz atılabilir. Takım olarak alınacak ikili setlerde renk karmaşası olmadan sade bir görünüm yakalanabilir.

Küçük Dokunuşlar ile Aksesuarları Kişiselleştirebiliriz!

Öyle zannedilir ki banyolar aksesuarlar için uygun bir alan değil. Bu klasik algıyı yıkmak ve banyonun da evin bir parçasını olduğunu kanıtlamak için yapabileceğimiz pek çok seçenek mevcut. Banyo paspasını renklendirip eğlenceli hale getirmek için küçük dokunuşların yeterli olduğunu kanıtlayabiliriz. Banyo halısı ya da paspas uçlarına minik püsküller, renkli boncuklar ekleyerek kişiselleştirilmiş aksesuarlarımızı yapabiliriz. Ayrıca duvarlara yerleştireceğimiz tablolar ile alışılmışın dışına çıkabiliriz. Yemyeşil bitkiler alarak canlı bir görünüm elde edebiliriz. Bazı bitkilerin aşırı nemden hoşlandığını da unutmadan banyolarımızı renklendirebiliriz.

Siz de şık bir banyo dekorasyonu için harekete geçebilir, tarzınıza en uygun banyo halısı modellerini Koçtaş internet sitesinde bulabilirsiniz. Uygun fiyat avantajları, taksit seçenekleri ve şık modelleri sepetinize ekleyip banyo dekorasyonunuza dahil edebilirsiniz.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]