Cep Telefonu Takibi Hakkında Dört Mit

Cep telefonu takip etmek için bazı programlar olduğunu filmlerden görmüşsünüzdür. Kulağa yanlış bir şeymiş gibi geliyor ama aslında gerekli olduğu durumlar yok değil. Örneğin küçük yaştaki çocukların güvenliği için ebeveynler bu tarz yasal casus yazılım uygulamalarını tercih edebilirler.

Cep telefonu takibi elbette filmlerdeki gibi olmuyor. Dört maddede bunları kısaca inceleyelim.

1) Uzaktan telefona erişmek mümkün mü?

Maalesef filmlerdeki gibi iki telefonu yanyana getirdiğinizde kopyalamak ya da takiğ etmek gibi bir lüksümüz yok. En azından son kullanıcılar için böyle bir durum söz konusu değil. Dolayısıyla kontrol etmek istediğiniz telefona erişim imkanınız olmalı. Aksi halde zaten yasal olmayan bir iş yapıyorsunuz demektir ki bu suçtur. Hedef telefona bir telefon takip etme programı indirmeniz gerekiyor. Bunlar normal uygulama marketlerinde yer alan yasal programlar. Elbette yasal olmayanları da var ancak onlar hem sizin hem de kontrol altında tutmak istediğiniz telefonun güvenliğini risk altına alacaktır.

2) Takip edildiği anlaşılır mı?

Cep telefonu takip programları çok küçük yazılımlardır ve farkedilmeden çalışabilmesi için size bazı seçenekler sunar. Örneğin uygulamanın simgesini gizleyebilirsiniz.

3) Cep telefonu takibi suç mudur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu uygulamayı ancak yasal olarak erişiminizin olduğu bir telefona kurmanız gerekiyor. Örneğin çocuğunuzun telefonunu kontrol altında tutmak suç değildir. Günümüz şartlarında küçük yaşta çocuklarımız da cep telefonu kullanıyor. Dolayısıyla internet bağlantısı, fotoğraf paylaşımı, sosyal medyada mesajlaşma gibi aktiviteler kötü niyetli kişiler tarafından yönlendirilip tehditle veya başka nedenlerle aileden gizlenip çocuğa zarar verici noktaya kadar gelebilir.Bu olasılıkları önceden görüp engellemek için bu tarz yasal uygulamaları kullanabilirsiniz.

Aile içerisindeki yetişkin insanlar arasında da bu tarz uygulamalar tercih edilebiliyor ancak yetişkin hakları söz konusu olduğu için süreç mahkemeye kadar gidebilir.

4) Beni de takip ederler mi?

Eğer uygulama marketlerinden düzgün, yasal bir uygulama ile cep telefonu takibi yaparsanız böyle bir risk altında olmazsınız.Ücretsiz, kimin tarafından geliştirildiği belli olmayan uygulamalar her zaman büyük risk teşkil eder.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]