Casus Uygulama Kullanarak Çocuğunuzu Siber Zorbalıktan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Günümüzde çocuklarımız sanal dünyada daha çok var oldukları için, fiziksel dünyadan daha çok siber zorbalığa maruz kalıyor olabilir. Siber zorbalığı fiziksel zorbalıktan ayıran fark ise anne babalar tarafından farkedilmesinin oldukça zor olması. Sanal dünya çocuklarımızı öylesine içine almıştır ki, çocuklarımızın sanal varlıklarını ne kadar önemsediklerini bizim anlamamız neredeyse mümkün değildir.

Böyle bir problemle karşı karşıya kalmamanız için size tavsiyemiz cep telefon izleme programı. Bu tür casus uygulamalar sayesinde çocuğunuz akıllı telefonunun içinde neler yaşıyor, nelere en sık bakıyor, yakın arkadaşlarıyla neler paylaşıyor görebilirsiniz. Bunları görebilmek de sizin olası tehdit ve olası bir siber zorbalık durumunda hazırlıklı olmanızı sağlar. Çocuğunuzun sizinle paylaşmaya çekindiği şeyleri casus yazılım uygulamaları kullanarak görebilirsiniz.

Casus Uygulama Nedir ve Nasıl İndirilir?

Başka birinin cep telefonunu izlemek için ortaya çıkmış casus yazılımlar, hedef telefona indirildikten sonra takip edilmek istenen kişinin cep telefonunu gizli bir şekilde takip etmesi için geliştirilmiş yazılımlardır.

Takip edilen kişinin sizin onu takip ettiğini bilmesi veya bilmemesi size kalmıştır. Uygulamayı indirirken gizli modda kullanmayı seçerseniz, casus uygulama hayalet uygulama olarak çalışır ve kendini telefonda göstermez. İsterseniz de takip edilen kişi uygulamanın varlığından haberdar olabilir. Bu tercih tamamen size kalmıştır.

Kullandığınız cihazın işletim sistemine bağlı olarak Android bir telefon kullanıyorsanız Google Play Store’dan ya da iphone veya ios işletim sistemli başka bir cihaz kullanıyorsanız da App Store’dan indirebilirsiniz.

İndirdikten sonra Android için yedeklemenin yapılacağı cihaz ve casus uygulama lisans bilgilerinizi girmeniz gerekir. İphone telefonlar için ise yedeklemeyi kendi iphone icloud bilgilerinizi girerek yapabilirsiniz.

Casus Uygulamalar Nasıl Kullanılır?

Cep telefonu izlemek için ihtiyaç duyduğumuz casus uygulamaların kullanımı oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken karşı tarafın telefonuna veya izlemek istediğiniz diğer akıllı cihazına seçtiğiniz casus uygulamayı indirip gerekli kurulumu yapmak.

Sonrasında ise belirlediğiniz kendi cihazınız üzerinden, casus uygulamanın canlı kontrol paneline bağlanabilir ve dilediğiniz gibi karşı tarafın telefon aktivitelerini izleyebilirsiniz.

Casus yazılımları kullanarak karşı tarafın yani hedef kişinin telefonundaki mesajları, aramaları, uygulama ve içeriklerini, tarayıcıdan yapılan aramaları ve telefon rehberi kontrolü gibi sanki hedef telefon sizin elinizdeymiş gibi dilediğiniz bilgiyi görüntüleyebilirsiniz.

Uygulamanın hedef telefona bir seferliğine kurulumunun yapılmasından sonra karşı tarafın telefonu ile yapmanız gereken bir şey kalmaz. Dilediğiniz mesafeden, kendi seçtiğiniz cihazdan izleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Casus Yazılım Kullanırken Yakalanma Riskim Var Mıdır?

Bu soruya cevabımız kesinlikle hayır. Tabii bir koşul sağlanırsa. O da casus yazılım karşı tarafın telefonuna indirildiğinde, kurulumu tamamlanırken ‘Uygulamayı gizli modda kullan’ seçeneğinin seçilmesidir.

Aksi takdirde uygulama akıllı telefondaki herhangi bir uygulama gibi davranıp, hedef kişinin takip edildiğini anlamasına neden olacaktır.

Diğer taraftan casus yazılımı gizli modda kullanmayı tercih ederseniz, yazılım kendini hedef cihazda gizler ve açığa çıkmaz. Gerekli güncellemelerini de telefon şarj kablosu ile bir elektrik ağına bağlıyken ve tuş kilidi de kapalı durumda yapılır. Bu ve benzeri hayalet uygulamaların telefonda bulunması veya farkedilmesi mümkün değildir.

Tek yakalanma riskiniz, casus yazılımı çocuğunuzun telefonuna indirip, kurulumu gerçekleştirmeye çalışırken olabilir. Ayrıca bunlar için çocuğunuzun telefonunun tuş kilidini, app store kimlik ve şifre bilgilerini veya pin kodunu biliyor olmanız gerekir. Bu bilgilere ulaşmaya çalışırken de dikkatli olmanızda fayda vardır.

Son bir uyarı da kurulumu gerçekleştirirken dikkatli olmanız yönünde. Tüm kurulum işlemi için yaklaşık 10 veya 15 dakika kadar çocuğunuzun telefonunda olmanız ve kopmayan sabit bir internet ağına, hatta bir wifi ağına bağlı olmanız gerekir. Çocuğunuzun sizin onun telefonunu izlediğini bilmesini istemiyorsanız, bu 10-15 dakikada onun sizi bölmeyeceğinden emin olmanız gerekir.

Sonuç

Cep telefonu izleme programları özellikle son yıllarda giderek popülerleşmeye başlamıştır. Bunun nedeni de içine kapanan ve psilolojisi bozulan çocuklarının dertlerine çare bulmaya çalışan ebeveynlerin bir casus yazılım arayışında olmasıdır.

Siber zorbalıktan muzdarip bir çocuğunuz varsa veya siz çocuğunuzun probleminin bu olabileceğinden şüpheleniyorsanız, casus yazılımlara bir göz atmanızda fayda var demektir. Onların güvenliğinden biz sorumluyuz ve biricik evlatlarımızın ne fiziksel ne sanal zarar görmeleri en son istediğimiz şeydir. Bu nedenle casus uygulamalar bize bu konuda destek sağlar.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]