Liposuction Nedir? Nasıl Yapılır? 

İnsanlar; fast food beslenme tarzı ve hareketsiz bir yaşam dolayısıyla kilo alırlar. Bazıları obezite seviyesine yaklaşırken bazılarının normalden daha kilolu bir vücuda sahip olmakla yetindiklerini söyleyebiliriz. Kilo vermek isteyenlerin önünde birden çok seçenek vardır. Obezite gibi bir sorundan kurtulmak adına birtakım cerrahi operasyonlara başvurulabilir. Ancak, herkesin mide küçültme gibi ameliyatlara ihtiyacı olmayabilir. Liposuction; bölgesel zayıflama yöntemleriyle ortadan kaldırılamayan yağlanmalara sahip olan kişiler için en iyi seçenektir. 

Liposuction Nedir? 

Liposuction; var olan fazla yağ dokusunun uzaklaştırılması ve vücuda ideal bir şekil kazandırılması adına uygulanan cerrahi yöntemdir. Yağ aldırma olarak da tanımlanabilir. Liposuction nedir diye düşünenlere bu operasyonun kalça, basen, bel, diz ve karın gibi inatçı yağlanmaların ve bölgesel fazlalıkların görüldüğü bölgelere uygulandığını söylemek gerekir. 

Liposuction sayesinde fazla kilodan kaynaklı yağlardan kurtulmak mümkün hale gelir. Hasta psikolojisi üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri bulunan bir operasyondur. Hastanın operasyon öncesinde ne istediğini bilmesi ve buna uygun olarak hareket etmesi şarttır. Bir başka deyişle, beklentilerin gerçekçi olması önem taşır. Liposuction hakkında merak edilen detaylardan birisi de bu operasyon ile fazla kilolardan kurtulmanın mümkün olup olmadığıdır. Ancak, liposuction ile yalnızca fazla kilodan kaynaklı yağlardan kurtulmak söz konusudur. Liposuction; zayıflama yöntemi değildir. Yalnızca zayıflama yöntemleriyle giderilemeyen bölgesel yağların uzaklaştırılmasını sağlayan bir operasyondur. Ayrıca, bu operasyon sayesinde vücuda çok daha iyi şekil verilir. 

Liposuction; birçok insana uygulanabilen bir operasyondur. Hamileler, yeni doğum yapmış olanlar, sistematik bir sağlık sorunu olanlar dışında herkese uygulanabilen bir işlemdir. Bunun yanı sıra, kalp hastalığı, diyabet ve benzeri sistematik rahatsızlıkları olanlara liposuction öncesinde birtakım testler uygulanır. Bu sayede, risk faktörleri belirlenir ve tehlikeli durumlara karşı işe yarayacak türden önlemler alınır. 

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır? 

2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde insanlar estetik operasyonlar sayesinde çok daha iyi bir görünüme ulaşabilirler. Ancak, saç ekimi başta olmak üzere birtakım estetik operasyonları yalnızca belirli bir bölgeye uygulanabilir. Liposuction ise hemen hemen her bölgeye uygulanabilen bir operasyondur. Buna ek olarak, operasyon esnasında yağ alınacak bölgenin büyüklüğüne bakılarak genel veya lokal anesteziden faydalanılır. 

Liposuction sayesinde karın, yanak, boyun, kol ve basen bölgelerindeki yağlar alınır. Her yaştan insan fazla kilolarından ve bilhassa yağlanma probleminden şikayet eder. Bu noktada, diyet ve spor gibi seçeneklerle kilo veremeyen insanların liposuction sayesinde yağlarını aldırması doğru bir tercih olacaktır. Bunun yanı sıra, liposuction ile vücuttan alınan fazla yağlar meme büyütme ve burun estetiği gibi farklı operasyonlarda da kullanılır. 

Liposuction; hem erkekler hem de kadınlar tarafından tercih edilir. Kadınlarda daha çok karın, kalça ve uyluk bölgesi hedef alınır. Erkeklerde ise karın etrafında oluşan yağlardan kurtulmak hedeflenir. Ayrıca, kadınların büyük meme sorununu çözmek adına da uygulanabilecek en etkili işlemdir. Koltuk altı sarkmalarını ortadan kaldırmak isteyenler de liposuction ile bu amaçlarına ulaşabilirler. Liposuction; yağlanma problemini tamamen ortadan kaldırmasından mütevellit son derece değerlidir. Bunun yanı sıra, diğer estetik operasyonlar gibi vücutta herhangi bir iz kalması söz konusu bile değildir. 

Yağ Aldırmanın Faydaları 

  • Liposuction; vücuttaki yağ kitlesini azaltır. Hastaların hem estetik hem de metabolik açıdan kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. 
  • Liposuction ertesinde hastalar kilo alabilirler. Fakat, yine de uygulama yapılan bölgede eskisi gibi bir yağlanma oluşmaz. 
  • Estetik faydaları ile dikkat çeker. Çukur, gerilme ve selülit izlerini ortadan kaldırmaz. Vücut şeklini iyileştirmek ve değiştirmek isteyenler için en iyi seçenektir. 
  • Yağ hücrelerini kalıcı olarak ortadan kaldırması ciddi bir avantajdır. Ancak, liposuction ertesinde sağlıklı bir hayat sürmeyen kişiler; bir süre sonra kalan yağ hücrelerinin büyümesi riski ile karşı karşıya kalırlar. 
  • İnsanların vücutlarında güvenle alınabilecek yağ miktarı sınırlıdır. Yara, hissizlik ve enfeksiyon gibi birtakım riskler mevcuttur. Ayrıca, gereğinden daha çok yağ alındığı takdirde deride yumrulara ve çukurlara rastlanabilir. Bunun yanı sıra, alınan yağ miktarına bağlı olarak farklı riskler de söz konusudur.
  • Lenfödem problemini ortadan kaldırır. Liposuction; şişmeyi, ağrıyı ve rahatsızlığı önleyen bir uygulamadır. 
  • Yağ aldırma; vücut yağ dağılımına hedeflenen doğal bir görüntü sağlar. Bu sayede, hastanın dış görünüşünü düzeltir. 
  • İyi huylu yağlı tümörlerden kurtulmak adına işe yarayan bir yöntemdir. 

Liposuction Nasıl Yapılır? 

Rahatsız edici fazla yağlarından kurtulmak isteyenlerin aklında liposuction nasıl yapılır sorusu bulunuyor. Bu yöntemde vakum cihazı kullanılır. Söz konusu cihaz ile yağ dokusu çekilir. Genel anesteziden faydalanılır. Ayrıca, liposuction sırasında yağ dokuları küçük kesiler açılarak ince kanüllerden yardım alınarak vakumlanır. Sonuç olarak, istenmeyen yağlar; vücuttan en kısa sürede uzaklaştırılır. 

Liposuction esnasında farklı cihazlar kullanılır. Power cihazlı, lazer yardımlı, klasik ve vaser yardımlı olmak üzere farklı liposuction seçenekleri vardır. Klasik liposuction sırasında hiçbir cihazdan yardım alınmaz. Buna ek olarak, işlem için ıslak teknik ya da tümesan teknik adı verilen yöntemden yararlanılır. Bu yöntem; bölgedeki yağ hücrelerinin bir sıvı ile doldurulması ve şişirilmesi olarak da özetlenebilir. Ayrıca, bu sıvının içerisinde kanama durdurma ve ağrı kesici özellikleriyle öne çıkan maddeler yer alır. Hücrelerin şişirilmesinden sonra deri üzerine atılan kesiler ile yağ hücrelerine ulaşılarak istenmeyen yağlardan kurtulmak mümkün hale gelir.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]