18. gün İftar Menüsü

Merhabalar,

Yeni bir gün ve menü ile karşınızdayım.

Bugün Ramazan’ın 18. günü.. Artık yavaş yavaş yokuş aşağı inmeye başladık.. Dün bir haberde Norveç’teki bir ailenin 22 saat oruçlu kaldığını öğrendim..  Saat 22.00’de oruçlarını açıyorlar ve 01.00’de tekrar sahur yapıyorlarmış. Rabbim kolaylık versin.

18. gün İftar Menüsü

Huzur Damlaları…

 İmâm-ı Rabbânî hazretleri (kuddise sirruh) buyurdu ki, (Malı zarardan korumanın ilâcı, zekât vermektir.)

Evliyalar Ansiklopedisi
 
Büyükler buyuruyor ki:
Hadis-i şerifte (Kişi kendisi için istediğini din kardeşi için de istemedikçe kâmil iman sahibi olamaz) buyuruldu. Din kardeşine her şeyin en iyisini vermelidir, mesela zekat verirken defolu maldan değil, en iyisinden verecek…


Fıkıh Bilgileri…

 
ZEKAT KİMLERE VERİLİR?
 
Zekâtın farzı birdir. Bu da niyet etmektir. Niyet kalb ile olur. Malın zekâtını ayırırken veya müslüman fakire verirken (Allah rızâsı için, zekat vereceğim) diye niyet etmek, kalbden geçirmektir. (Tahtâvî)
Dört çeşit malın zekatı vardır. Bu mallar altın ve gümüş, ticâret eşyâsı, hayvanlar ve toprak mahsulleridir. (İbni Âbidîn)
Zekat şu yedi sınıfa verilir: Fakir, miskîn (bir günlük nafakasından fazla bir şeyi olmayan müslüman), âmil (zekât toplayan memur), mükâtep (efendisinden kendisini satın alıp, borcunu ödeyince âzâd olacak köle), münkatı’ (hac ve cihâd yolunda olup muhtaç kalanlar), medyûn (borcu olan ve ödeyemeyen müslüman), ibn-üs-sebîl (kendi memleketinde zengin ise de, bulunduğu yerde yanında mal kalmamış olan ve çok alacağı varsa da alamayıp muhtaç kalan). (İbni Hümâm)
 

Bugün iftar vaktimiz: 20:48 

Sahur vaktimiz: 03:03 olacak.

Siz de buradan imsakiyeyi indirebilirsiniz.

Şimdiden hayırlı iftarlar..

Beni sosyal medyada takip edebilirsiniz:

Twitter    |   Instagram   | Facebook

yazi

 

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]