17. gün İftar Menüsü

Merhabalar,

Dün akşam arkadaşlarla Çengelköy’de iftar yaptık. İftardan 1 saat önce Çengelköy’deydim. Erken gelmenin de rahatlığıyla, gittim denizin karşısında biraz oturdum. İstanbul’un bence kalabalık ama sakin semtlerinden birisi Çengelköy. Süper Baba’dan hatırlarsınız. Mahalle kültürü hala yaşatıldığı eski ve tarihi bir semt. Evet pek seviyorum :)

İftarımızı çok tatlı bir sokak arası dükkanın sokaktaki masalarında yaptık. Sonra İstanbul’a baktık uzaktan, ışıl ışıl köprüyü izledik.

cayci izzet efendi

çaycı izzet efendi

Ve finali Çaycı İzzet Efendi‘de yaptık. Yaz başından beri hayalini kurduğum soğuk çaylarını deneme fırsatı buldum. O nasıl bir lezzetti.. Dondurmanın üzerine soğuk çayı ilave ediyorsunuz ve inanılmaz bir lezzete dönüşüyor. Yaz bitmeden deneyin derim. Ve favorim cheesecake. Üzerindeki meyve parçacıkları çoğaltılmış, zaten lezzetliydi daha bir lezzetli olmuş :)

Gelelim günün menüsüne;

17. gün İftar Menüsü

  • Domates Çorbası
  • Fırında Patatesli, Çeşnili Tavuk But
  • Yoğurtlu Semizotu Salatası
  • Dondurma

Huzur Damlaları… 

Muhammed Bâkî-billah hazretleri (kuddise sirruh) buyurdu ki, (Oruç tutmak, Allahü teâlânın sıfatlarıyla sıfatlanmaktır. Zîrâ Allahü teâlâ yemekten ve içmekten münezzehtir.) Ahmed Gazâlî hazretleri (rahmetullahi aleyh) çok tevâzu sâhibiydi. Sık sık; “Vâz ve nasîhat husûsunda kendimi ehil görmüyorum. Vâz âlimlerin, ilim nisâbının zekâtıdır. Nisâbı olmayan nasıl ve nereden zekât verir? Eğri ağacın gölgesi hiç düzgün olur mu?” buyururdu.

 
Ali Havâs Berlisî hazretleri (rahmetullahi aleyh) talebelerine şöyle nasîhat ederdi:
“Din âlimlerine dil uzatmaktan sakının. Çünkü onlar, Allahü teâlânın isim ve sıfatlarının kapıcılarıdır. Velîleri inkârdan sakının. Zîrâ onlar, Allahü teâlânın zâtının kapıcılarıdır.
Bir şey yapmak istiyorsanız, size yakışanı yapın. İnsanlar, bir şey vermediğiniz için sizi cimrilikle itham etmesinler, bu yüzden size karşı çıkmalarına meydan vermeyin. Çünkü velî olmanın şartlarından biri de şudur: Bu gibileri, yanlarında bin dinar olsa da bunu bir fakire verseler, verdikleri paranın onların nazarındaki kıymeti, toprak üzerinde bulunan bir çakıl taşından daha kıymetsizdir.
Ramazân-ı şerîfin son on gününde, gece ibâdetinden geri kalmayınız. Hattâ bütün Ramazan gecelerini ibâdetle geçiriniz. Çünkü Kadir gecesi bu aydadır.
Şâyet biriniz kendisini ilâhî huzurla hissederse, yalnız kendi nefsi için duâ etmemeli, başkası için de himmet ve gayretini esirgememelidir.”
 

Bugün iftar vaktimiz: 20:48 

Sahur vaktimiz: 03:03 olacak.

Siz de buradan imsakiyeyi indirebilirsiniz.

Şimdiden hayırlı iftarlar..

Beni sosyal medyada takip edebilirsiniz:

Twitter    |   Instagram   | Facebook

yazi

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]