10. gün İftar Menüsü

Merhabalar,

Dün esen yoğun rüzgarla birlikte fırtına ve yağmur aldı götürdü İstanbul’u. İkindi üzeri başlayan yağmur serinlik verdi ama ben çok korktum. Bir anda her yer karardı, şimşekler çaktı ve bardaktan boşanırcasına yağmur yağmaya başladı. Sonrasında gelen serinlikse çok güzeldi :)

Her gün hava durumundan bahsediyorum ama dışarıda ve ağır işlerde çalışanlara çok üzülüyorum.. Allah kolaylık versin, tuttukları oruçlara da kat kat sevaplar versin inşallah.

Bu arada benim instagram diyetim devam ediyor. Ramazan başından beri sildiğim uygulamaya hiç bakmadım. Bazı arkadaşlarım soruyor sen neden fotoğraf koymuyorsun diye. İşte buradayım, blogumdayım :) Beni buradan takip edebilirsiniz. İnanın gözlerim dinlendi instagramı silince. Tavsiye ediyorum..

Gelelim günün menüsüne:

10. gün İftar Menüsü

  • Kremalı Patates Çorbası
  • Fırında Patatesli Tavuk But
  • Şehriye Pilavı
  • Revani

Sual: Ramazan ayında yatsı vaktinde kılınan teravih namazının, her gece için ayrı ayrı fazileti mi vardır?

Cevap: Ramazan ayında her gece teravih namazı kılmanın faziletini, hazret-i Ali’ye sual edilince, cevabında buyurur ki:

“Her kim Ramazan-ı şerifin birinci gecesinde teravih namazı kılsa, Hak teâlâ, o kimsenin bütün tövbelerini kabul ederek, günahlarını bağışlar, ikinci gecesini kılan kimsenin ana babasının günahları affolunur. Üçüncü gece kılsa, melekler, o kula derler ki: ‘Sana müjdeler olsun, Hak teâlâ senin ibadetini kabul buyurdu, istediğin şerefe kavuştun, günahlarını af etti.’ Dördüncü gece teravih namazını kılınca, Kur’ân-ı kerimi hatmetmiş gibi sevap kendisine ihsan edilir. Beşinci gece kılınca, Mescid-i aksada, Mekke’de ve Medine’de kılmış gibi, Hak teâlâ sevap ihsan eder. Altıncı gecesi kılsa, Beyt-ül ma’mûru tavaf etmiş gibi, yedinci gecesi kılsa, Firavun ile yapılan gazada bulunmuş gibi, sekizinci gece kılsa, Bedir harbinde Resulullah efendimizle bulunmuş gibi, dokuzuncu gecesi için Davut aleyhisselam ile beraber ibadet etmiş gibi, onuncu gecesi için, dünya selamet ve saadeti ihsan edilir.”

Ramazan-ı şerifin sonuna kadar olan bütün gecelerin böylece ayrı ayrı birer fazileti ve yüksek derece ve sevapları vardır. Böylece edeb ve erkanına riayet ederek, orucu tam olarak, bütün azaları ile tutup, teravih namazlarını kılarak ve haramlardan sakınarak otuzuncu gecesini ikmal edince, Hak teâlânın emri ile, Arş-ı alânın altından bir sözcü hitap ederek der ki: “Her gece teravih kılan kullar Cehennemden kurtulmuş kullardır. Korktukları Cehennemden kurtulup arzu ettikleri nimete, Cennet ve cemâl-i ilâhîye nail oldular.” Hak teâlâ, azameti ile buyurur ki: (İzzim ve celâlim hakkı için, bu kullarıma af ile muamele eyledim.) Bundan sonra, Hak teâlâ emreder, o kullara birer berat yazılır. Bütün kadın ve erkeklerden, bu şartlar dahilinde ibadetini ifa ederek, cenâb-ı Hakkın bu lütfuna muhatap olanlara, Cehennem azabından kurtulup, sıratı kolaylıkla geçmek için, ellerine birer berat verilir.

Öyle ise, ihlas ile Ramazan-ı şerif orucunu tutup, kaza namazlarını ve sonra teravihleri eda ederek ve haramlardan kaçınarak, cenâb-ı Hakkın rahmetine kavuşmaya çalışmalıdır.

Bugün iftar vaktimiz: 20:46 

Sahur vaktimiz: 03:03 olacak.

Siz de buradan imsakiyeyi indirebilirsiniz.

Beni sosyal medyada takip edebilirsiniz:

Twitter    |   Instagram   | Facebook

yazi

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]