Yatak Odası Takımı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Huzurlu bir ortamda rahatça dinlenmek, her gün sağlıklı ve yeterli uyuyabilmek için doğru yatak odası takımını seçmek önem taşıyor. Dekorasyonun en önemli parçalarından birini oluşturan yatak odası takımlarının diğer mobilyalarla uyumlu bir şekilde tercih edilmesi gerekiyor.

Böylece aradığımız konforu kolayca yakalamamız mümkün. Avangarde, Art Deco, Country ve modern gibi farklı tarzlara hitap eden birbirinden güzel yatak odası tasarımları bulunuyor.

Aşağıdaki ipuçları, hangisini alacağınıza karar verirken size yardımcı olacak…

Yatak Odası Takımı Nasıl Seçilir?

Bu sorunun cevabı herkesin tarzına göre farklı şekilleniyor. Diğer mobilyaların konumu, rengi, odadaki aydınlatma öğeleri de alınacak yatak odası takımının belirlenmesinde büyük rol oynuyor.

İşte, uzun ömürlü ve kullanışlı bir yatak odası takımına sahip olmanız için göz önünde bulundurmanız gereken detaylar:

Gardırobun Raf Düzeni

Eşyalarınızı rahatça yerleştirebilmeniz için, gardıropların raf yapısına dikkat etmelisiniz. Her gardırop modelinde geniş ve dar rafların yükseklikleri, çekmeceler, askılıklar farklılık gösteriyor. Gardırob alırken bu gibi ayrıntılara önem vermeniz gerekiyor.

Sürgülü dolap kapıları, açılırken ekstra bir alana ihtiyaç duymuyor. Yatak odanızda yer sıkıntısı yaşıyorsanız, sürgülü dolap kullanmak sizin için daha isabetli bir tercih.

Dekorasyon Tarzı

Eğer dekorasyonda hareketliliği seviyorsanız kapitone yatak başlığına sahip takımlara yönelmeniz önerilir. El işçiliğinin ön plana çıktığı bu parça, yatak odası takımlarına canlılık kazandırıyor. Oval ya da kare formlu zımbalar da parıltıyı dengeleyerek orantılı bir görünüm meydana getiriyor.

Bu takımlarda çoğu zaman klasik veya baza tipli yatak odası modelleri tercih ediliyor. Sürgü kapaklı dolaplar ve ahşap komidin’ler ise bu takımların vazgeçilmez parçalarından birini oluşturuyor. Komidinler sade veya metal kulplu olarak kullanılabiliyor.

Endüstriyel stil veya rustik tarzı benimseyenler ise sürgülü ve camlı kapılara sahip dolaplara daha çok ilgi gösteriyor. Bu dolaplarda ahşap kasaların çevresindeki siyah metal çerçeveler, dekorasyona estetik bir boyut kazandırıyor.

Yatak odası modelleri arasında klasik olanlar ise zamansız modanın öncülüğünü yapıyor. Bu takımların standart parçaları içerisinde makyaj masaları öne çıkıyor. Bilhassa oval tasarımlı aynalarla beraber kullanılan şık makyaj masaları, puflarla desteklenerek dekorasyonu renklendiriyor.

Yatak Odası Ölçüleri

Gereğinden daha büyük mobilyalar, alanı daraltıyor ve boğucu bir atmosfer oluşturuyor. Büyük bir alan için normalden daha küçük mobilyalar kullanmak ise yine kötü bir görüntüye sebebiyet veriyor.

Bu nedenle, takım seçerken yatak ölçülerinin doğru belirlenmesi şart. Ölçülerin diğer mobilyalara da uygun olması, rahat hareket edebilmeniz için size alan sağlaması önemli.

Kalite ve Dayanıklılık

Takımı oluşturan her bir mobilyanın malzeme kalitesi, yatak odası seçimini doğrudan etkiliyor. Zira mobilyanın ilk günkü görünümünü koruması ve yatak odasının her daim şık gözükmesi kullanılan malzemelerin kalitesine bağlı.

Bunun için mobilyalarda yıpranmaya ve darbelere karşı dayanıklı materyaller tercih edilmesi gerekiyor. Tabii ki yalnızca bu eşyaların değil, yatak odasındaki aksesuarların malzeme kalitesine de özen gösterilmeli.

Renk

Bu takımlarda en çok; gri, beyaz, siyah ve kahverengi tonları göze çarpıyor. Cıvıl cıvıl bir dekorasyon tarzını benimseyenler pek çok rengi bir arada kullanmayı seçiyor. Renklerin, odayı tamamlayacak ve diğer mobilyalarla bütünlük sergileyecek tonlarda olması gerekiyor.

Yatak Seçimi

Yatak odası takımlarının temelini oluşturan bu parça, bazalı veya sandıklı gibi çeşitleriyle karşımıza çıkıyor. Bunlar, fazla eşyası olanlara büyük avantaj sunuyor ve alandan tasarruf etmeyi mümkün kılıyor. Yere yakın karyola almak isteyenler sandıksız modellere yöneliyor.

Yatak Odası Fiyatları 2022

Sayısız model çeşitliliğiyle geniş bir fiyat aralığına sahip olan yatak odaları, makul ve lüks bütçelere farklı çözümler sunuyor. Takımın hangi parçalardan meydana geldiği, bunların büyüklüğü ve genişliği, renk ve benzeri unsurlar fiyatı doğrudan etkiliyor.

En uygun yatak odası fiyatları ile avantaj sağlayan Mobilya Diyarı, estetik tasarımı fonksiyonel özelliklerle buluşturuyor. Ergonomik, dayanıklı, kaliteli ve birbirinden şık yatak odası takımları firmanın zengin koleksiyonunda kendine yer buluyor.

Yüzlerce alternatif ile her tarza hitap etmeyi başaran Mobilya Diyarı, genç ve yetişkinlere yönelik farklı yatak odası modelleriyle beklentileri karşılıyor.

Dönemsel indirim ve kampanyalarla da müşterilerinin yüzünü güldürmeyi unutmayan firma, yaşam alanlarına değer katmak isteyenlerin tercih sebebi oluyor.

Siz de aradığınız en güzel yatak odası modelleri için Mobilya Diyarı’nı ziyaret edebilir, üstün kalitenin ayrıcalığını dekorasyonunuza yansıtabilirsiniz.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]