Taze Bezelye

 taze-bezelye.jpg

Şu günlerde bezelyenin en bol ve en güzel olduğu günler sanırım. Pazarda gözüme güzel bir öbek (ben diyeyim öbek siz diyin dağ) bezelye kestirmiştim. Üzerinde de fiyat yazmıyordu, tezgahın başında dikilen teyzeye sorayım dedim “kaça bu bezelye” diye. Bana “ben aldım hepsini” demez mi? Eşimle birlikte şoka girdik ve sessizce oradan uzaklaştık : ) Meğer bezelyenin dolaba konma mevsimi imiş. Tezgahlarda da yazıyor zaten “dipfiriz için” diye : ) Neyse ki pazarda teyzelerin kapatmadığı bir tezgah bulduk ve yemek için bezelye alabildik.

bezelye21.jpg

Önce güzelce bezelyelerimi ayıkladım : ) Taneler o kadar güzeldi ki sanatsal fotoğraf denemelerime konu oldular.

bezelye-kavur.jpg
Sonra soğanı kavurdum güzelce, patates ve havuç ekledim kavurmaya devam ettim. En son bezelyeleri ekledim biraz daha kavurdum. Salçasını ekleyip karıştırmaya devam ettim. Bunları yaparken kavrulmuş halleri ile bile etin yanına garnitür olarak kullanılabileceğini düşündüm. Nefis kokular yayıyorlardı.

bezelye_sunum.jpg

En son suyunu ekledim ve kaynattım. Ortaya mis gibi taze bezelye yemeği çıktı. Yanında pilavla servis yaptım : )
Afiyetle yedik : )

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

11 Comments

 1. Ben akşam dışarda yedim diye bana bezelye verilmedi ey halkım..

 2. admin says:

  biz senin ne yediğini sormuyoruz ama değil mi beyzadem :)

 3. Diyet bisküvilerimi bile yediler ey halkımmmmm

 4. Bu serverin saati yanlis. Gece 01.27 itibari ile az önceki yoğun acındırık çabalarım sonunda bezelyeyle tanıştık efem :) Elcaaziniza sağlik.

 5. admin says:

  rüşvetlerim işe yaradı, hehe : D

 6. bayılırım bezelyeye. eşimin de tek sevdiği sebze olduğundan bizim evde bol bol pişer bu hafta ben de inşallah kışlık için alacağım :)

 7. admin says:

  sevgili esra, evet ben de düşünüyorum :) geçen sene anneciğim ve anneanneciğim hazırlayıp getirmişlerdi. bütün kış afiyetle yedik :)

 8. Bezelye yurtta haftada birgün mutlaka çıkıyordu.O yüzden bıktım ama fotoğraflara bakınca şiddetle bezelye yeme isteği uyandı bende :D Çok sanatsal olmuşlar :p Kışın afiyetle yiyin :D

 9. İlk fotoğraf mükemmel.

  Yeni yemek yememe rağmen acıkmama yol açtı.

 10. ellerinize saglık bende bol buldum bezelyeyi her yemege atıyorum yakında bıktık bezelyeden diye söylemler duymaya başlayacağıma evinim ama onlar pazara gitmiyo gitseler o güzelliği görseler hep almak isteyecekler eee alıncada pişecek :) ayrım yapmayın herkese yedirin bezelye canı ceker ………..

 11. […] Kıymalı Bezelye Yemeği  […]

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]