Taşınmanın Püf Noktaları

Merhabalar,

Yine bir süre ara vermek zorunda kaldım. En son perdelerle ilgili şikayetimi yazmıştım. Çok şükür o sorunu aştık. Perdelerimiz takıldı ve biz yerleştik. Ben de sıcağı sıcağına taşınırken neler yaşadım onları yazayım istedim. Belki birileri için faydalı olur :)

Paketleme!

Toparlanmaya kullanmadığım yemek takımım ile başladım. Sonra sırasıyla kitaplar, yatak odasındaki eşyalar, (kıyafetler hariç!) ve mutfakta kullanmadığım eşyalar takip etti. Taşınma günü yaklaştığında oda oda hepsini toplayıp en son mutfaktakileri de koliledim. Her taraf koli dolmuştu!

Poşetleyin!

Yumuşak eşyalarınızı koliye koymanıza gerek yok. Siyah büyük poşetlerden alın ve onlara yerleştirin.

Ben tencerelerimi bile öyle yaptım:) Kazaklar, tişörtler hepsi kalın poşetlere girdi.

Kolilerken

Mutlaka dikkat edilmesi gereken şey cam eşyalar. Bardak, tabak ve kırılacak ne varsa tek tek gazeteye sardım. Kolilerken boşluk kalmayacak şekilde yerleştirdim. Üzerlerine de “kırılır, dikkat” gibi ibareler yazdım.

Kolinin üzerine yazın!

İçinde ne olduğunu kolinin üzerine mutlaka yazın.

Yorganlar hurca!

Hurç hayatımızı kolaylaştırıyor:) Yorgan yastık, çarşaf ne varsa hurçlara yerleştirdim.

Buzluktakiler en son!

Taşınma günü geldiğinde buzdolabımda hala bir şeyler vardı. Onları da araba kapıya dayanınca şeffaf plastik bir kutuya koyup ağzını iyice bağladım. Eşyalar taşındığında ilk işim buzdolabını silip onları yerine koymak oldu. Böylece çözünmeden taşındılar. Eğer siz şehirler arası taşınıyorsanız buzlukta bir şey bırakmamaya özen gösterin. Ayrıca buzdolabı fişten çekildiğinde en az 1 saat tekrar takılmamalı.

Kıyafetlerinizi Bavula Koyun

Gider gitmez düzenini oluşturamayacağınız için, günlük kıyafetlerinizi ve lazım olacakları bir bavula yerleştirirseniz rahat edersiniz. Seyahate gider gibi düşünün. Belki de o kıyafetler size 1 hafta lazım olacak! :) Siz beni dinleyin ;)

Gider gitmez temizlik.

Ben eski evde koltuk ve halıları temizletmek yerine yenisinde yapmayı tercih ettim. Sonuçta taşınırken yine toz oluyor. Taşındıkları yerde temizlenirlerse daha iyi oluyor.

Gideceğimiz evi baştan güzelce temizlemiştik, ancak taşınma sırasında eşyalardan tekrar toz oluyor. O yüzden özellikle yerleri tekrar tekrar silmek gerekebiliyor.

Koltukların yıkanması

Taşındığımız günün ertesi gününe koltuk yıkamayı ayarladım. Böylece ben diğer tarafları yerleştirirken koltuklarım kuruyacaktı. Hem de taşınmanın tozu ve pisliği üzerlerinden gidecekti. Koltuk yıkama için Temizlik Saati diye bir firma buldum instagram’dan. Hemen işe koyuldular , 1 köşe koltuk ve 2 berjeri hızlıca yıkadılar. Havalar serin olduğu için kuruması bir kaç gün aldı.. Yazın olsa daha iyi olurmuş.

Halıların Yıkanması

Halı temizliği de benim için çok önemliydi. Yine taşındığımızın ertesi günü halıları da yıkamaya verdim. Bunun için de Temizlik Vakti isimli firmayı buldum. (İsim benzerliği, iki firma da ayrı oysa :) ) Pazartesi günü aldılar ve perşembe günü teslim ettiler. Oldukça hızlı bir firma. Halıları temiz yaptılar fakat, bir halımın püskülleri kirli kalmıştı. Onu da arayıp söylediğimde gelip alacaklarını ve yeniden işleme tabi tutacaklarını söylediler. Gelip aldılar ve getirdiklerinde halı da püsküller de pırıl pırıldı. Böylece gönlümü almış oldular:)

tasinma

En zor kısım yerleşmek!

Ben taşınırken en zor kısım toparlanmak sanırdım, ama malesef yerleşmek daha zormuş.. Kolileri açtıkça bana hafakanlar basıyordu neredeyse :D Çok şükür ki atlattım. Şimdi yerleşmeyen sadece çalışma odam kaldı..

Ama gözünüz korkmasın, her şeyin bir güzelliği var :)

Yerleşirmeye Önce Mutfaktan Başlayın

Yeni evinize yerleşmeye önce mutfaktan başlamalısınız. Çünkü yatacak yerden sonra yemek yiyecek bir yere ihtiyacınız olacak.

Kolilerin üzerine hangi odaya ait olduğunu yazarsanız rahat edersiniz.

Mutfak kolilerini de yerleştireceğiniz yere göre açarsınız. Misal önce bardaklar, sonra tabaklar. Tek tek yıkanıp raflara yerleştirilir.

Ben mutfak eşyalarımdan plastik olanları ve tencereleri kalın poşetlere koymuştum. Bakliyat ve şeker gibi kuru gıdaları da kavanozlardan poşetlere boşalttım ve bir erzak kolisi yaptım. Böylece sağa sola dağılma riskleri olmadı.

Ve Mutlu son.. 

Mutfaktan son sırası ile, önce gardrobumu yerleştirdim, sonra nevresim vs. leri bir dolaba yerleştirdim. Salonu düzenledim en son da ortalıktaki ıvır zıvırları hallettim.

Tüm bunları yapmak neredeyse 2 haftamı aldı. Taşınalı 1 ay oldu ama tabi eksikler bitmiyor. Bir sonraki yazımda yeni evleneceklere püf noktaları paylaşayım ;)

Umarım yazımı beğenmişsindir, taşınırken olabildiğince planlı, programlı olmaya çalıştım. Bazen kayışı koparmadım değil tabi. Yerleşirken bir gün “işler bitmiyor :’)” diye salya sümük olsam da yerleşince her şey güllük gülistanlık oluverdi :)

 Siz de benimle taşınma maceralarınızı paylaşabilirsiniz ;)

Bir sonraki yazım yerleşmiş ev hakkında olsun mu? :)

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

3 Comments

  1. Güle güle oturun, ne kadar zor olsa da yeni bir ev ve yerleşmek heyecan veriyor insana. Taşınmanın en önemli kısmı dürüst ve işin ehli bir taşıma şirketine denk gelmek. Sayıları çok ve kağıt üzerinde profesyonel gibi dursalar da maalesef bu işi iyi yapanlar az. İyi bir referansla seçim yapmak ve siz hiç bir şeyi ellemeyin demelerine bırakmadan kendince bir toparlanmak lazım. Yeni eviniz hayırlı olsun..

  2. güle güle oturun canım taşınma işleri zorlu süreç ama sonrası güzel :) mis gibi evinde huzurla otur tatlım.

  3. teşekkürler yazı için. http://www.ahmetduzen.net/

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]