Sosyal Ağ

Uzun zamandır merak ediyordum bu filmi. Acaba facebook nasıl kurulmuştu? Filmin çıkacağını duyduğum günden beri sinemada büyük ekranda izleme hayali kurdum. Nihayet geçtiğimiz hafta özel gösterim davetiyesi geldi ve İstinyepark’ta filmi izlemek için yola koyulduk.

Filmde Mark Zuckerberg’in Facebook’u nasıl kurduğu espirili bir dille anlatıyor. Facebook’un sadece Harvard öğrencilerine açık bir networkken nasıl bütün dünya tarafından tanındığını ve Mark’ı dünyanın en zenginleri arasına nasıl ve ne şekilde girdiğini de aktarıyor.

En çok güldüğüm sahnelerden birisi (spoiler) Mark’ın şıpıdık terlikle dolaşması oldu. Bildiğiniz plastik terlikle gidiyordu her yere. Pijamalarıyla toplantılara katılıyor. Sonuçta o bir öğrenci ve iş hayatına daha adımını atmamış biri. Ama iş adamlarından daha çok kazandıran Sosyal Ağ’a sahip.

Hikayenin içinde Napster’ın kurucusu Sean Parker’ı da görüyoruz. Onun ne işi var demeyin! Facebook’a çok fena bulaşmış..

Çok fazla filmden bahsedip spoiler vermek istemiyorum. Ama bu film şu sıralar gençler arasında “Feys” olarak yayılmış ve büyük ün yapmış Facebook’un nasıl ortaya çıktığını çok güzel anlatıyor. İnsanların ona neden ve nasıl bağımlı olduğunu filmi izleyince daha iyi anlıyorsunuz. Çünkü bütün insanlarda “diğerleri ne yapmış?” merakı var ve bu ağ onu çok iyi kullanıyor..

Filmi merak etmemin en büyük nedeni başarılı bir girişimlik hikayesi olmasıydı. Daha önce de eşimle birlikte Pirates of Silicon Valley filmini izlemiştik. Onda Steve Jobs’ın Apple’ı nasıl kurup devleştiğini anlatıyordu. Bize müthiş gaz vermişti. Bu tür filmler gaz vermesinin dışında yapılabilirliğin de bir göstergesi.”Biz neden yapmayalım!” dedirtiyor insana. Tabi bazı çevresel faktörler de yok değil. Mesela geçen katıldığımız bir seminerde “Burası Türkiye, biz Amerikalı gençler gibi serbest yetişmedik ki, yapamayız” denildiğine şahit oldum. Zaten bu düşüncede bir insanın böyle bir şeyi başarması imkansız. Yapabilirim! diyerek başlamak ve engel koymak yerine engelleri aşmak gerekiyor. Eminim bir gün bizden de böyle projeler çıkacak. O zaman da blogum da yazarım inşallah : )

Eşim de film hakkında bir şeyler yazmış, tık tık..

– İmdb sayfası –

Fragman:

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]