Seven Pounds / Yedi Yaşam, Bir Ders..

yediyasamGeçenlerde Seven Pounds/ Yedi Yaşam filminin Warner Bros. salonunda özel gösterimine davetliydik.

Filmde bir sahne var ki tüyleri diken diken ediyor ve film onun üzerine kurgulanmış. Filmin başındaki sahne sonunu anlatıyor aslında. Ama neden olduğunu anlayamıyorsunuz, ta ki sonuna gelene dek.

Will Smith bu filmde Ben Thomas adında bir vergi memuru olarak karşımıza çıkıyor. Vergilerini ödemeyen insanların ofislerine, evlerine hatta hastane odalarına giderek vergi borcunuz var diyor. Ama ilgilendiği vergi borcundan çok o kişilerin hayatları gibi duruyor. Yüzünde sürekli acıklı bir ifade ile dolaşan Ben’in ( Will Smith) bu haline baştan anlam veremiyor, daha sonra, film ilerledikçe anlaşılıyor ki bu adamın ilgilendiği o insanların vergi borçları değil kendileri yani yaşamları.

Özetle, yaptığı bir hatadan dolayı istemeden ölümlerine sebep olduğu 7 yaşamın bedelini kendi yaşamıyla ödeyecek ve 7 insana kendince hayat verecekti. O 7 kişinin ölmesine neden olan hata ise araba kullanırken bir saniyeliğine cep telefonunun ekranına bakmasıyla olmuştu…

Filmi izleyip de o sahneyi görünce, bir daha araba kullanırken cep telefonunu yanınıza bile yaklaştırmak istemeyeceksiniz.

Filmin Künyesi:

Will Smith : Ben Thomas
Rosario Dawson: Emily Posa
Woody Harrelson: Ezra Turner

Filmin yönetmeni yine Will Smith’in oynadığı The Pursuit of Happyness‘in de yönetmeni olan Gabriele Muccino. The Pursuit of Happyness’de oldukça dramatik bir filmdi. O filmi izlerken de sürekli iyi bir şeyler olacakmış gibi gelmiş ama olmamıştı. Bu filmde de acı ve drama ön planda.

İzlenesi, ders alınası bir film.
Bu filmi izlememizi sağlayan Warner Bros. ‘tan Duygu Kutlu hanımefendiye teşekkürlerimi iletiyorum. Bu defa onunla da tanışma fırsatımız da oldu.

Film hakkında yazan diğer arkadaşlarım:

Seven Pounds (Yedi Yaşam) Özel Gösterim /Filiz Biltekin, uyuyang (Film bitip de eve geldiğimde Filiz bu yazıyı çoktan yazmış yayına almıştı:) )

7 isim, 7 yabancı ve bir sır… 7 Pounds / Müge Cerman

Filmin Fragmanı:

Link: Seven Pounds - Trailer 1 (HD)[SONY00000015]

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]