Sergi, Anadolu’da Kadının İzi

sahi_sergi7

Sahi İstanbul‘u ziyaretimden bu yana merakla beklediğim bir sergiydi Anadolu’da Kadının İzi sergisi. O gün açılacağı günden bahsetmişlerdi, sonrasında çok şık bir davetiye ile de davet ettiler ama ben geçtiğimiz hafta ziyaret edebildim. Sizin çok az vaktiniz var, 17 Mart serginin son günü. Ama üzülmeyin, Veliye Martı’nın el işleri Sahi İstanbul’da her zaman satışta olacak.

Sergiye bir bakalım, sonra detayları anlatayım :)

sahi_sergi1 sahi_sergi2 sahi_sergi3 sahi_sergi4 sahi_sergi5 sahi_sergi6sahi_sergi8

Serginin mekanı çok güzel seçilmiş Adahan Otel’in en alt katına (mahzen gibi bir yer) iniyorsunuz, birden havanız değişiyor. Taş duvarlar üzerine serilmiş Veliye Martı’ya ait birbirinden güzel el emeği ürünler.. Aralarında dolaşırken dokusunu ve kokusunu hissediyorsunuz.

sahi_sergi9

Sergiyi gezdiğinizde bir de satış noktası dikkatinizi çekiyor. Sergiden ufak bir hatıra almak isterseniz güzel bir durak.

Serginin amacı, kadın emeğine dikkat çekmek ve Anadolu’da el tezgahlarında dokumacılık yapan kadınlarımıza sürdürülebilir bir destek yaratarak dokuma tezgahlarının susmamasını sağlamak. Sergilenen eserlerin basıldığı feretiko, dastar, ihram gibi Anadolu’nun birbirinden değerli yerel kumaşları hep bu el tezgahlarında üretilmiş, sergi bittikten sonra da Sahi’nin bünyesinde özel bir koleksiyon olarak aynı şekilde üretilmeye devam edecek.

Veliye Martı, günümüzde yazmacılık sanatımızı koruyan ve yaşatan en önemli isimlerden. 1990’da yazmacılığın çağdaş temsilcisi Mehmet Eyüboğlu’nun atölyesinde bu sanatla tanışmış. Yazmacılık alanındaki akademik sertifikalarının yanı sıra Tokat’a giderek atölyelerde üç yıl boyunca usta çırak geleneğine göre çalışmış. Ustalardan el almış olması Martı’yı bu sanatta çok özel bir yere taşıyor. Veliye Martı bugün Sultanahmet’te Küçük Ayasofya’daki atölyesinde eğitici ve araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürüyor.

ANADOLU’DA KADININ İZİ

Veliye Martı
27 Şubat -17 Mart 2015

ADAHAN İSTANBUL / GALERİ
Ziyaret Saatleri: 11:00 – 20:00
Asmalı Mescit Mah. General Yazgan Sokağı No:14 Beyoğlu İstanbul 34430 Türkiye

Tel: +90 212 243 85 81
www.adahanistanbul.com

#anadoludakadininizi

 

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

6 Comments

  1. Ankara’da yaşadığım için sergiyi gezemedim.. Ama sayenizde bilgi sahibi oldum.. Teşekkürler :)

  2. çok güzelmiş gezmek isterdim

  3. Büyülendim adeta. İstanbul’a gelme şansım yok. Sayenizde küçük bir gezinti yapma şansı buldum. Teşekkürler.. :)

  4. harika şeyler varmış sergide..sayenizde gezmiş kadar oldum..teşekkür ederim..

  5. Çok güzelmiş… Teşekkürler paylaşımınız için…

  6. Çok güzelmiş,iyiki paylaşmışsınız,en azından fotolarını gördük.

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]