Pazara Gidelim

Merhabalar,

Oturduğum semtte her pazartesi semt pazarı kuruluyor. Bu pazar 3 sokaktan ibaret ama içinde her şey var.

Ve ben pazar gezmeyi çok seviyorum :) Bizim pazar gezmeleri biraz da genetik. Çocukluğum ve ergenliğim annemle pazara gitmekle geçti. Gönen’de Salı günleri pazar kurulur ve her şey ona göre planlanır. O gün misafirliğe kimse gitmez, günler (pastalı, börekli) o güne ayarlanmaz vs. Çünkü herkes Salı günü pazara gider, bu nettir.

Ben de böyle bir gelenekten geldiğim için, şimdilerde benim Pazartesi günüm pazar günü oldu. Randevularımı ona göre ayarlıyorum :D Kışın bazen aksatıyorum ama olsun. Şansıma bizim apartmanın altında da bir tane manav var. Hiç pazara gitmesem oradan alırım yemek yapılacak tüm malzemeleri. Amaa, pazar bir başka..

Annemle Beylik Pazarında 4 saat dolaşmışlığımız vardır bizim :) Rekor bizde mi acaba?

Pazarda Herşey Tazecik

Manavlar bana kızmasın ama haftalarca tezgahta beklemiş ürünleri alacağıma, pazardan tazeciklerini alırım daha iyi.

Misal, ben pazara en çok meyve için giderim. Diğerleri teferruattır. Mısırın bile tazesini buldum bugün. Bursa‘dan şeftali gelmişti, 3 haftadır aynı yerden alıyorum ve inanılmaz lezzetli. İncirin en güzeli yine tezgahlarda. Çürüğünü bile ayırmışlar, satmıyorlar. Domatesler Çanakkale‘den kokusu sokağa yayılmış, kıpkırmızı ve tazecik. Biberler körpecik. Gönen‘den patlıcan da gelmiş :) Bir de semizotunun yabanisini buldum mu tamamdır.. Vişneler son demlerinde, tek tük tezgahlarda var. Haftalardır vişne ve erik alıyorum, suyunu yapıyorum bir güzel. Çengelköy salatalığı, bilmem hala orada mı yetişiyor, ama tazecikler. Üzümler de gelmiş, salkım salkım.

İşte pazarımı düzdüm bile..

Eve geldim semizotlarımı ayıkladım… Bir güzel pişirdim onları. Sonra incirlerimi bir tepsiye dizdim, pakette kalıp birbirlerini ezmesinler diye. Bir kaç tane de salatalık yedim. Sonra mısırlarımı kaynatmaya koydum.. Semizotu pişine kadar onlar da kaynarlar..

Mısır Pişirmenin Püf Noktası

Durun! Şimdi size bir tüyo vereceğim. Ben de son 2 haftadır böyle yapıyorum ve inanılmaz lezzetli oluyor. Püf noktamız, önce suyu kaynatmak. Evet çok basit, mısırları tencereye koyup kaynamasını beklemiyoruz. Suyu kaynatıyoruz ve sonra mısırları içine atıyoruz. Mis gibi pişiyorlar. Hem de düdüklüde değil, normal tencerede..  Bunu deneyin ve bana yazın olur mu?

A photo posted by 💟 Sahika (@sahika) on

A photo posted by 💟 Sahika (@sahika) on

Pazara gidelim.. 

Sanırım oturduğum semtin bir tek pazarını seviyorum.. Her mevsim güzel meyve ve sebzeleri ile hatırlayacağım Pazartesi pazarımı..

incir

semizotu-1 semizotu-2

Siz de eğer çevrenizde pazar varsa, mutlaka ona gidin. Hiç bir şey almasanız da, bir kaç meyve ve domates alın. O pazarın kokusunu içinize çekin. Bakın nasıl mutlu olacaksınız :) Benden söylemesi..

Beni sosyal medyada takip edebilirsiniz:

Twitter    |   Instagram   | Facebook

yazi

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

6 Comments

 1. ceydaninguncesi says:

  Canım resmen ”pazar” çekti yahu nasıl da güzel anlatmışsın :) Ben de semt pazarlarını severim. Tazecik meyve ve sebzeleri seçip almak, sonra eve gelip onları yerleştirmek… Genelde haftalık yemek listesi yaparım kendimce ama bazen pazardan listenin dışına çıktığım da olmuyor değil :)

 2. […] pazar yazımda yabani semizotu bulduğumdan bahsetmiştim hani. Nasıl sevindim, hemen yemeğini yaptım diye. […]

 3. Sahika says:

  ceydaninguncesi, pazar candır ama değil mi? :) sorma ben de pazara çıkınca liste miste görmüyor gözüm :)))

 4. ceydaninguncesi says:

  Kesinlikle candır :)

 5. pazar gezmeyi bende çook seviyorum pazartesi günü bizimde pazar günümüz birde balık sezonu açılsa şahane olacak.

 6. Sahika says:

  aylin, ahh bir balık sezonu açılsa o zaman çok mutlu olacağım 😍

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]