Bernardo ile Düğüne Hazırlık ve Evlilik Listesi

Geçtiğimiz günlerde düğün planlama uzmanı ve Dreamer Wedding’in kurucusu Esra Rakıcıoğlu’nu dinlemeye Zorlu Center’daki Bernardo mağazasına davet edildim. Konu Bernardo ve evlilik olunca kaçırmazdım doğrusu. İkisi de benim ilgi duyduğum konular. Her ne kadar ben yıllar önce! :) evlenmiş olsam da etrafımda evlilik konusunda tavsiye isteyenler oluyor. Her sene yeni şeyler çıkıyor, modaya ayak uydurmak lazım. Bakalım son moda evlilik hazırlıkları nasıl oluyor, uzmanından görüşlere yer verelim. (Biraz uzun bir yazı oldu ama yeni evlenecek çiftlerin çok işine yarayacak eminim:) )

IMG_2092

bernardo_dugun3

Düğün Planlama Süreci

Evlenecek çiftler için en kritik nokta hazırlıkların başladığı andır diyor Esra hanım. O yüzden 6 ay önceden düğününüzü planlamaya başlayın. Her genç kızın hayalinde bir düğün planı vardır. Küçük yaşlardan itibaren aklında olan bir de gelinlik modeli. Ancak hem düğün stresi hem de etraftan gelen yoğun önerilerden seçim yapmak zorlaşır. Bu noktada bir düğün danışmanı ile çalışmamızı öneriyor Esra hanım.

Mekan seçimi konusunda hayallerinizin peşinden gidin diyor. Çok pahalı bir yeri bütçenize göre yeniden düzenleyebilirsiniz. 300 kişilik bir davet yerine 200 kişilik sade bir tören yapabilirsiniz. Yemekli bir düğün yerine aperatif şeylerin ikram edildiği bir düğün olabilir. Bunun gibi küçük kısıtlamalar ile sevdiğiniz mekanı bütçenize uygun hale getirebiliriz. Böylece hayallerinize kavumuş olursunuz. Yine mekan seçimini 5 ay öncesinden tamamlayın ki diğer hazırlıklarınızı ona göre yapabilin.

Düğün teması, evleneceğiniz günü planlarken bir tema belirlerseniz mekanı, düğün davetiyelerini, nikah şekerlerini hatta düğün fotoğrafı konseptinizi bile ona göre ayarlayabilirsiniz.

Fotoğraf ve video çekimi için biliyorsunuz artık stüdyo çekimleri out, düğün hikayesi in oldu. Yani artık kimse stüdyoya girip yapay bir zeminde fotoğraf çektirmek istemiyor. Herkes açık havada doğal fotoğraflar çektiriyor. Hatta bunu film yapıp düğün hikayesi diye de sunuyorlar. Ayrıca düğün günü mekanda yapılan barkovizyon gösterileri de demode olmuş durumda. Artık gelinin ve damadın yakınlarının çektiği videolardan düzenlenen kısa bir film gösteriliyor. Bunun yanı sıra sosyal medyada hashtag oluşturup düğün fotoğrafları da anında paylaşılıyor #bilmemkimlebilmemkimevleniyor şeklinde..

Düğün davetiyesi bir düğünün en önemli maddesidir. O yüzden düğün temanızla uyumlu bir davetiye oluşturun. Davetiyeleriniz düğün tarihinden 4 hafta önce dağıtın. Hediye listeniz varsa davetiye ile birlikte gönderin.

Davetiyenizde mutlaka olması gerekenler;
 • Gelin ve damadın adı
 • Nikah veya düğün tarihi
 • Ne zaman nerede olacak bilgisi
 • Gelecek misafirlerin haber vermesi gereken tel no.
 • Davetiyelerin kaç kişilik olduğu

Nikah şekeri, düğün planlamada önemli bir madde daha. Düğün temanıza uygun bir seçim yapmalısınız bunda da. Tarzını espirili, işlevsel, kalıcı ya da dekoratif olarak belirleyebilirsiniz. Magnet şeklinde dolaba yapıştırılanlar en revaçta olanlar sanırım. Nikah şekeri yanında düğünde eğlenceyi arttırmak için tek kullanımlık fotoğraf makinaları veriliyormuş. Güzel bir fikir.

Düğün pastası da önemli maddeler arasında. Bakalım düğün pastalarındaki son trendler nelermiş. Bütün pastalar yerine cupcake tarzında porsiyonluk pastalar revaçtaymış. Yine temanıza uygun bir pasta seçmeniz gerekiyor. Misa temanızda pambe ağırlıklıysa pastanızda pembe ağırlıklı olmalı gibi. Mevsim şartlarına uygun malzemeler seçilmeli. Kış düğününde çilekli ve dondurmalı bir pasta olmaz tabi. Ona göre seçiminizi yapmalısınız. Ayrıca şekerleme köşesi yapmak oldukça moda.

Düğün Planlama Araçları

Gelinin mutlaka not defteri olması gerekiyor. Düğün planlaması sırasında her şeyi bu not defterinde tutabilirsiniz. Biraz eski moda gibi görünse de not tutmak en iyi ve kalıcı bir yöntem. Düğün ayrıntıları ile ilgili beğendiğiniz fotoğraf ve materyalleri bir dosyada toplayın. Buna beğendiğiniz kumaşın rengini gösteren bir parça da dahil. Görüştüğünüz yerlerin fiyatları ve adreslerini de yazmayı unutmayın!

Bütçe planı yaparken harcamalarınızı gruplandırın. Bunlar;

Ev harcamaları
Düğün
– Yiyecek içecek
– Giyim
– Dekorasyon
– Müzik
– Fotoğraf
– Kırtasiye
– Ulaşım
Diğer
– Kına Gecesi , olarak maddelendirilebilir.

Kına gecesi

Düğünden mutlaka 1 hafta önce olmalı. Düğünden 1 gün önce yapılan kına geceleri çok yorucu olabilir.

Kına gecesi için gerekli hazırlıklar;

 • Kına kıyafeti
 • Kına hediyelikleri
 • Kına malzemeleri (kese, mum, vs.)
 • Müzik (yüksek yüksek tepeler)
 • Catering
 • Fotoğrafçı

bernardo_dugun2

Düğün danışmanı kimdir?

Düğün danışmanı, düğününüzü planlarken size yardımcı olan kişidir. Çalışma hayatının koşturmacasında istediğiniz gibi bir düğünü planlamanıza yardımcı olur. Biraz bizim kültürümüze uzak gibi görünse de, düşünüyorum da kendi düğümü planlarken birisi bana yardımcı olsa hiç fena olmazdı. Tabi akrabalarımız ve arkadaşlarımız bize yardımcı olup yol gösteriyorlar ama o stres içinde insan hiç birini görmüyor. Bu işi iyi bilen profesyonel birinin yol göstermesi harika bir şey olmalı. Wedding Planner filmini izleyenler hatırlayacaktır. Gelinden daha çok strese giren bir kişi varsa, o da düğün danışmanıydı..

IMG_2126

Evlilik Listesi

Nedir?

Düğünden önce belirlenen adreslerde, ihtiyaç duyulan tüm ev gereçlerinin listeler halinde bırakılması ve davetlilerin bu listelerden hediye alımlarını gerçekleştirmesidir.

Bernardo bu konuda sitesinde bir yeniliğe imza atmış. Kendi evlilik listenizi site üzerinden oluşturabiliyorsunuz. Böylece yakınlarınız siteye girip eksiklerinizi görebiliyor ve oradan temin edebiliyorlar. Güzel olan yanıysa, sizin istediğiniz zaman alınanları teslim etmeleri. İsterseniz tüm listenizi paraya da çevirebiliyorsunuz. Yani, mesela listenizden size bir şey alındı ama siz onu değil başka bir şeyi almak istiyorsunuz. Bernardo bunu sizin için sağlıyor.

Bernardo Hakkında:

Sofra tasarım uzmanı olan Bernardo 1984 yılında kuruldu. 1997 yılında züccaciye ve hediyelik eşya ithalatını gerçekleştirdi. 2000 yılında alışveriş merkezlerinde açtığı mağazalarıyla Türkiye genelinde yayılmaya başladı. 2004 yılında hediyelik, ev dekorasyonu, züccaciye ve çeyize yönelik ürünlerin satıldığı geniş çerçeveli klasik mağaza formatından çıkarak, sofra tasarım uzmanı kimliğine bürünen Bernardo, sofra ve sofra üstü tamamlayıcıların ön planda olduğu, geniş mutfak ürünleri koleksiyonlarına sahip. 2007 yılından itibaren modern tasarıma ve yenilikçi ürünlere verdiği önem ile müşterilerine en kaliteli ürünleri sunan Bernardo’nun 24 ilde toplam 76 mağazası bulunmaktadır.
www.bernardo.com.tr

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

2 Comments

 1. Valla en değme planmacalıra taş çıkartırım hiç mütevazi olamıycam. Hem benim ananem de zaten bekarlığa veda gecemize gelmez.
  Mesela bizim bi adetimiz var, her kız evlendirmede, kınadan önce veda yemeğine çıkıyoruz. Ananesiz! Hatta annesiz :D

  Lakin lakin bernardo duy beni küstüm sana! :))

 2. bensiz gitme artık davetlere. bir evli bir bekar olarak katılıp daha faydalı olabiliriz :)
  yazıya katıldığım noktalar da var katılmadığım da elbette.
  bütçede sıkıntı yaşamayanlar her hayallerin bütçeye sığdırabileceğini düşünürler ancak işin aslı farklıdır.
  danışman fikrine katılıyorum ama keşke herkes bu yolda ilerlerken profesyonel yardım alabilse ;)

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]