Macar İstanbul Butik Kafe

Şimdi sizi masallardaki gibi bir yere götüreceğim. Hazır olun!

Hani geçen gün gittiğimiz kahvaltıdan bahsetmiştim, sonrasında kahve içtiğimiz bir mekan vardı demiştim. İşte şimdi size o mekandan bahsedeceğim :)

Macar-İstanbul

Macar İstanbul aslında bir butik, aynı zamanda da bir kafe. Macaristan’ın Kalocsa denilen inanılmaz güzel el işlerinin satıldığı yer. Bu güzel el işlerinin içerisinde isterseniz çay-kahve içebilir, yanında tatlınızı yiyebilir ve dilediğiniz el işlerini satın alabilirsiniz.

Kalocsa Sanatı Nedir? 

Kalocsa nakış sanatı 1800’lü yılların ikinci yarısında doğdu. Kalocsa kadınları, motifleri doğadan ilham alarak, desen hazinesini geliştirip zenginleştirdiler. Desenler olağan üstü sade ve düzenliydi. Üzüm salkımları, inci çiçeği, unutma beni çiçeği, menekşe, biber, buğday çiçeği ve diğer doğa harikaları nakış nakış Kalocsa kadınlarının elinden kumaşlara, duvarlara, porselenlere işlenip, şekillendi.

macaristanbul

macaristanbul

macaristanbul

macaristanbul

macaristanbul

macaristanbul

Macar İstanbul’un sahibesi diyor ki;

Bugün size sunduğum Kalocsa el işi örnekleri, benim yıllara dayanan özel koleksiyonlarımdır. Hepsi Macar ninelerimizin sandıklarından çıkan, bugün artık bir eşlerinin bulunamayacağı, eşsiz parçalardır. Ninelerimizin, paftasız, ön çalışmasız hayallerini, direk beze uygulayarak, ortaya çıkardıkları bu ürünler, eşsiz birer sanat eseri niteliğindedir. Modern ve gelişen teknoloji ile tüm diğer el sanatları gibi unutulup yok olmaya yüz tutan bu sanat, günümüz hanımlarının keşfi ile gelişmeye ve tekrar ilgi odağı olmaya başladı. Günümüz hanımlarının yaptığı yeni ürünler ile birlikte, ninelerimizin çeyiz sandıklarından çıkan bu eşsiz parçaları sunmaktan gurur duyuyorum. 

Kafeden içeri girdiğinizde başka bir dünyaya adım atıyorsunuz sanki. Geçmişten günümüze kadar gelen el işleri. Benim de eskiden nakış işlemişliğim vardır. Hala elde işlediğim şeyler var. Bilirim ne denli zor olduğunu. Bir oda dolusu el işini bir ara toplamak da zordur. Çünkü her biri el emeği, göz nuru. Hem de geçmişten günümüze gelmişlerse..

O yüzden burayı sizinle paylaşmak istedim. İçeri girer girmez, mekanın tam Kadın&Sanat‘lık bir yer olduğunu düşündüm:) Şimdi sizi biraz fotoğraflarla baş başa bırakayım. Nasıl gidilir, yol tarifi en aşağıda :)

macaristanbul

macaristanbul

macaristanbul

macaristanbul

macaristanbul

macaristanbul

Nerede?

Beylerbeyi’ne geldiğinizde hemen Van Kahvaltı salonunun olduğu sokaktan içeri giriyorsunuz. Biraz yürüdükten sonra karşınıza çıkıyor zaten. Haritaya da işaretledim:

Siz de giderseniz eğer, benimle paylaşmayı unutmayın olur mu? :)

yazi

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

12 Comments

 1. Mutlaka gitmeliyim. Bayıldım. Harika.

 2. çok farklı ve güzel bir yere benziyor

 3. Ne güzel bir sanat;)

 4. İşlemelere bayıldım ne kadar güzel biryermiş….

 5. Bayıldım buraya :)

 6. renklerin canlılığına bayıldım

 7. Mutlaka gidip görmeli.Görsellerden hayran kaldım ben :)

 8. Ürünler harika görünüyor. Her birine bayıldım. Acaba Ankara’ya da gelir ve böyle bir yer açarlar mı? ;)

 9. Ne kadar hoş bir mekan çok beğendim ziyaret etmek isterim:) bloguma beklerm

 10. Bayıldım amaaa (:

 11. Ay harika bir yermiş.

 12. İrem says:

  Harikaymış yolum düşerse bakacağım :)

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]