İkizlerimle 1 Sene Nasıl Geçti? İkiz Bebek Bakımı Zor mu?

Merhabalar,

Başlıkta ikizlerimle 1 yıl nasıl geçti yazıyor, ama 2. yıla doğru gidiyoruz. Buradan nasıl geçtiğini anlayabilirsiniz aslında :) Şaka şaka. İkiz bekleyenleri korkutmak istemem :) İkiz bebek bakımı zor mu kolay mı gelin hep beraber bakalım..

Birinin Yanında Diğeri de Büyüyor!

Evet, olayı abartmayalım. Düşünün, tek bebek için de yemek, çamaşır, bulaşık konuları aynı. Birinin yanında diğeri de büyüyor. O açıdan zor değil. Ama sevgiyi ikiye bölmek, birinin size ihtiyacı varken ağlarken, acıkmışken ona yetişememek. İşte bunlar ikiz annesi olarak beni en zorlayan konular oldu.

Özellikle ikizlerim çok küçüklerken tek başıma yetişemiyordum tabii. İkisi birden ağlayınca inanılmaz panik oluyordum. Benim bebeklerim inanılmaz gazlı bebeklerdi. Geceleri ayrı ağlarlar, gündüz ayrı ağlarlardı. Gündüzleri ayağımızdan hiç indirmediğimizi hatırlıyorum. Ne zaman ki 3 aylık oldular, biraz hişt piştten anladılar, o zaman ayaktan inip oyun halısında oynamaya başladılar.

O zamanlarda yemek yemeye bile vakit bulamıyordum. Hiç unutmam, bir gün eşimle evde yalnız kaldık ikizlerimizle. Karnımız acıktı, ama ikimiz de tek bakamıyoruz. Benim yemek yapmam lazım. Neyse dışarıdan hamburger söyledik, ama yemek için masaya bile gidemedik. İkisini de ayaklarımızda sallarken kanepede yemeğimizi yemiştik..

En zor 6 ay!

Gözünüzü korkutmak istemem, ama benim için ilk 6 ay çok zordu. Dediğim gibi gazlı ve çok ağlayan bebekler oldukları için bir türlü onları mutlu edemiyordum. Sonra kitaplardan okuduğumda eğer anne hamileliğinde çok stres yaşarsa bebekleri de huzursuz olurmuş diye okudum. Benim hamileliğim de full stressli geçti zaten. İlk başlarda düşük tehlikesi, ardından da erken doğum olasılığı beni çok sarsmıştı.. Demek ki bebecikler de içeride bunları hep hissetmiş…

Eh zorluklarından bahsetmişken hayatınızı kurtaracak ip uçlarını da vereyim.

  • “İkizlerime yalnız bakarım!” kahramanlığına hiç girişmeyin. Kendinizi onlarla yalnız kalmaya hazır hissedene kadar çevrenizdekilerden yardım alın. Ama sonra da ben yapamam deyip koyvermeyin. 6. aydan sonra artık hazır olabilirsiniz ;)
  • Temizlik, bulaşık, dağınıklık bunları hiç dert etmeyin. Biliyorum çok zor. Ama bebekleriniz bir daha bu aylara geri dönmüyor. Mümkün olduğunca onlarla vakit geçirin, onların mutluluğu için efor sarfedin.
  • Eşinize yardımcı olun! Bunu baba adaylarına söylüyorum :) Özellikle geceleri eşimin desteği olmasaydı ben zombi olurdum herhalde!
  • Plastik tabak kullanın. Evet bazen öyle günler oluyor ki yemek yemeye vakit bulamazken bulaşıkları düşünemiyordum bile. Kullan-at tabaklar bu konuda kurtarıcı olabilir.
  • Yemek için hazırlık yapın! Evet hamileliğinizde buzluğu doldurmanız doğumdan sonra sizi çok ferahlatacaktır. Misal annemin yaptığı yazdan kalma menemenlerle bir çok yemek yapıyorum. Bulgur pilavı, pırasa vs gibi. Bunun gibi önceden yıkayıp ıspanakları buzluğa atabilirsiniz, eti haşlayıp torbalayıp dondurabilirsiniz. Nohut ve fasulye haşlayıp dolaba atabilirsiniz. Aman dikkat! 6 aydan önce bakliyat yemeyin de! :) Pratik olan ne yemekler varsa ikiz annesinin kurtarıcısıdır.
  • Otomatiğe bağlayın! Evet bazı şeyleri rutine bağladığınızda artık gün içinde onu yapmak size yorucu gelmemeye başlıyor. Yani rutinlerden oluşan bir hayata merhaba deyin! :) Misal, ben bebeklerim küçükken sabah kalkardım, önce alt değiştirme, sonra D vitamini, kış ayındaysak burunlarını açma (bir ara çok fena rutine bağlamıştık), emzirme, tekrar uyutma gibi rutinler uygulardım.
  • Çantanız hep hazır olsun! İkizli insanın ne zaman sokağa çıkacağı belli olmayabiliyor. Doktor kontrolü, aşısı vs derken bir anda kendinizi sokakta buluyorsunuz. O yüzden bebek bakım çantanızdan bez, alt açma, ıslak mendil, kuru mendil, yedek body, yedek alt üst, çorap eksik etmeyin. Acil bir şey olursa çantayı alıp hop dışarı! Ayrıca ben kendim için küçük bir sırt çantasında da bez, ıslak mendil ve kuru mendil gibi şeyleri hiç eksik etmezdim. Ayrıca çantamda ne var videosu da çekeyim! :)
  • Kendinizi unutmayın! Bazen sabahları herkes uyurken ikizlerle biz uyanırdık, odadan çıkamazdım tabi ağlıyorlar, çekmeceye çubuk kraker koymuştum :) Sabah hemen onu atıştırır böylece kan şekerim düşmezdi. İkiz annesi hep dinç olmalı! :) Bunun gibi dışarı çıkarken çantanıza atacağınız bisküvi ve krakerler inanılmaz hayat kurtaracaktır.

İkiz olmak mı zor ikiz bakmak mı?

Şimdi geriye dönüp baktığımda çok zor bir yıl geçirmişiz.. Tabi sadece ben değil, onlara da sormak lazım :) İkiz olmanın da zor yanları yok değil..

Biri acıkmış ağlarken, anne şefkati isterken kardeşini beklemek zor olmalı.. Daha ikizlere hamileyken öyle bir yazı okumuştum. İkiz olmak mı zor? İkiz bakmak mı diye.. Onların açısından bakamıyorum hiç olaylara..

Misal, ben birini uyuturken diğeri odada yalnız kalıyor. İkisi bir arada uyusa hiç problem olmayacak :) O günleri de göreceğiz inşallah.

Hadi ikiz anneleri sizi çok korkutmayayım, tünelin ucunda ışık var, gelin ;)

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]