Eşimin Korona Testinin Pozitif Çıkması ve Yaşadıklarımız

corona vaccineted

Bu yazımda eşimin korona testi pozitif çıkınca neler yaşadık biraz onları anlatacağım. 14 gün bir evin içinde annem, babam, ben ikizler ve eşim markete bile gitmeden nasıl yaşadık. Komşuluk öldü mü? Hepsini anlatacağım..

Kovid Testi Pozitif Olunca Ne Oluyor?

İki hafta önceydi evde hepimiz grip olmuştuk. Ama eşimde daha değişik bir şey vardı. Onun bizden farklı olarak boğazları acıyordu. Ama biz kovid olabileceğine hiç ihtimal vermiyorduk. Aile hekimi bir dostumuz “Sen git bir test ol” diye eşimi uyarınca o da haftasonunu es geçip pazartesi günü test olmaya Başakşehir Çam ve Sakura Şehir hastanesine gitti. O güne kadar birlikte yedik içtik uyuduk vs.

O akşam saat 23.00 civarında testin sonucu geldi ve malesef pozitifti. Hepimizi bir korku kapladı. Evde kalbinde stent olan annem ve 65 yaş üstü babam da vardı. İkizlerden hiç korkmadım onlardan korktuğum kadar..

Apar topar odamızı ayırdık, eşim ebeveyn banyosu olan yatak odamızda kalmaya başladı. Ben salonda uyuyacaktım. Bu arada annem, babam ve ben de ağır bir grip geçiriyorduk. Ama kovid miyiz bilmiyoruz.

Ertesi gün filyasyon (böyle mi yazılıyor bilmiyorum :D ) ekibinden bir adam geldi kapıya. Eşime o favirpavir midir o haptan getirdi ve hepimizin temaslı olduğumuz için karantinada olduğumuzu söyledi! Bize test yapmayacak mısınız? dediğimizde, “Semptom var mı?” dedi.. Biz de “burnumuz akıyor sadece” dedik. “O bende de var bir şey değil, şimdi test yapsak zaten çıkmaz” gibi bir şeyler söyledi. Bu arada maskesi burnunu bile örtmüyordu.. Neyse tamam dedik. Hepimiz 14 günlük karantinaya girmiş olduk..

İkizler de ateşlendi

Ertesi gün baktım ikizler de birer birer ateşlenmeye başladı. Eşimin odasını ayırdık ama 2-3 gün beraber yedik içtik.. İkizlerden bi biri 40 derece ateşleniyordu bir diğeri..

Eşim odasından çıkamadığı için geceleri de ateş nöbeti bende oluyor tabii.. Normalde gündüz ben bakardım, geceleri uyumayı sevmediği için de nöbeti eşim devralırdı.

İkizlerin aşırı ateşlendikleri bir gece eşim de ateşlenmiş.. O akşam kendimi bilmeden yattım diyor. Ben ona bile bakamadım. Odada tek başına geçirdi o günü.. Ben ikizlerin bir birine bir diğerine gidip, 4 saatte bir ateş düşürücü veriyordum..

Bu arada annem, babam ve benim gribimiz geçmeye başlıyordu, ama azıcık boğazımız acısa “acaba biz de kovid mi olduk?” demeye başlıyorduk. Hatta bir gün benim boğazlarım yandı, biraz da öksürür gibi oldum.. İyice korktum. Çok şükür 2 güne geçti.. Biraz tat kaybı oldu gibi ama bilmiyorum kovid mi geçirdim ne geçirdim :D

Karantinada Market ve Pazar Alışverişi

İlk 1. haftamız hastalıklarla boğuşmakla öyle böyle geçti gitti. Zaman nasıl geçiyor hiç anlamıyordum. Hangi günde olduğumuzu unutuyordum artık.

Sizi karantinaya aldıklarında “dur şu eksiğim var marketten alayım, evde şu yok” diyemiyorsunuz. Pıt diye evde kapalı kalıyorsunuz. Evde 2 çocuk olunca ihtiyaçlar da bitmiyor.. Öyle zamanlarda duygusallık da zirve yapıyor. Normalde hiç takmayacağı şeyleri takıyor insan. Her zaman görüştüğün bir komşunun böyle bir zamanda aramaması içine oturabiliyormuş mesela. Ama sonra unutuyorsun..

Çok şükür hiç eksik kalmadık, sütümüzü ve diğer temel ihtiyaçlarımızı marketlerin getirme servisinden hallettik. Allahtan teknoloji çağındayız da, ellere muhtaç olmuyoruz :D Çok şükür gerçekten.

Sağolsun komşularımızdan bizi düşünenler de oldu. Karşı komşum geldi bir gün, biz hasta olduk deyince hiç korkmadan ertesi gün bir tabak gönderdi.. Üst kattaki yaşlı bir komşu teyzemiz annemleri balkonda görmüş, biz karantinadayız deyince evde ne varsa koymuş getirmiş.. Elmasından, eriğine, domatesine kadar her şey vardı.. İkizlere yazlığının bahçesinden elmaları bile getirmişti.

Hele bir gün evde hiç ekmek yoktu, karşı komşundan rica ettim bize ekmek alır mısınız diye.. Eşi gitmiş almış bizim için sağolsun.. Komşuluk böyle günlerde belli oluyormuş meğer..

Yedik, içtik, yattık kalktık.. Öyle böyle geçti günler.

Hatta bir ara anneme etkinlik olsun diye sarma saralım dediğimi hatırlıyorum. Sonra fellah köftesi yaptık. Hep vakit geçsin diyeydi bunlar..

Bu durumdan en çok ikizler etkilendi tabii.

Babalarının evde olmasına alışmışlardı, odasında çalışıyordu gündüzleri. Ama bazen onların oyunlarına katılır, akşam yatmadan onlara masal okurdu.. O da kesilince bir şeylerin farkına vardılar. Biraz huysuzlaştılar. Ama şükürler olsun ki atlattık o dönemi de..

Kovid belirtileri ve aşılarımız

Biz (annem, babam ve ben) iyileştiğimizden ve bize kovid testi yapmadıklarından dolayı karantinada olmak ağrımıza gidiyordu. Görevlileri aradığımızda “eğer belirtiniz yoksa test yapmayız” diyorlardı. Biz hala bilmiyoruz aşılıyız diye mi öyle atlattık.

Ama eşim özellikle geceleri çok öksürdü.. 14 gün geçmesine rağmen bazen ara sıra da olsa öksürüyor. O bizi çok korkuttu..

Aşı olayına gelince, biz eşimle birlikte 2 doz sinovac olmuştuk, annem ve babam da 2 doz sinovac ve 1 doz biontech aşılarını olmuşlardı çok şükür ki.. Eğer onlara bulaşmadı ise veya bulaştı da hafif atlattılar ise aşının koruculuğu sayesinde olmuştur diyorum.

Ne olur, çevrenizdekiler de, eğer olmadı iseniz siz de aşılarınızı olun. Sağlık sektörüne güvenmeyeceksek hastanelere de gitmeyelim? Verdikleri ilaçları da içmeyelim. Ben bu görüşteyim artık..

Velhasıl.. Bunları da atlattık çok şükür.

Biz karantinadan çıktıktan sonra şöyle bir haber okudum “2 doz aşı olanlar, temaslı olsalar bile 14 gün karantina da tutulmayacak”mış!

Be mubarek, bizi mi buldun! :D

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]