Bleu Blanc nedir? Dekorasyonda Bleu Blanc Kullanımı

bleu blanc porselen

Son zamanlarda instagram üzerinde paylaşılan sofralarda sıklıkla gördüğümüz mavi beyaz porselenlerin ön planda olduğu dekorasyon stiline blue blanc deniyor. Peki bu “Bleu Blanc” (blö blan diye okunuyormuş..) akımı nereden geldi? Tarihçesine hep birlikte bakalım.

Nedir bu Bleu Blanc? Nereden Geldi?

Mavi beyazın ön plana çıktığı bu dekorasyon stili bize Fransa’dan armağan. Uzak doğu çinilerini, çiçekli porselenler, country tarzı mobilyalar ile birleşince oluyor size blue blanc dekorasyon. Şaka bir yana, insanın içini açan desenler ile mavinin ağırlıkta olduğu bu dekorasyon tarzı insanın içini açıyor.

Şimdilerde bir çok porselen firmasında gördüğümüz o mavi desenli yemek takımları aslında 14. yüzyılda üretilen Çin porselenlerinden esinlenilmiş. Eskiden porselenin ana vatanı biliyorsunuz Çin’di. Şimdi Çin işi diye gülüp geçiliyor, ama işin aslı öyle değil.

Günümüzde üretilen bleu blanc porselenlerde şablon ve transfer baskı kullanılıyor. Ama ilk zamanlarda üretilen orijinal porselenler mavi kobalt pigmenti ile renklendiriliyormuş. Böylece daha doğal bir görünüm elde edilirken, tabii ki daha uzun ömürlü olabiliyorlarmış. Çünkü mavi kobalt pigmenti porseleni pişirmede gerekli olan sıcaklığa dayanabilen nadir pigmentlerden biriymiş. Porselen üzerine desenlerin fırça ile çizildiği orijinal bleu blanclardan bulursanız kaçırmayın. Çünkü günümüzde pek bulunmuyorlarmış.

Bleu Blanc Dekorasyonun Kullanıldığı Yerler

Son zamanlarda özellikle sofra dekorasyonunda sıklıkla gördüğümüz bu mavi beyaz güzellikleri aslında evimizin her köşesinde görmek mümkün. Şık vazolar, puflar, kahve fincanları, abajurlar ve hatta ev tekstil ürünlerinde bile kullanılabiliyor.

Her şey gibi bunu da çok abartmamak gerekiyor tabii ki. Abartıldığı takdirde özellikle sofralarda karmaşaya sebebiyet verebilir.

Güzel bleu blanc örneklerinden bir kaç parça paylaşayım:

(Bu desenleri ülkemizdeki popüler porselen mağazalarında bulabiliyoruz.)

Sofra Takımları

Vazolar

Ev Dekorasyonu

Ben özellikle sofra takımlarına bayılıyorum.. Fazla abartmadan, mavi beyazın dozunda kullanıldığı bleu blanc bir sofra gözümü de gönlümü de doyuruyor. Onun dışında evimde komple mavi beyaz bir dekorasyon ister miydim emin değilim. Beyaz ve ahşabın ön plana çıktığı dekorasyonu daha çok seviyorum.

O da bir sonraki yazımın konusu olsun ;)

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]