El yapımı çantam ve bana hatırlattıkları

Eskiden Gönen’de salı pazarı Gönen’in çarşısındaki sokaklara kurulurdu. Kışın sadece sebze alıp eve kaçtığımız pazarda, bahar ve yaz aylarında dolaşmak çok keyifli olurdu. Anneciğimle birlikte neredeyse bütün günümüzü pazarda geçirirdik. Rengarenk pazar tezgahlarını tek tek dolaşmak bize büyük keyif verirdi. Yine bu pazarda, parçacılar dediğimiz kumaş parçaları satan bir yer olurdu. Burada kumaş toplarından artan parçalar gelirdi, rengarenk ve desen desen. Bu çantanın kumaşını o parçacılardan almıştım ne olacağına karar vermeden. Rengi beni cezbetmişti ve alıvermiştim. Daha sonra da çanta yapmaya karar verdim.

Şimdi o pazarın yerine kapalı pazar yeri kuruldu. Kışın pazarcılara çok acırdık, biz sebzemizi alır geri dönerdik ama onlar bütün gün orada dururlardı. Şimdi kapalı bir makenda olmaları , hem müşteriler için iyi oldu hem pazarcılar için. Ama ben o sokak pazarını çok özlüyorum. Şimdi Gönen’de değilim, istesem de sokak pazarına gidemem ama o pazarın anılarımda güzel bir yeri var. Bu çantam da bana o pazarı hatırlatıyor.

Dikiş dikmesini bilmiyorum ama bu çantayı kendim diktim. Önce annemin emektar dikiş makınası ile aksesuarlarını hazırladım.

Sonra kumaşı diktörtgen biçimde kestim ve kenarlarından diktim. Evde bulduğum uzunca bir kurdeleyi sapları olması için çantaya monte ettim.

Ve işte çantanın son hali;

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

2 Comments

  1. Çok güzelmiş şeker bu ellerine sağlık

  2. admin says:

    sağolun Eda hanım :)

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]