Masaüstü Yayıncılık Seminer Notlarım

Bu hafta o kadar yoğunum ki, artık etrafımdakiler bu sözden sıkılmış olmalılar. Ama gerçekten çok yoğunum. Yazacak bir sürü konu olmasına rağmen yazamıyorum da. Blogumu açıp konulara bakıp kapatmak zorunda kalıyorum. Ama bu sefer yazmaya kararlıyım.

17 kasım cumartesi günü Digital Arts’ın düzenlediği Masaüstü Yayıncılık Semineri’ne katıldık. Bilimer Bilişim Akademisinin Mecidiyeköy şubesindeydi seminer. Buraya 2. kez gelişimizdi. Çok geçmeden seminer başladı. Önce Digital Arts dergisi editörü Ceyhun Akgün açılış konuşmasını yaptı ve Adobe InDesign’ı anlatmaya başladı. Baskı işine, yani basılı yayın işine yeni yeni giren benim için bu program biçilmiş kaftan. Zaten seminerde de Ceyhun bey gayet güzel bir şekilde neden basılı işlerde InDesign’ı kullanmamız gerektiğini çok güzel ifade etti. Eskiden Freehand kullanılırdı, ben de ilk zamanlar onu kullanmaya çalışmıştım ama soğuk arayüzü beni pek cezbetmemişti. Artık Indesign ile çalışıp, çalışmamı matbaaya PDF olarak gönderebiliyorum.
Ceyhun bey konuşmasında InDesign ile bir dergi nasıl yayına hazırlanır bundan bahsetti. Konuşma sırasında sıfırdan bir dergi oluşturmaya başladı ve InDesign’ın püf noktalarını görme şansı elde ettik.

da-1.jpg

Seminerde Ceyhun Akgün’ün yanısıra, Hayri Yanık matbaaya PDF olarak gönderilen işlerde yapılan hatalardan ve PDF sorunlarını çözmekten bahsetti. Özellikle baskı öncesinde çalışaların dikkat etmesi gereken noktaları ve matbaaya pdf olarak gönderdiğimiz işlerde dikkat etmemiz gereken hususları bildirdi.

da2.jpg

Bir diğer konuşmacı da renk yönetimi eğitmeni Dr. Türkün Şahinbaşkan’dı. Türkün bey, basılı işlerde renk konusunun ne kadar hassas olduğuna değindi. Bilgisayar ekranında gördüğümüz renk ile basılan renk arasında farklar olduğunu, bu farkların da bazı aletler ve bilgisayar ekranımıza, tarayıcımıza ve baskı yapılan makinaya bazı ayarların yapılması sonucunda ortadan kalkabileceğini söyledi. Aslında renk konusu çok basit gibi görünen birşey gibi gelmişti, ama bu konuşmayı dinledikten sonra görüşlerim değişti.da3.jpg

Kısaca özetlemem gerekirse, çok yararlı bir seminerdi. Bir çok püf noktası ve ayrıntıyı öğrendim. Digital Arts bu seminerlere devam edeceğini, hatta önümüzdeki günlerde içeriği seminerden daha da büyük bir organizasyon gerçekleştireceklerini açıkladı.
tgt.jpg
Seminer arasında digital arts dergisine abone oldum, abone seçeneklerinden Türk Grafik Tasarımcıları kitabı hediye olanı seçtim. Çok güzel bir kitap. İleride o kitabın içinde olmayı ben de ümit ediyorum..

Link: www.digitalarts.com.tr

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]