Uzun zamandır açık süt alabileceğim bir yer arıyordum.. Bir gün pazardan dönerken süt satan birisine denk geldim. Ancak ellerim dolu olduğundan alamadım. Gün aşırı geldiğini söyledi, nasıl olsa geliyormuş deyip erteledim.. Malesef oradan alamadım.

Yine bir gün eşimle yürümeye çıkmıştık. Oturduğumuz semtte daha yeniyiz, 1,5 sene oldu buraya taşınalı. Çevreyi pek bilmiyoruz. Biraz yürüyelim hem de çevreyi keşfedelim dediğimiz gün bir alt sokağımızda sütçü olduğunu gördüm. Günlük taze süt satan minik bir dükkan vardı hem de dibimizde.. O kadar içten dilemişim ki sanki benim için açılmış o minik dükkan :) İçeri girdim 2 tane teyze, heyecanla sordum her gün süt bulunur mu diye. Her gün olur dedi teyzelerden biri. Havaya uçmamak için zor tuttum kendimi! Tabi o gün ben süt alamadım, gezintiye çıkmıştık çünki..

süt

Geçen gün heyecanla gittim mahallemizin sütçüsüne. Eve geldim bir güzel kaynattım. Birazını içtik, birazını da hemen yoğurt yaptım. Bu 2. yoğurt yapışımdı. Çok şükür ilkinde de tuttu ikincisinde de. Gerçi tutmama şansı var mı hiç bilmiyorum :)

Yoğurdu nasıl yaptım?

Sütü biraz ılıttım. Parmağınızı süte daldırdığınızda 5’e kadar sayabilmeniz ve elinizin yanmaması gerekiyor. 1 lt süt için 1 kaşık yoğurt gerekiyor. Benim sütüm 1 litreden fazlaydı. Maya olacak yoğurdun soğuk olmaması gerekiyor. Oda sıcaklığında olması yeterli. Mayalayacağım sütten biraz yoğurda alıyorum hafif sulandırıyorum. Yoğurdu süte kaşıkla hafifçe koyuyorum. Biraz kaşığı sallayıp bırakıyorum. Üzerine bir sofra bezi ve atkı sarıyorum. Evin kuytu bir köşesinde sabaha kadar uyutuyorum :) 6 ile 8 saat yeterli oluyormuş. Sabah açtığımda mis gibi yoğurdum olmuş oluyor :) Nasıl bir mutluluk anlatamam.

Yoğurt