Bir annenin gelinlik kızına nasihati!

Annelerimiz, bizim için her zaman en iyisini düşünürler. Benim anneciğim de evlenmeden önce aynı bu nasihatleri verdi bana. Bu sayede çok şükür huzurumuz hep yerinde oldu.

Bugün anneler günü olduğu için ben de bu yazıyı paylaşmak istedim :) Başta beni doğurup büyüten, bu yaşıma getiren, en güzel şekilde eğiten anneciğimin, benim üzerimde onun kadar emeği olan anneanneciğimin anneler gününü kutluyorum :) Sonrasında eşime hem anne hem baba olan anneciğinin(min) de anneler gününü kutluyorum :)

kadinsanat_annelergunu

Asırlar önce yaşamış ve asil bir aileye mensup Ümame Hanım’ın, gelinlik çağındaki kızına yazdığı mektubu;

Yavrum! Şimdi sana kırk yıllık evliliğimin tecrübelerine dayanarak bazı nasihatlerde bulunacağım. Bu tavsiyelerimi iyice öğrenip, icap ettirdiği şekilde hareket edersen, hayatın boyunca rahat edersin. Kocanla aranız hiçbir zaman bozulmaz…

 • Kanaatkâr ol! Yani, kocan tarafından getirilen yiyecek ve giyecek her şeyi memnuniyetle kabul et! Çünkü, kanaat, kalbi huzura kavuşturur.
 • Söylenenleri daima iyi dinle ve her zaman kocanın meşru emirlerine itaat üzere bulun! Kocana itiraz etme! İtirazcı, inatçı kimseler sevilmez.
 • Evin her zaman, muntazam ve düzenli olsun! Evinin dağınık olmamasına itina ve ihtimam göster! Beyinin gözüne çirkin, düzensiz bir şeyin ilişmesinden sakın! Dış görünüş içe, kalbe de tesir eder.
 • Eşinin yemek saati ile uyku saatine dikkat etmelisin! Yemeğini âdeti nasılsa, ona göre hazırlamalısın. Vaktinde uyumanız için işlerini zamanında bitir. Çünkü açlık insanı huysuz eder.
 • Evinin mallarını ve eşyasını iyi koru! Mal ve eşyayı koruman, senin iyi iş bildiğini gösterir. Yaptığın işleri, iyilikleri başa kakma! Başa kakarsan, iyilik, fayda yerine zarar getirir.
 • Eşinin yakınlarına güzel muamelede bulun! Güzel muamelede bulun ki, o da senin yakınlarına iyi davransın. Gülü seven dikenine de katlanmalıdır.
 • Kocanın sırlarını hiç kimseye söyleme! Karı-koca arasındaki sırlar kabre beraberlerinde gömülmeli.
 • Eşine hürmette, emirlerini yerine getirmede kusur etmemelisin! Sözlerinin aksini söyleyerek, ona karşı gelmemelisin! Eğer karşı gelir, isyan edersen, kızıp öfkelenmesine, hatta düşmanca hareket etmesine sebep olursun. Evde huzurun olması için, mutlaka son sözü bir kişi söylemeli. Aksi takdirde, sıkıntı olur.
 • Kocana ne kadar hürmet ve tazimde bulunursan, kendini ona o kadar çok sevdirirsin. Rızasına ne derece uygun hareket edersen, o nisbette sevgisini kazanırsın. Aranızdaki problemleri kendiniz hâlledin! Sakın bunları, bize veya başkasına taşıma!
 • Kocandan, almakta zorlanacağı, gücünün yetmeyeceği şeyleri isteme! Bu hem senin, hem de onun helâk olmasına sebep olur.
 • Kadının güzel huylusu, saliha olanı, eşine cennet nimetidir. Kötüsü, şerlisi de cehennem azabından sayılır. Sen kocana cennet nimeti ol!..

yazi

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

1 Comment

 1. ne güzel nasihatler değil mi.. annelerimiz bize güzel güzel öğütlüyor her daim nefsimize yenilmeden uyalım inşallah.
  Allah hepimize dirlik düzen nasib etsin evlerimizde..
  emeğine sağlık canım..

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]